1. Anasayfa
 2. Nedir

İlk Çocuğa Göre İkinci Bebek Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?


0

İkinci Bebek Cinsiyeti

Bebek cinsiyet tahmini çok eskilerden bugüne farklı yollarla denenir. Daha bebek ana rahmine düşmeden önce bile cinsiyet belli olur diyenler de vardır. Kültürlere göre herkesin tahmin yöntemi farklıdır. Tabii, uygulanan bu tahminlerin bilimsel bir kaynağı yoktur. Genele bakılarak karar verilmiştir. İlk çocuğa bakarak da ikincisinin tahmin edildiği yönünde rivayetler vardır.

İlk
İlk Çocuğa Göre İkinci Bebek Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?

İkinci Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?

Yüzyıllardır anne rahmine düşmüş bebeğin erkek mi kız mı olduğunu bilmek için farklı teknikler denenmiştir. Bunlar birçok kesim tarafından batıl olarak görülse de tutan tahminler insanların inanmasına neden olmaktadır. Tahminler için en fazla kullanılan yöntem bebeğin anne karnında ne şekilde durduğudur. Diğer ise annenin canının ne çektiğini bakara tahminde bulunur. Bazıları doğru çıksa da bütün tahminler kesin değildir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bir programda kendisine yöneltilen soru üzerine birinci çocuğa bakarak 2. Bebeğin cinsiyetinin ne olabileceğinin aşağı yukarı tahmin edilebileceğini dile getirmiştir.

Saraçoğlu, yaptığı açıklama ile gündemde epey yer etmiştir. Kız ya da erkek olan ilk bebeğin ensesinden anlaşılabileceğini söylemiştir. Eğer ense kökündeki saçlar aşağı yöne bakıyorsa kız, yukarıya doğru yöneliyorsa da erkek olma ihtimali varmış. Her zaman söylediğimiz gibi, bilimsel bir açıklaması yoktur.

Cinsiyeti ultrasondan ya da cinsiyetin belli olduğu tarihten önce denenen cinsiyet tahminlerinde ihtimal yarı yarıyadır. Zaten iki ihtimal var, bir tahminde bulununca ve bunlar tutunca da insanlar gerçekten doğruymuş diyerek bu yöntemi nesilden nesile aktarmaktadır.

Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Hangi Haftada Belli Olur?

Hamilelik planı yapan ve gebe olduğunu öğrenen anne ve babalar, acaba erkek mi kız mı olacak diye merak ederler. Aslında bu merakın nedeni, alınacak kıyafetlerin, oyuncakların ne renk olacağına karar vermektir. Bebek doğmadan aylar evvel hazırlıklar başlar.

İlginizi Çekebilir;  Biber Meyve Midir Sebze Midir? Dolmalık Biber Ne Zaman Yetişir?

Cinsiyet sadece bebek giysilerinde değil, diğer bütün ihtiyaçlarda gereklidir. Hastaneye gitmeden önce puseti hazır etmek gerekir. Unisex renkler seçilebilse de aileler genelde cinsiyete uygun şekil ve renkte ürün almak isterler. Cinsiyet tahminin bir diğer nedeni de olası rahatsızlıkların tespit edilmesidir. Özellikle ailede genetik bir sorun varsa ve belirli cinsiyetlerde bu sorun yaşanıyorsa cinsiyet tahmini daha büyük önem kazanır.

Eşlerin ilişkisi sonrası döllenme gerçekleştiğinde aslında cinsiyet belli olmuş sayılır. Ama gebeliğin ilk haftalarında cinsiyet belli değildir, en gelişmiş ultrasonlarda dahil öğrenmek mümkün değildir. Çünkü cinsel organlar belirli bir haftadan son oluşmaya başlar. Genelde cinsiyet 13. Haftada belli olur. Bazı durumlarda 2 hafta öncede tahmin yapabilmek de mümkündür ama kesin değildir. Eğer bebek erkekse cinsiyet tahmini daha çabuk yapılabilir. Çünkü penis oluştuysa ve kordondan kesin olarak ayırt edildiyse erkek olduğu kesinleşir.

Doktorlar, gebeliğin ilk haftaları düzenli olarak anne adaylarının kontrole gelmesini söyler. En yüksek ihtimalli sonuç için 17.haftayı beklemek gerekebilir. Bu süre zarfında bebeğin boyu, kilosu haftasına uygun gidiyor mu kontrol edilir. Olumsuz durumlar da ultrasonla görülebilir. İkili ve üçlü testlerle genetik bir sorun olup olmadığına bakılır. Bu testlerde sorun görünse de kesin sonuç amniyon sıvısı ile belirlenir.

Bebeğin cinsiyet tahminleri ultrasonla çok rahat görülse de çok nadir yanılma payları olabilir. Her 100 gebelikte 5 hata payı olabilir. Ultrason teknolojisi geliştikçe tahmindeki yanılma payı da giderek azalmaktadır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü