1. Anasayfa
 2. Nedir

Hz. Musa’nın (a.s) Mucizeleri Nelerdir? Denizi İkiye Yarma Efsanesi


0

Hz. Musa

Dünyaya gelmiş en kötü dört hükümdar arasında yer alan Firavunun eziyetlerinden İsrail oğullarını kurtarmak üzere gönderilen Hz. Musa, gönderildiği toplumun iman etmesi için birçok mucize yaşatmıştır. Kendisine kitap indirilen peygamberler arasında yer alan Hz. Musa, Yakup peygamberin neslinden gelir. Dört büyük kitaptan Tevrat kendisine indirilmiştir. Allah ile konuşan peygamber olarak bilinen Hz. Musa ‘’Kelimullah’’  sıfatıyla anılır. Hz. Musa’nın mucizeleri ise doğduğu andan itibaren başlar. İşte Hz. Musa’nın mucize dolu hayatı: Firavunun gördüğü rüya, Kızıldeniz’i ikiye bölme, nimet yağdırma ve diğer bütün mucizeler…

Hz.
Hz. Musa’nın (a.s) Mucizeleri Nelerdir? Denizi İkiye Yarma Efsanesi

Mucizeler Peygamberi Hz. Musa’nın Doğuşu; Firavunun Gördüğü Rüya

Hz. Musa dünyaya gelmeden hemen önce Firavun bir rüya görür. Firavunun rüyasında o yıl doğan bir erkek çocuğu kendisini öldürmektedir. Firavun rüyanın etkisi ile ülkedeki tüm erkek çocuklarını toplatır ve öldürtür. Hz. Musa’nın annesi ise bu haberi duyar duymaz oğlunu korumak için onu bir kutu içerisine koyarak Nil nehrine bırakır. Nil nehrinden Firavunun sarayına kadar ilerleyen sandık, Firavunun eşi Asiye tarafından bulunur.

Asiye hanım Firavunu ikna ederek, Hz. Musa’nın saraya alınmasını sağlar. Yıllar geçtikten ve Hz. Musa büyüdükten sonra bir gün elim bir kaza sonucunda bir adamı öldürür ve bu suçun cezası olarak da Medyen’e sürülür. Allah tarafından burada Şuayp peygamber ile buluşan Hz. Musa, yaşamını peygamberin kızı ile birleştirir. Daha sonra kendisine de Peygamberlik görevi verilecektir. Firavun ise bu sürede halkına zulüm etmeye devam eder. Hz. Musa’ya bir gün Tur dağında bu zulme karşı çıkmak için Peygamberlik görevi verilir.

İlginizi Çekebilir;  3.Haçlı Seferi

Kızıldeniz’i İkiye Yaran Mucizenin Hikayesi Nedir?

Hz. Musa’nın pek çok mucizesi vardır. Bunlardan en önemlisi ve ne çok bilineni ise Kızıldeniz’i ikiye yarmasıdır. Firavunun zulmünden kaçan insanlarla birlikte hak yolunda ilerleyen Musa Kızıl denize kadar ilerlemeyi başarır. Fakat Firavun askerleri ile birlikte onun peşine düşmüştür. Musa peygamberi yakaladığını ve kaçacak yeri kalmadığını düşünen Firavun, Hz. Musa’nın asası ile Kızıldeniz’i iki yarması ile birden ne yapacağını şaşır.

Denizin ortasından ilerleyen Musa peygamber ve halk bu mucize sayesinde Firavundan kurtulmuştur. Firavunun Kızıldeniz’e ayak basması ile birlikte ikiye ayrılan su kütleleri bir olur ve Firavunu içine çeker. Artık Kızıldeniz Firavunun mezarı olmuştur. Bunun yanı sıra daha pek çok mucize Hz. Musa’nın hayatında yer alır. Kuranda ise Bakara, Nisa, Yunus, En’am,Kehf, İbrahim, Maide, Araf, Hud gibi ayetlerde Hz. Musa ve mucizelerinden bahseder.

Gökten Nimet Yağdıran Musa Peygamber

Hz. Musa ve ona inanan halk artık Firavun felaketinden kurtulmuştur. Fakat bu kez de İsrail oğullarını bekleyen, yaradan tarafından gönderilen sınavlar vardır. Bunlardan biri de Bakara suresinde yer alan gökten bıldırcın inmesi olayıdır.

Kızgın kumların üzerinde seyahat eden İsrail oğulları ve Hz. Musa için yaradan onlara gölge olacak bulutlar getirir, yiyecek ve içecek bulamaz hale gelen halk için gökten Kudret helvası ve bıldırcın iner. Tüm bu mucizelere rağmen İsrail oğulları şükür etmezler ve Hz. Musa bu duruma çok üzülmektedir. Bu doyumsuzluğun sonucu olarak İsrail oğulları Allah’ın gazabına uğrar. Tüm bu mucizelere karşın İsrail oğulları değişmez, nefislerine yenik düşerler.

Hz. Musa’nın Bilinen Diğer Mucizeleri

Elindeki asa ile dikkat çeken Hz. Musa, istediği zaman bu asayı bir ejdere çevirebilirdi. Bunun yanı sıra elinden nur çıkarması, kurbağa sürüsünün Mısırı ele geçirmesi, Tur dağının birden büyük bir gürültü ile yerinden kalkarak İsrail oğullarının üstüne gitmesi, çölden bir taşa vurarak on iki tane çeşme çıkartması gibi daha pek çok sayılacak mucizesi yer almaktadır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü