1. Anasayfa
 2. Nedir

İlk ve Acil Yardım Teknikeri Ne İş Yapar? Nasıl Tekniker Olunur?


0

İlk ve acil yardım teknikeri

İlk ve acil yardım teknikeri acil yardım gerektiren durumlarda müdahale etme hakkı olan personeldir. Paramedik olarak da adlandırılan bu meslek grubu acil müdahalelerde yetkilidir. Bir diğer görevi ise acil hastaların ambulans ile güvenilir bir şekilde hastaneye ulaştırılmasını sağlamaktır. İlk ve acil yardım teknikeri hastaya ilk müdahale yapma hakkına sahiptir. Bu şekilde hastanın durumu incelenir ve ailesi konu ile ilgili bilgilendirilir.

İlk
İlk ve Acil Yardım Teknikeri Ne İş Yapar? Nasıl Tekniker Olunur?

Aynı zamanda hastayı hastaneye ulaştırdıktan sonra da alanında uzman doktorlara hasta ile ilgili ilk bilgiyi de gene acil yardım teknikeri vermektedir. İlk ve acil yardım teknikeri için acil hizmet personeli de demek doğru olacaktır. Hayat kurtarmak için ilk müdahaleyi her zaman ilk ve acil yardım teknikerleri yapar. Bu yüzden ilk yardım eğitimleri bu meslek grubu için oldukça önemlidir. Tekniker gerekirse ortamda bulunan itfaiye personelinden ya da polis memurlarından da yardım alabilirler. Acil durumlarda ise ambulans şoförlüğü bile yapabilen bir meslek grubudur.

İlk ve Acil Yardım Teknikeri Nasıl Olunur?

İlk ve acil yardım teknikeri olabilmek için kişilerin İlk ve Acil Yardım ön lisans programında başarı elde ederek mezun olmaları gerekmektedir. Bu meslek gurubu için uygulama dersler daha ön plandadır. Mutlaka stajınızı yerine getirmeli ve başarı ile okulunuzdan mezun olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tekniker olmak için ehliyette almanız şart.

İlk ve Acil Yardım Teknikeri Çalışma Alanları

İlk ve acil yardım teknikeri 112 merkezlerinde ya da istasyonlarında, ambulansı bulunana tüm hastanelerde, acil servislerde ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinde ( UMKE) çalışabilir. Çok fazla çalışma alanına sahip olan ilk ve acil yardım teknikerliği, gün geçtikte daha da önemli bir yere gelmektedir. Gelişen sağlık programları sayesinde ülkemizde ilk ve acil yardım teknikerlerine daha çok ihtiyaç olacaktır. İletişimi kuvvetli, panik anında soğukkanlı kalabilen, ilk müdahaleyi başarı ile gerçekleştirebilecek, dikkatli, sorumluluk duygusu gelişmiş, yardım sever, fiziksel özellikleri gelişmiş, güçlü ve çevik kişiler ilk ve acil yardım teknikerliği için uygun özelliklere sahiptir.

İlginizi Çekebilir;  Mükemmel Sayı Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü