1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İlköğretim Haftası Şiirleri


0

İlköğretim haftası ne zamandır? İlköğretim haftasında neler yapılır ve ilköğretim haftası şiirleri nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

İlköğretim haftası okulların açıldığı ilk haftası olarak kabul edilmektedir. İlköğretim haftasında okula alışmak ve okulun önemini vurgulamak için birçok etkinlik yapılmaktadır. Öğrencilerin okula uyumlarını arttırmak ve onları motive etmek amacıyla okulun ilk haftası çeşitli etkinliklerle kutlamalar yapılmaktadır. 

Ülkemizde okul çağına gelmiş çocuklar için zorunlu olan ilköğretim eğitimi çocukların ilk olarak okulla tanıştıkları ve okul eğitimi aldıkları bir dönemdir. Bu dönem çocukların hem fiziksel hem de bilişsel gelişiminde oldukça önemli bir zaman dilimidir. Bu nedenle ilköğretim haftası etkinlikleri büyük önem taşımaktadır. 

İlköğretim Haftası Şiirleri
İlköğretim Haftası Şiirleri

Okula ilk başlayan çocuklar için unutulmayan bir hatıra olacağı için bu döneme dikkat edilmektedir. Okullarda gereken hazırlıklar yapıldıktan sonra çocukların okula uyumu için gerekli tüm çalışmalar yapılarak ilk hafta değerlendirilmektedir. 

İlköğretim haftasında çocuklar için çeşitli eğitim metotları uygulanarak eğitimin en ideal şekilde yapılması için çalışmalar başlatılmaktadır. Bu dönemde sadece okul ve öğretmenler değil çocukların anne ve babaları için de özel zamanlardır. Çocukların eğitim hayatına başlamaları ve başarılı olmalarını isteyen her aile bunun için gereken özeni ve ilgiyi sağlamalıdır. 

Aileler, öğretmenler ve öğrenciler için bu dönem oldukça hassastır. Çünkü bu dönemle beraber çocukların eğitim hayatı başlamış ve öğretime ilişkin ilk bakış açıları oluşmaya başlamıştır. Çocuklar bu dönemde olumsuz olarak etkilenirlerse ileriki dönemlerde de başarıları etkilenebilmektedir. 

İlköğretim döneminde çocukların başarılı bir öğretim süreci geçirmeleri için ailelerin onları desteklemesi ve ders çalışma konularında olumlu pekiştireçler ile yönlendirmesi gerekmektedir. 

Çocuklar için bu dönemlerde örnek olmak ve örnek davranışlar sergilemek oldukça mühimdir. Çocukların okuma yazma alışkanlıklarını sağlayabilmek için ebeveynlerin de kendilerine gün içerisinde okuma zamanı ayırmaları ve çocuklarına örnek olmaları tavsiye edilmektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Geri dönüşüm İle İlgili Sloganlar Nelerdir?

İlköğretim haftasında çocuklara okula uyum sürecinde belirli etkinliklere roller vermek ve bu dönemi eğitimin içinde eğlence ile geçirmek oldukça destekleyicidir. Bu nedenle ilköğretim haftasında bu haftayı anmak için şiirler okunur ve çocuklar için farklı oyunlar oynanır.

İlköğretimin ilk basamaklarında okula uyum önemli olurken ikinci ve üçüncü sınıflarda çocukların daha aktif olmaları ve derse katılımları için teşvik edilmeleri tavsiye edilmektedir. Çocukların eğitime sevgi ile yaklaşmaları için de öğretmenlerin bu alanda etkinliği büyük olmaktadır. Öğretmenler çocuğa eğitim verirken çeşitli faaliyetler ile okulu ve dersleri sevdirmeli ve süreç içerisinde çeşitli motivasyonlar ile öğrencilerin derse katılımlarını hatta dersleri talep etmelerini sağlamalıdırlar. 

Her sınıf için farklı hedefler ve kazanımlar oluşturulduğu gibi öğrencilerin başarılarının da belirli aşamalar ile mümkün olacağı bilinmektedir. Bunun için eğitim verenlerin merhaba sabırla yaklaşmaları ve eğitim sürecinde aile ve öğretmenlerin bir arada çalışmaları gerekmektedir. 

İlköğretim Haftası

İlköğretim haftasını

Kutlayalım hep birlikte.

Çalışmanın arkasını

Bırakmayalım derslikte.

Çalışırsak kazanırız,

Bilgilerle bezeniriz.

Kenetlenmiş bir toplumsak

Sağlam olur düzenimiz

Bakın açıldı okullar

Cıvıl cıvıl bütün yollar.

Yarınını düşünenler

Çocuğunu okuturlar.

İbrahim ŞİMŞEK

İlköğretim Haftası

Okulları açıyor,

Bize neşe saçıyor,

Hafta sonu kaçıyor,

İlköğretim Haftası.

Yaşın yediyse tamam,

Okul çağın gelmiş tam,

Bize en büyük bayram,

İlköğretim Haftası.

Çocuklar seni ister,

Bilgi yolunu göster,

Bütün yurda ışık ver,

İlköğretim Haftası.

Fahrünissa ELMALI

Sınıfta

Tertemiz tutmalıyız.

Çamurlanmasın yerler,

Sonra bize ne derler.

Açık kalsın pencere,

Kağıt atmayın yere,

Ya öğretmen girerse,

Ne ayıp size derse ?

Tahtayı kirletmeyin,

Duvarı pisletmeyin,

Herkes bizi kıskansın,

Üçüncü sınıf sansın.

Çocuklar uslu durun,

Rahat rahat oturun,

Kimse sevmez haşarı

Kavgacı çocukları!…

İlköğretim Haftası

İlginizi Çekebilir;  Bileşik Nedir? Bileşik Özellikleri Nelerdir?

Okumak ve yazmak bilgisi

Işıkla dolu bir yapıdır.

Bunun için

İlköğretim Haftası,

Mutluluğa açılan

En güzel kapıdır.

Okumalı, yazmalı insan;

Bilgiyle yeşermeli

Sevgili vatan.

Adnan Çakmakçıoğlu

İlköğretim

Yıllarca ilgisizlik

Geri bıraktı bizi

Yeniden ele aldık

Şimdi genç neslimizi

İlköğretim temeldir

Milletçe eğitimde

Kalamaz millet artık

Çağının gerisinde

Kadın erkek okumuş

Bir millet olacağız

Seferber olduk buna

Elbet başaracağız

Başöğretmen Atatürk

Başlattı bu devrimi

İzinde yürüyoruz

Alıyoruz yerini

(Anonim)

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?