1. Anasayfa
 2. Nedir

İlk Çağın Tüccar Kavimleri Hangileridir?


0

İlk Çağın Tüccar Kavimleri

İnsan ilişkileri var olduğundan itibaren insanlar arasında alışveriş ve ticaret yapılmaktadır. Eski dönemlerde ticaret genellikle değiş tokuş yöntemine dayalı iken zamanla kıymetli maden ve para ile ticaret yapılması yaygın hale gelmiştir. İlk çağın tüccar kavimleri nelerdir ve özellikleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

İlk
İlk Çağın Tüccar Kavimleri Hangileridir?

Ticaret faaliyetleri ilk çağlarda kısıtlı imkanlarla da olsa yapılmış ve ticari işler daha çok güç kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu dönemlerde ticaretin geliştirilebilmesi için kervanlar ve ticari yollar ortaya çıkmıştır. İlk çağ tüccar kavimler şunlardır;

İlk Çağıdaki Tüccar Kavimlerin Listesi

Asurlular

Asurlular ticaretle uğraşmalarının yanı sıra ticaret faaliyetlerini geliştirmek için Kral ticaret yolunu kullanmışlardır. Özellikle Anadolu’da Karum adı verilen ticaret kolonilerini kurmuşlar ve daha sonra ticaret kolonileri sayesinde Anadolu’da yazı ve eğitim ile ilgili faaliyetler ortaya çıkmıştır.

Asurlular arşivcilik konularında da önemli olmalarının yanında ilk olarak Ninova’da kütüphane kurmuşlardır. Ticaretin gelişmesiyle birlikte kültürel olarak da gelişme göstermişlerdir.

Anadolu’da birçok eserler bırakan Asurlular özellikle Nemrut Tapınağında aslan heykelleri ve Kayseri Kültepe’ de bulunan asurlu tabletleri ile tanınmaktadır.

Fenikeliler ve Ticaret

Fenikeliler ticaret alanlarında kendilerini geliştiren ilk çağ medeniyetleri arasında bulunmaktadır. Bu dönemde Batı Anadolu kıyıları hariç Akdeniz kıyılarında kurmuş oldukları ticaret kolonileri ile ülkeleri arasında kültürel etkileşim sağlamışlardır.

Fenikelilerin en ünlü kolonileri Kartaca olmaktadır. Fenikeliler ticari faaliyetlerinin gelişmesiyle beraber kültürel olarak da 22 harften oluşan Fenike alfabesini geliştirdiler. Bu alfabe günümüz Akdeniz alfabesinin temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda cam boyama ve kumaş boyama alanlarında da usta olan kavimlerden olmaktadırlar.

Lidyalılar

Lidyalılar özellikle karasal ticaret alanında uzman olan ilk çağ kavimleri arasında bulunmaktadır.  Sard’dan başlayarak Mezopotamya’ya kadar uzanan Kral Yolu, Lidyalıların eseridir. Lidyalılar para ile ticareti başlatarak dünya üzerinde yeni bir sistem kurmayı başarmışlardır. Ekonomik olarak güçlenen ve gelişen Lidyalılar o dönemde paralı askerlik yaptırmalarıyla da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Bana Bir Masal Anlat Baba şarkı sözleri kimin bestesi?

Soğudlular

En önemli özellikleri Koloni şehir devletleri kurmaları olarak bilinmektedir. Soğdlular, düzenli bir ordu ve uzun süreli bir devamlılık gösterememişlerdir. Döneminde yaşayan büyük devletlerin kontrolü altında yaşayarak zamanla asimile olmuşlardır. (Pers ,Greklerin, Kuşanların, Hunların Heftalitlerin, Türklerin, Arapların) yaşamışlardır.(MÖ 6 – MS 12. Yüzyıllar)

Soğdlular günümüzde Orta Asyanın gizemli tüccarları olarak adlandırılmaktadır. Yaşadıkları dönemde genellikle bilim, sanat, ticaret ve eğitim ile uğraşmışlar ve özellikle ticari olarak birçok ülkeye geçiş yaptıkları için geçtikleri ülkelerdeki insanları da fikirleri ve dinleri ile etkilemişlerdir.

Soğdlular kültürel olarak izler bırakmışlar ve ticari ilişkilerde daha barışçıl bir yol izlemişler bu sayede kolonilerini birçok ülkede rahatça kurmuşlardır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü