1. Ana Sayfa
  2. Nedir

I ve İ Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

Hem I hem de İ harfiyle başlayan ülkelerin sayısı 9 tanedir. Bu ülkelerin başkentleri ve ülkeler hakkındaki kısa bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Baş Harfi I ve İ Olan Ülkeler ve Başkentleri

  1. Irak Başkenti: Bağdat
  2. İran Başkenti: Tahran
  3. İrlanda Başkenti: Dublin
  4. İspanya Başkenti: Madrid 
  5. İsrail Başkenti: Tel Aviv
  6. İsveç Başkenti: Stockholm
  7. İsviçre Başkenti: Bern 
  8. İtalya Başkenti: Roma
  9. İzlanda Başkenti: Reykjavík

I ve İ harfi ile başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

I ve İ Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
I ve İ Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Irak

Irak, Batı Asya’da Basra Körfezi’nin kuzeyinde bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 435.052 km² ve toplam kıyı şeridi 58 km’dir. Irak Asya’nın 16. büyük ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 59. sırada yer alıyor. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 71) kentsel nüfusa aittir. Her beş kişiden biri Bağdat’ta yaşıyor.

Irak, deniz seviyesinden ortalama 312 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Cheekha Dar) 3.611 metredir. İran, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, Suriye ve Türkiye ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

İran

İran, Basra Körfezi ile Hazar Denizi arasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 1.745.150 km² ve toplam 2.440 km sahil şeridi vardır. İran Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 18. ülkesidir. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 76) kentsel nüfusa aittir. Her on kişiden biri Tahran’da yalnız yaşıyor.

İran, deniz seviyesinden ortalama 1305 m yükseklikte yer alır ve bu nedenle dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. En yüksek dağ zirvesi (Damawand) 5.604 metredir. Ülkenin adası açık denizde Afganistan, Ermenistan, Azerbaycan, Irak, Pakistan, Türkiye ve Türkmenistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

İrlanda

İrlanda, daha büyük bir adanın ülkenin büyük bir kısmı ile birlikte. Ada devleti, Britanya Adaları’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Arazinin toplam alanı 70.280 km² ve toplam kıyı şeridi 1.448 km’dir. İrlanda Avrupa’nın en büyük 22. ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 121. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 64) şehirlerde yaşıyor. Her dokuz kişiden biri Dublin’de yalnız yaşıyor.

İlginizi Çekebilir;  Ülkemizin Gelişmesi İçin Üzerinize Düşen Görev Ve Sorumluluklarınız Nelerdir?

İrlanda, deniz seviyesinden ortalama 118 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Carrauntoohil) 1.039 metredir. Ada grubu, yaklaşık 270 kısmen ıssız adadan oluşur. Birleşik Krallık, İrlanda’nın doğrudan komşu tek ülkesidir.

İspanya

İspanya, İber Yarımadası’nda Atlantik ve Akdeniz kıyısında yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 505.935 km² ve toplam kıyı şeridi 4.964 km’dir. İspanya, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 52. ülkesidir. Sakinlerin istisnai yüksek bir oranı (% 81) kentsel nüfusa aittir.

İspanya, deniz seviyesinden ortalama 660 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Tenerife’deki Pico del Teide) 3.718 metredir. Ülkenin yaklaşık 100 adası var. Andorra, Fransa, Fas, Cebelitarık ve Portekiz ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İsrail

İsrail, Akdeniz’de Sina Yarımadası’nın kuzeyinde bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 22.070 km² ve toplam 273 km sahil şeridi vardır. İsrail, bölgelere göre Asya’daki en küçük ülkelerden biri ve dünya çapında 153. sırada yer alıyor. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 93) kentsel nüfusa aittir. Her on kişiden biri yalnızca Kudüs’te yaşıyor.

İsrail, deniz seviyesinden ortalama 508 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Har Meron) 2.224 metredir. Ülkenin adası açık denizde Mısır, Ürdün, Lübnan ve Suriye ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

İsveç

İsveç, İskandinav Yarımadası’nda bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 447.430 km² ve toplam kıyı şeridi 3.218 km’dir. İsveç böylece Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 56. ülkesidir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 88) kentsel nüfusa aittir.

İsveç, deniz seviyesinden ortalama 320 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Kebnekaise) 2.097 metredir. Ülkenin açık denizde çoğunlukla ıssız 221.831 adası var. Finlandiya ve Norveç ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İlginizi Çekebilir;  Örf Ve Adetlerimizde Dinin Ne Gibi Etkileri Vardır?

İtalya

İtalya, kuzey Akdeniz’de bir yarımadadır. Arazinin toplam alanı 301.340 km² ve toplam 7.600 km sahil şeridi vardır. İtalya Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 72. ülkesidir. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 71) kentsel nüfusa aittir.

İtalya, deniz seviyesinden ortalama 538 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Monte Bianco di Courmayeur) 4.748 metredir. Ülkede yaklaşık 210 adadan oluşur.  Avusturya, Fransa, San Marino, Slovenya, İsviçre ve Vatikan ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İzlanda

İzlanda, Kuzey Denizi’nde Avrupa ile Grönland arasında bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 103.000 km² ve toplam kıyı şeridi 4.970 km’dir. İzlanda Avrupa’nın en büyük 16. ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 108. sırada yer alıyor. Km² başına 3,6 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 94) kentsel nüfusa aittir. Her üç kişiden biri Reykjavik’te yaşıyor.

İzlanda, deniz seviyesinden ortalama 557 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Hvannadalshnúkur) 2.119 metredir. Ada grubu yaklaşık 40 adadan oluşmaktadır. İzlanda’nın doğrudan komşusu yoktur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?