1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İncir Ülkemizde En Çok Nerede Yetişir Ve Özellikleri Nelerdir?


0

Mevsiminde ve kuru olarak her mevsim sevilerek tüketilen incir, ülkemizde en çok nerede yetişir ve özellikleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.

İncir içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça önemli bir gıda olmasının yanında lezzeti ile de tercih edilen bir meyvedir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde daha çok yetişebilen incir en çok Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. 

İncir yetiştirilmesinde sıcaklık ve kış sıcaklıklarının belirli ortalamaların altına düşmediği iklim koşulları gerekmektedir. Bu nedenle kıyı kesimlerde ve kış sıcaklıklarının ortalamanın üzerinde olan bölgelerde yetişmesi mümkündür. 

İncir Ülkemizde En Çok Nerede Yetişir Ve Özellikleri Nelerdir?
İncir Ülkemizde En Çok Nerede Yetişir Ve Özellikleri Nelerdir?

Ege Bölgesinde Aydın, Küçük Menderes, Büyük Menderes ovalarında ve İzmir’de en çok yetiştiği bilinmektedir. Aynı zamanda Akdeniz bölgesi, Marmara bölgesi ve Karadeniz bölgesinde de bazı yerlerde yetişmektedir. İhraç edilmek için incirin kurutulması ve işlemden geçirilmesi tercih edilmektedir. 

İncir anavatanı Güneybatı Asya olarak bilinen bir meyvedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıda olması nedeniyle özellikle sindirim rahatsızlıkları, magnezyum eksikliğine bağlı rahatsızlıklar ve bunlara bağlı hastalıklara karşı faydalı olmaktadır. İncir ağacı ve yaprakları aynı zamanda sağlık için kullanılan bir malzeme olarak bilinmektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Kargo Şirketleri 1 Ocak’ta Açık mı
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?