1. Anasayfa
 2. Nedir

Instagram’da Hashtag İşareti Nasıl Yapılır?


0

Hashtag

Instagram ve ayrıca Twitter’a yön veren en önemli kriterlerin başında hashtag kullanımı geliyor. İlgili olduğunuz bir konuya dair tüm içeriklere ulaşmak, aramalarınızı etiketler üzerinden yapmak için hashtaglere göz atmak gerekiyor. Ayrıca kullanışlı yapısından dolayı artık Facebook, Youtube, Tumblr gibi sosyal mecralarda da hashtag kullanımı maksimum seviyelere ulaşmış durumda.

Instagram'da
Instagram’da Hashtag İşareti Nasıl Yapılır?

Hashtag aslında Türkçe olarak etiket şeklinde tanımlanabilir. Daha açık anlatımıyla başlık etiketi olarak da anıldığına şahit olabilirsiniz. Bir konunun başına # işareti konulduğunda hashtag yapılmış oluyor. Üzerine tıklanabildiği gibi direkt olarak bu hashtag ile paylaşılmış gönderilere hızlıca ulaşma şansımız oluyor.

Kullandığınız cihaza bağlı olarak Windows, Mac, Android ve iOS işletim sistemlerinde hashtag nasıl yapılır diye merak edebilirsiniz.

Hashtag İşareti Yapmak

Windows Bilgisayarlarda Hashtag Nasıl Yapılır?

Eğer bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız sahip olduğunuz klavye üzerinde yer alan Alt GR tuşuyla 3 tuşuna aynı anda basmanız gerekmektedir. Bu durumda klavyenin üzerinde de 3’ün yanında sembolünü göreceğiniz # işaretini yapmış olursunuz.

Mac Bilgisayarlarda Hashtag Nasıl Yapılır?

Eğer Apple marka bir bilgisayar kullanıyor ve Mac işletim sistemini tercih ediyorsanız # hashtag işaretini yapabilmek için Option tuşuna basılı tutarken 3’e basmanız gerekmektedir.

Android Cihazlarda Hashtag Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda ve tabletlerde klavye ekranı açıldıktan sonra sol alt köşede yer alan simgeler tuşuna basmak gerekiyor. Simgeler butonuna basıldığında harflerin yerini simgeler alıyor ve # karşımıza çıkıyor.

iOS Cihazlarda Hashtag Nasıl Yapılır?

Kullandığımız mobil cihaz bir iPhone ya da iPad gibi iOS işletim sistemine sahipse klavyenin sol alt köşesinde var olan rakamlara basmak gerekiyor. Rakamlar ekranına geçildiğinde simgeler butonu karşınıza çıkacaktır. Simgeler butonuna tıkladıktan sonra # hashtag işareti klavyede yerini alacaktır.

Hashtag kullanımı doğru kullanıcı kitlesine ulaşmak ve hedef kitlenizi belirleme noktasında işinize fazlasıyla yarayabilir. Bu yüzden kişisel hesaplarda da daha büyük kitleli hesaplarda da gönderimizle alakalı bir hashtag paylaşımı yapmayı ihmal etmemeliyiz. Tabii ki alakasız hashtag kullanımı hedef kitleden sapmamıza yol açabileceği gibi kullanıcılar için de ciddi bir hayal kırıklığı yaratabilir.

İlginizi Çekebilir;  Yarıyıl Nasıl Yazılır? Örnek Yazılışları
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü