1. Anasayfa
 2. Nedir

İklim Elemanları Hangileridir?


0

İklim elemanları

İklim elemanları nelerdir ve iklimi etkileyen elemanlar nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için hazırladık.

İklim
İklim Elemanları Hangileridir?

İklim elemanları dünya üzerinde bir bölgenin iklimi üzerinde etkili olan ve iklim değişikliklerine neden olan faktörleri içine alan bir bütündür.

İklim elemanlarını şöyle sıralamak mümkündür. Bunlar; sıcaklık, basınç, rüzgarlar, nemlilik ve yağıştır. Bu etmenler bir bölgenin iklim koşullarını etkileyerek bitki örtüsü ve diğer özelliklerini etkileyen faktörlerdir.

İklim Elemanları Nelerdir?

Sıcaklık

Sıcaklık iklimin temel elemanı olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni sıcaklık bir bölgedeki iklimi tamamen değiştirebilen bir özellik olmasıdır. Sıcaklık faktörü dünyanın şekline bağlı olarak değişebildiği gibi birçok faktöre bağlı olarak da etkili olabilmektedir.

Basınç

Dünya’nın etrafında bulunan atmosfer tabakasının çeşitli gazlardan oluşması sonucu bu gazların ağırlıkları ile oluşturdukları basınç bazı faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Dünya üzerinde yer alan alçak basınç ve yüksek basınç etmeleri de iklimi etkilemektedir.

Rüzgarlar

Rüzgâr oluşumu itibariyle basınç farkına bağlı olarak oluşan yatay hava hareketleri olmaktadır . Rüzgârlar, yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru hareket ederek iklim çeşitliliğinde etkili olmaktadırlar.

Nem Ve Yağış

İklimi oluşturan ve değiştiren önemli özelliklerden biri de nem ve yağıştır. Bir bölgenin yağış alması ve nemlilik oranı o bölgenin iklimi ve bitki örtüsü üzerinde etkilerin olmasına neden olurken bunların yokluğu ise aynı eşdeğerde iki bölgenin ikliminin farklı olmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  İklab Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü