1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Hz. Muhammed’in İslam davetini Mekke dışında duyurmak üzere ilk gittiği şehir neresidir?


0

Hazreti Peygamberin İslam daveti için gittiği ilk şehir neresidir? Mekke dışında nereye İslam’ı tebliğ için gitmiştir

Hazreti Peygamberin İslam’a davet etmesi ve çevresindekilerin onun tebliğine karşılık vermesi Müşrikleri oldukça rahatsız etmiştir. Özellikle amcası Ebû Tâlib’in vefatı ve Hz. Hatice’nin vefatları sonrasında Hazreti Peygamberin üzüntüsünü adeta fırsat bilmişlerdir. 

Bu dönemde yaptıkları zulümleri daha çok arttırarak Peygamber Efendimize ezâ ve cefalar yapmaya başladılar. Bu sürede Hazreti Peygamberin onların zulüm ve işkencelerinden dini tebliğ etme ve yayma vazifesini gerçekleştiremez hale gelmiştir. 

 Mekke dışında nereye İslam’ı tebliğ için gitmiştir
Mekke dışında nereye İslam’ı tebliğ için gitmiştir

Müşriklerin bu vaziyetler zaten üzüntülü olan Hazreti Peygamberin daha fazlasıyla üzülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle Tâif’e gitmeye karar vermiş ve Kureyş’teki müşriklere karşı Tâif’te oturan Sakif Kabilesinden kendisini korumalarını istemeyi amaçlamıştır. Böylece İslam’ı tebliğ de etmeyi hedeflemiştir. 

Tâif bölgesi Arabistan’ın gözde yerlerinden biri olmaktaydı. Özellikle çevresinde bulunan bağlar ve bahçeleriyle tanınmıştır. Diğer bir özelliği ise Hazreti Peygamberin süt annesi Halime’nin içinde bulunduğu Beni Sa’d Kabilesi de buraya yakın olmaktadır. Böylece Hazreti Muhammed (sav) bu bölge halkının İslâm’ı merak edip iman edebileceklerini düşünmekteydi. Böylece İslam dini için önemli bir güç elde edilecek ve Kureyş’teki müşriklerle daha kolay bir şekilde mücadele etmek ve güçlü bir konuma sahip olabilmek mümkün olabilecektir. 

İlginizi Çekebilir;  Vardar Ovası Hangi İki Ülkenin Sınırları İçinde Bulunur?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?