1. Anasayfa
 2. Nedir

İnternet, Mesajlaşma ve Bilgisayar Sözcükleri Ne Anlama Gelir?


0

Bundan çok kısa bir süre önce; internet, mesajlaşma ve bilgisayar kelimeleri hayatımızda yoktu. Ama şimdi insanlık için olmazsa olmaz bir hale geldi. Sürekli duyduğumuz bu 3 kelimenin gerçek anlamlarını merak ediyor musunuz? O zaman doğru makaleyi okuyorsunuz.

İnternet,
İnternet, Mesajlaşma ve Bilgisayar Sözcükleri Ne Anlama Gelir?

İnternet Ne Demek?

İnternet, küresel bir ağdır milyarlarca bilgisayar ve diğer elektronik cihazlardan İnternet ile hemen hemen her bilgiye erişmek, dünyadaki herkesle iletişim kurmak ve çok daha fazlasını yapmak mümkündür.

Tüm bunları, bir bilgisayarı İnternet’e bağlayarak yapabilirsiniz, buna çevrimiçi olmak adı verilir. Birisi bir bilgisayarın çevrimiçi olduğunu söylediğinde, bu, bilgisayarın İnternet’e bağlı olduğunu söylemenin başka bir yoludur.

İnternet, Dünya çapında iletişim ve teknolojide tamamen devrim yarattı. Başlangıçta, bilgisayarlı cihazlar sadece büyük endüstriler için kullanıldı, ancak daha sonra kullanımı büyük ölçüde arttı.

Tek bir kişinin internet kadar geniş ve geniş bir şeyi tek başına geliştirmesinin mümkün olmadığını da bilmeleri gerekir. İnternetin keşfedilmesi, birden fazla araştırmacı ve programcının ortak çabasıydı.

Aşağıda, İnternet’in gelişiminde son derece önemli bir rol oynayan ve onu dünya çapında en yaygın kullanılan kaynaklardan biri haline getiren birkaç önemli nokta verilmiştir.

İnternetin Tarihçesi

    İlk gelişme, ana bilgisayardan ana bilgisayara ağ etkileşimlerinin tanıtılmasıydı. Bu ilk olarak 1969 yılında ARPANET’te gözlemlendi. ABD Savunma Bakanlığı’nın İleri Araştırma Projeleri Ajansı (APRA) tarafından geliştirildi. Bilgisayar ağlarının ilk genel kullanımlarından biriydi.

    Bir sonraki adım, kullanımı ticarileştirmek ve genel halk için uygun İnternet kullanımı için transistörleri ve vericileri daha küçük cihazlara sığdırmaktı. Bu 1970’lerde tanıtıldı.

İlginizi Çekebilir;  J Harfiyle Başlayan İsim, Şehir, Hayvan ve Eşyalar Nelerdir?

    Sonraki aşama, uydular ve kablosuz iletişimdi. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (eski adıyla ARPA), ağların mobil kullanımı için desteklenen uydu tabanlı radyo paketleri geliştirdi.

    Bir sonraki adım, İletim Kontrol Protokolü’nün (TCP) geliştirilmesiydi. Bu, dünya çapında farklı makinelerin ve ağların veri paketlerini birleştirmesini sağladı. 1980’lerde TCP/IP yaklaşımı, ABD Savunma Bakanlığı’nın ayak izlerini takip ederek araştırmacılar ve teknoloji uzmanları tarafından uyarlandı.

    Kişisel bilgisayarların kullanıma girmesiyle birlikte ticari internet kullanımına olan talep arttı. Bu, Ethernet ve diğer Yerel Alan Ağlarının ön plana çıktığı zamandı.

    1993 yılında, işaretle – tıkla yaklaşımını izleyen ve şimdi İnternet kullanıcıları için yaygın olarak kullanılan bir işlem olan web tarayıcısı tanıtıldı.

    1990’ların sonları, binlerce İnternet Servis Sağlayıcısının pazarı ele geçirdiği ve çoğunun ABD’den olduğu zamandı.

    21. yüzyıl, kullanıcıları için teknoloji ve kablosuz İnternet erişilebilirliğinin bir birleşimini getirdi. Bu noktada, kablosuz geniş bant hizmetleri İnternet kullanıcıları için bir nimet olarak ortaya çıktı.

Yapılan tüm bu gelişmelerin ortasında, birçok başarı ve başarısızlık geldi, ancak bugün İnternet, yaşamları kolaylaştıran ve dünya çapında daha geniş bir gelişme hızı getiren böyle bir metadır.

Mesajlaşma Nedir?

Mesajlaşma terimi, bilgisayar sistemlerinin, doğrudan bağlantı veya birbirlerinin konumu hakkında farkındalık gerektirmeden bilgi paylaşmasına izin veren teknolojiyi ifade eder.

Mesajlaşma, posta ve nakliye hizmetlerine benzer. Nasıl mektuplarınızı veya paketlerinizi bir taşıyıcıya teslim edip onların gitmelerini istediğiniz yere ulaşacaklarına güvenirseniz, mesajlaşmada da öyledir.

En temelde mesajlaşma aşağıdakilerden oluşur:

 • Yayıncı: Mesajı gönderen veya yayınlayan varlık (yapımcı olarak da adlandırılır).
 • Mesaj: Yayıncının aboneye söylemek istediği şeydir. Mesajlar genellikle olaylar içerir, ancak sorguları, komutları ve diğer bilgileri de taşıyabilir.
 • Abone: Mesajın nihai alıcısı (tüketici de denir)
İlginizi Çekebilir;  Instagram'da Profil Fotoğrafı Nasıl Büyütülür?

Bilgisayar Ne Demek?

Bilgisayar; herhangi yazılım ya da donanımlar yardımıyla sağlanan yönergelere bağlı kalarak işlemleri, hesaplamaları yerine getiren elektrikli bir cihazdır. İnsanlar tarafından girilen verileri kabul etme, işleme ve sonrasında çıktı olarak sunma kabiliyetine sahiptir.

Bilgisayarlar ayrıca verileri daha sonraki kullanımlar için uygun depolama aygıtlarında saklayabilir ve gerektiğinde geri alabilir.

Günümüzde üretilen bilgisayarlar, web sayfalarında araştırma yapma, dokümanları yazdırma, video seyretme – yapma, uygulama geliştirme, video oyunlarıyla eğlenceli vakit geçirme gibi amaçlara hizmet eden bir makinedir.

Entegre donanım ve yazılım bileşenlerini birleştirerek uygulamaları yürütmek ve çeşitli çözümler sağlamak üzere tasarlanmıştır.

İlk modern bilgisayar nedir? Sorusuna cevap olarak Colossus yanıtı verebiliriz. 1943-44’te inşa edilen Colossus, II. Dünya Savaşı sırasında askeri iletişimi desteklemek için kullanılan bir Alman şifreleme makinesi olan Lorenz SZ 40/42’yi kırmak için tasarlandı.

Bu teknolojik makine, şifreli olarak girilmiş verilerin kodları çözebilmek adına birçok mantıksal işlemi yerine getirebilmek için 2 bin 400 vakum tüpü kullanılmıştır.

Modern bilgisayarlar, çok çeşitli farklı işlevleri gerçekleştirmek için tüm şekil ve boyutlarda gelir. İlk akla gelenler masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar olsa da, market tarayıcıları, ATM’ler ve akıllı TV’ler gibi işlevselliği az olan diğer birçok cihaz da bilgisayar kategorisine girebilir.

Akıllı telefonların, oyun konsollarının, giyilebilir cihazların ve akıllı cihazların yaygınlaşması, bilgisayarları günlük hayatımızda çok daha kolay kullanılabilir hale getirdi.

Bir bilgisayar, kullanıcı işlevselliğini kolaylaştıran birden çok parça ve bileşenden oluşur.

Donanım

Bir bilgisayarın işlemcisini, belleğini, depolamasını, iletişim bağlantı noktalarını ve çevre aygıtlarını barındıran fiziksel yapı. Bu bileşenlerin (cihazlar olarak adlandırılır) her birinin, girdileri kabul etme, veri depolama veya çıktı gönderme gibi farklı bir amacı vardır.

Örnek vermek gerekir: Bir Mouse ya da mikrofon, düğmeye basıldığında ya da konuşulduğunda, bir yerdeki veriyi başka bir yere gönderen cihazlardır. HDD, sabit disk olarak adlandırılan bölüm ise bilgisayara ait ya da kişisel verilen saklandığı cihazdır.

İlginizi Çekebilir;  Cezeri Kimdir? Neleri İcat Etmiştir?

Bir monitör veya hoparlör, işlenmiş verileri sırasıyla video ve ses sinyallerine dönüştüren çıkış cihazlarıdır.

Genellikle, bir bilgisayarın çalışmasına izin veren minimum değeri temsil eden temel bileşenler şunlardır:

İşlemci (CPU)

Donanım ve yazılımdan alınan girdileri işleyen ve yürüten bileşen.

Anakart

Diğer tüm donanım bileşenleri ve aygıtlar (dahili ve harici) arasında temel bağlantı sağlayan bir anakart.

Bellek (RAM)

CPU’nun aktif olarak kullandığı bilgileri depolayan geçici bir veri depolama alanı.

Depolama aygıtı

Verilerin kalıcı olarak depolandığı bir depolama aygıtı. RAM’den daha yavaş ama daha az uçucudur.

Güç Kaynağı Ünitesi

Güç olmadan hiçbir elektronik cihaz çalışamaz. Bilgisayarın ihtiyaç duyduğu elektriği aktarır.

Yazılım

Veriler, programlar, uygulamalar, protokoller vb. gibi bir bilgisayarın kesinlikle fiziksel olmayan tüm parçaları genel olarak yazılım olarak tanımlanır. Yazılımın maddi bir formu olmamasına rağmen, bilgi almak, kodlamak, depolamak ve işlemek için önemlidir.

Bilgisayar yazılımı, belgeler, dijital ortam, kitaplıklar ve çevrimiçi bilgiler gibi yürütülebilir ve yürütülemez tüm verileri içerir. Bir bilgisayarın işletim sistemi (OS) ve tüm uygulamaları da yazılımdır.

Bilgisayarlar, bilgi işlem gücü, kapasitesi, boyutu, hareketliliği ve diğer faktörlere göre kişisel bilgisayarlar (PC), masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, mini bilgisayarlar, el bilgisayarları ve cihazları, ana bilgisayarlar veya süper bilgisayarlar olarak sınıflandırılır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü