1. Anasayfa
 2. Nedir

İlişki Sonrası Hamilelik Nasıl Önlenir?


0

İlişki sonrası hamilelik nasıl önlenir? Diye merak ediyorsanız, en etkili yöntemleri yazımızın devamında bulacaksınız.

İlişki
İlişki Sonrası Hamilelik Nasıl Önlenir?

Bilindiği üzere doğum kontrol hapları ve farklı korunma yöntemleri embriyo oluşmasını engeller. Bebek sahibi olmak istemeyen çiftler bu yöntemleri tercih ederek hamileliğin önüne geçer. Bu yöntemlerden hiçbirini kullanmaksızın cinsel ilişkide bulunursanız hamile kalma ihtimâliniz yüksektir.

Cinsel İlişki Sonrası Hamile Kalmak İstemeyen Ne Yapmalı?

Normalde korunuyor olmanıza rağmen, doğum kontrol hapı almayı dalgınlıkla unutmuş olabilirsiniz. Ayrıca partneriniz prezervatif kullansa da bunun üzerinde bir delik olması veya yerinden kayması istenmeyen gebeliğe yol açabilir.

Hamilelik riski söz konusuysa ve ilişkiye girdim hamile kalmak istemiyorum diyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimize kulak verin.

Ertesi Gün Hapı Alın

İlişki sonrası hamileliği önleme yöntemi olarak en kesin yol, ertesi gün hapına başvurmaktır. Bunlar, Levonorgestrel adı verilen bir madde barındırır ve gebeliğin oluşmasını bu madde sayesinde engeller. Söz konusu madde, tüm doğum kontrol haplarında da yer alır.

Ertesi gün hapı yumurtlamayı baskılar ve böylece hamilelik oluşumunun önüne geçer.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Etki Eder?

Hapın bileşimindeki hormonlar, sperm ile yumurtanın döllenmesine engel olur. Fallop tüplerinde yani rahim girişinde yer alan sıvıyı yoğunlaştırır.

Böylelikle spermlerin yumurtaya ulaşmasını önler. İkisi arasında âdeta bariyer görevi üstlenir.

İlginizi Çekebilir;  Aşık Veysel'in Kara Toprak Şiiri

Rahmin iç yapısını değiştirir ve böylelikle yumurtlamanın gerçekleşmesine mânî olur.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Cinsel birlikteliğin ardından, ilk 3 gün içerisinde 2 defa bu hapı almanız gerekir. İlk hapı içtikten sonra 12 saat beklemeli, süre dolunca diğerini de kullanmalısınız.

İlişki sonrası 24 veya en geç 48 saat içinde ertesi gün hapını almazsanız, daha sonra kullanmanızın bir anlamı olmayabilir. İlk 2 günde alınan ertesi gün hapı, gebelik ihtimâlini %75-%89 oranında düşürür.

Ne kadar erken alırsanız o kadar etkili olur.

Ertesi Gün Hapı Hamile Kalmayı Kesin Engeller mi?

Hayır. Bu hapı kullandığınız halde gebeliğin gerçekleşme olasılığı vardır. Bu risk %1-%20 arasıdır.

Yukarıda da ifade edildiği üzere, ertesi gün hapı ne kadar etkili? Sorusunun cevabını sizin ne kadar erken davrandığınız belirleyecektir. Hapı ilişkiden sonra 12 saat içinde alırsanız, hamilelikten koruma etkisi daha güçlü olur. Geciktirdikçe etkisi zayıflar.

Ertesi Gün Hapı Zararlı mı?

İlacı eczaneden reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. Fakat bu, tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Çünkü ertesi gün hapları bol miktarda progesteron içerir. Doz aşımı veya uzun süreli kullanımı hormonal sorunlara neden olabilir.

Ayrıca ertesi gün hapı yan etkileri arasında; mide bulantısı, göğüste gerilme hissi, karın ağrısı, baş ağrısı gibi şikâyetler mevcuttur.

Ertesi Gün Hapı İlişkiden Önce Kullanılır mı?

Kullanılmaz. Bu, bir doğum kontrol yöntemi değildir. İlişkiden önce alınması yanlıştır. Sadece ilişkiden sonra âcil durumlarda başvurulabilecek bir çözümdür.

Ertesi Gün Spirali Kullanın

İlişki sonrası hamilelik nasıl önlenir? Diye merak ediyorsanız, Spiral kullanımının da işe yarayabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Birliktelik sonrası ilk 5 gün boyunca spiral kullanmak gebeliğin oluşma riskini azaltabilir.

Rahim bölgesine spiral yerleştirme işlemini ancak kadın-doğum uzmanları yapabilir.

İlginizi Çekebilir;  Salat-ü Selam Hakkında Kısa Bilgiler

Bu, T şeklinde bir araçtır. Yapısında bakır mevcuttur. Birliktelikten sonraki ilk 120 saat içerisinde yerleştirilmesi gerekir. Döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırır.

Vajinal Köpüklerden Yararlanın

Bu ilacı da eczanelerde bulabilirsiniz. İlişkinin ardından vajinanıza bu köpükten sıkarak, spermlerin ölmesini sağlayabilir ve hamilelik meydana gelmesini önleyebilirsiniz.

İlişkiden Sonra Hamilelik Nasıl Önlenir? Bunun İçin Doğal Yöntem Var mı?

Maalesef cinsel ilişki sonrası gebe kalmamak için doğal yöntemler yoktur. Erkek vajinaya boşaldığı takdirde hamilelik gerçekleşme ihtimâli oldukça fazladır.

Bunun önüne geçmek için kullanabileceğiniz bitkisel kür tarifi, bitkisel ilaç ya da farklı bir doğal uygulama bulunmaz.

Bunun için vajinal köpük ya da ilaç gibi tıbbî yöntemlere başvurmanız gerekir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü