1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İcma Nedir? Ne Anlama Gelir? Çeşitleri Nelerdir? 


0

İcma ne demektir ve icma terimi nerede kullanılır soruları ile beraber icmanın gerekleri ve çeşitleri hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık. 

İcma birden farklı bilgiyi bir alanda toplama veya genelleme anlamlarında kullanılan bir kelimedir. İslâmi bir terim olarak icma ise din âlimlerinin bir meselenin hükmü konusunda fikir birliğinde bulunmaları anlamına gelirken aynı zamanda İslamın kaynakları olan Kur’an-ı Kerim ve sünneten sonra gelen üçüncü bir kaynaktır. 

İcma gerekliliği Kuran-ı Kerim’de veya Hadisi şeriflerde geçen konuların ve fıkhi meselelerin izahı noktasında toplanarak karar vermekle ortaya çıkmaktadır. Bir meselenin birden çok izahı olduğunda da orta bir yol takip edilmesi hakkında İslam alimleri karar vererek uygulamışlardır. 

İcma Nedir? Ne Anlama Gelir? Çeşitleri Nelerdir? 
İcma Nedir? Ne Anlama Gelir? Çeşitleri Nelerdir? 

Bir konunun icma olabilmesi için birden fazla alanında en yüksek eğitimi almış ve bu alanda kendini kanıtlamış alimin onayı ve kararı gerekmektedir. İslami ilimlerde alimlerin vasıfları belirlendikten ve kabul edildikten sonra icma usulü uygulanmıştır. Muhtelif olan durumlarda da başka usul ve uygulamalar yer almaktadır. 

Bir meselede icma konusunda muhalif görüşler olduğunda ise muhtelif görüşlerin kesin olan kısımlarına ictihat adı verilmektedir. Bunlar fıkıh ilminin oluşmasında ve geçerliliğinde olması gereken kural ve hükümler konusunda ayrıntılı olarak incelenmektedir. 

İcma Çeşitleri Nelerdir? 

İcma iki şekilde incelenmekte ve iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;

Sarih icma: Sarih kelimesi açık ve bariz anlamına gelmektedir. Bir mesele üzerinde tartışmaya yer verilmeyecek şekilde varılan fikir birliğine sarih icma adı verilmektedir. 

Sükuti icma: Sükuti kelimesi susmak anlamına gelmektedir. Sukuti icmada İslam alimlerinden bir kısmı görüş birliğine varırken diğer alimler çekimser kalır. Bu durumda olan icmaya destek vermek veya karşı çıkmak doğru kabul edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir;  Fatır Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada? Konusu Nedir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?