1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İkinci Dünya Savaşında Almanya’nın İşgal Ettiği Ülkeler


0

İkinci dünya savaşı

İkinci dünya savaşı tarihin en önemli savaşlarından birisi olmakla beraber aynı zamanda Avrupa’da güç dengelerinin ortaya konduğu bir muharebeydi. Almanya ise özellikle Blitzkrieg taktiğini uygulayarak neredeyse tüm Avrupa’yı işgal etmeyi başarmıştı.

İkinci Dünya Savaşında Almanya'nın İşgal Ettiği Ülkeler
İkinci Dünya Savaşında Almanya’nın İşgal Ettiği Ülkeler

Blitzkrieg taktiği teknik olarak tüm güçlerle aynı anda düşman hattına saldırmayı merkezine alan bir teknikti. Ki dilimizde de Yıldırım savaşı olarak çevrilen ve o dönem savaşın seyrini değiştiren bir taktik olduğunu söylemek gerek.

Uçaklar, tanklar ve topçular aynı anda seçilmiş olan tek bir cepheye saldırdığında düşman hattının bundan kurtulması zorlaşıyor. Hatta hattı müdafaa etmek zor olduğu gibi anında vurulan cepheye ulaşan Alman kuvvetleri baskınlığını ortaya koyarak karşı kuvvetleri teslim olmaya zorlamaya başlıyor.

İşte bu yüzden taktik işe yarayarak tüm Avrupa’nın kapılarını Almanlara açtı. Almanya yalnızca İngiltere’yi işgal edemedi. Bunun ana nedeni ise Manş denizinden ötürü kara birliklerinin İngiltere’ye ulaşamaması ve dolayısıyla Blitzkrieg taktiğinin uygulanamayışı.

Ancak Avrupa’da 1939 Eylül’ünde Polonya’ya saldırarak işgal eden Almanya hemen ardından 1940 Nisan’ında Danimarka’yı işgal etti. Bunu aynı ay içerisinde 1940 Nisan’ında Norveç takip ederken hemen bir ay sonrasında ise 1940 Mayıs’ında Belçika izledi. 1940’ın Mayıs ayında Belçika’nın ardından sırasıyla Hollanda, Lüksemburg, Fransa Almanlar tarafından işgal edildi.

1941 yılının Nisan ayında ise Yugoslavya ve Yunanistan ile beraber tam anlamıyla tüm Avrupa’yı işgal etmeyi başarmıştı. Almanya’nın ikinci dünya savaşındaki istilası ve Blitzkrieg taktiği Sovyetlere kadar uzandı. Sovyetler Birliği’ne saldırarak işgale devam eden Almanya Moskova’ya doğru bin kilometreye yakın bir mesafe kat etti. Yıl 1942’yi gösterirken Almanlar tekrardan Sovyetler Birliğine saldırırken Stalingrad’a varmışlardı bile.

İşte tam bu noktada ise Almanların ikinci dünya savaşındaki en olumsuz süreci başlamıştır. Zira Sovyetler Birliği hem İngiltere hem de Amerika Birleşik Devletleri ile beraber hareket ederek Almanya’ya karşı savaşmış, savaşın seyrini değiştirmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Bebeklerde 9 Ay Aşısı Ateşe Neden Olur mu? Doktorlar Ne Diyor?

Stalingrad savaşı net bir biçimde İkinci dünya savaşının seyrini etkileyen en önemli çarpışma oldu. Çünkü 1942 ile 1943 kışında bozguna uğrayan Almanlar uzun çekilme taktiğiyle Sovyetler birliği topraklarından çıkmaya başladı. Savaşın artık Almanların lehine olmadığı net bir biçimde anlaşılmıştı. Tarih 1945 Nisan’ını gösterdiğinde ise Sovyetler Birliği direkt olarak Almanya’nın Berlin şehrine girmeyi başardı.

Bu aşamada 6 Haziran 1944 itibariyle başlayan ve D Günü olarak tarihte yer alan müttefik saldırısı da Fransa’dan başlamıştı. Fransa’nın Normandiya kıyılarında saldırıya başlayan müttefik güçler Almanlara karşı ciddi bir direnç gösterdi. 1945 yılının Mart ayında da zaten müttefikler çoktan Almanya’da Ren’i geçerek ülkenin kalbine doğru ilerlemeye başlamıştı. Nazi Almanya’sı Avrupa’yı dize getirip hakimiyet kurduğu ikinci dünya savaşında 1945 yılının Mayıs ayı itibariyle teslim olmuştur.

  • 1 Eylül 1939’da Polonya
  • 9 Nisan 1940’ta Danimarka ve Norveç
  • 10 Mayıs 1940’ta Batı Avrupa
  • 1941’de ise Yunanistan ve Yugoslavya Almanlar tarafından işgal edilmiştir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?