1. Anasayfa
 2. Nedir

İpe Un Sermek Deyiminin Anlamı Ve Kısaca Hikayesi


0

İpe un sermek deyimi ile ne anlatılmak istenmektedir ve ipe un sermek deyiminin anlamı hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

İpe un sermek deyimi eski dönemlerde bir işin yapılmasını istemeyerek bahaneler bulmak ve bahaneler sıralamak anlamına gelen bir deyimdir. Özellikle buyurulan bir işin yapılmaması için gereğinden fazla bahane sıralamak ve işi zorlaştırmak bu şekilde ifade edilmektedir.

Bu deyim genellikle bir işin yapılması istendiğinde karşı tarafın bahaneler uydurarak işin yapılmasını engellemesi durumlarında söylenen bir deyimdir.

İpe
İpe Un Sermek Deyiminin Anlamı Ve Kısaca Hikayesi

İpe Un Sermek Deyiminin Hikâyesi Nedir?

Nasrettin Hoca komşuları ile iyi anlaşmaya çalışırmış. Bunun için onlarla yardımlaşır ve evinde ne varsa paylaşırmış. Bunu alışkanlık haline getiren bir komşusu ise her gün yeni bir istekle Nasrettin hocanın kapısına gelirmiş. Yine günlerden bir gün komşusu hocaya gelerek bir ip istemiş. Bu işten sıyrılmaya çalışan hoca ipe un serdik cevabını vermiş. Bunu duyan komşusu nasıl olur hoca hiç ipe un serilir mi? Diye sorunca; Elbette bir şeyi vermeye istekli olmayınca ipe un serilir demiş.

O zamandan bu zamana kadar ipe un sermek deyimi gönülsüz yapılan işe işaret eden bir deyim olarak kullanılmış. 

İlginizi Çekebilir;  Ispanak Hangi Mevsimde Yetişir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 1
  _yi
  İyi
 • 1
  k_t_
  Kötü