1. Anasayfa
 2. Nedir

Instagram Hikâye Boyutu Ölçüleri


0

Instagram

Instagram hikayeler özelliği sosyal mecranın en çok kullanılan özelliği olarak öne çıkıyor. Stories özelliğini kullanırken yaşanan en temel sorun ise fotoğrafın belirli alanlarının kırpılması veya üzerine yazılan yazıların, görsellerin bu kırpma işlemiyle görünmez olmasıdır. Bunun son zamanlarda artmasına sebep olan faktör ise yeni nesil akıllı telefonlardır.

Instagram
Instagram Hikâye Boyutu Ölçüleri

Genel anlamda Instagram hikâye ölçüleri dikey pozisyonda kullanılan akıllı telefonlar için gayet başarılı bir genel geçer orana sahiptir. Bu oran 16:9 formatıdır ve eski tip çerçeveli ekrana sahip tüm akıllı telefonlarda görseller bu ölçektedir. Çözünürlük olarak ise 720*1280 ya da 1080*1920 gibi katlı şekilde artan çözünürlük oranlarıyla karşımıza çıkar.

Instagram hikâye boyutları son zamanlarda tekrardan tartışma konusu olmaya başladı. Çünkü yeni nesil akıllı telefonlar çerçevesiz bir ekranla 18:9 orana sahip oluyor. Böylelikle bu cihazlarla çekilen fotoğraf ve videolar paylaşıldığında eski tip çerçeveli ekranlarda kırpılmış şekilde gözüküyor.

Bu kırpma işlemine maruz kalmamak için fotoğrafları paylaşmadan önce iki parmak hareketiyle ufaltarak çerçeveye uydurmak şart. Aksi takdirde Instagram otomatik kırpma işlemiyle diğer cihazlarla uyumlu olacak şekilde görseli boyutlandıracaktır.

 Aynı zamanda Instagram hikâye boyutu ile ilgili çözünürlük konusunda da çok fazla soru işareti var. Bunun için katları şeklinde artacak 720*1280 ve üzeri tüm çözünürlüklerde net olarak HD kaliteye erişilebilir. Genel kullanıma bakıldığında ise 1080*1920 en çok tercih edilen Instagram hikâye çözünürlüğüdür.

İlginizi Çekebilir;  Farz ve Vacip Ne Demek?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü