1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Heterojen Ne Demek? Ne İşe Yarar? Örnekli Anlatım


0

Heterojen kelimesi

Heterojen kelimesi, farklı bileşenlerden veya birbirine benzemeyen bileşenlerden oluşan anlamına gelir.

Heterojen Ne Demek? Ne İşe Yarar? Örnekli Anlatım
Heterojen Ne Demek? Ne İşe Yarar? Örnekli Anlatım

Kimyada, heterojen kelimesi çoğunlukla bir karışım olarak ifade edilir. Bu, homojen olmayan bir bileşime sahip olandır. Kum karışımı ve Beton heterojendir. Buna karşılık, homojen bir karışım homojen bir bileşime sahiptir.

Örnek, suda çözülmüş bir şeker karışımıdır. Bir karışımın heterojen mi yoksa homojen mi olduğu büyük ölçüde ölçeğe veya numune boyutuna bağlıdır. Örneğin, bir kum kabına bakarsanız, eşit olarak dağılmış parçacıklara sahip olduğu (homojen olsun) görünebilir. Kumu mikroskop altında görüntülediyseniz, eşit olmayan şekilde dağılmış farklı malzeme kümeleri (heterojen) bulabilirsiniz.

Malzeme biliminde, numuneler tamamen aynı metalden, elementten veya alaşımdan oluşabilir, ancak heterojen fazlar veya kristal yapı gösterebilir. Örneğin, bir parça demir, bileşimde homojen olmakla birlikte, martensit bölgelerine ve diğer ferrit bölgelerine sahip olabilir. Fosfor elementinin bir örneği hem beyaz hem de kırmızı fosfor içerebilir.

Daha geniş anlamda, herhangi bir benzer olmayan nesne grubu heterojen olarak tanımlanabilir. Bir grup insan yaş, kilo, boy vb. açısından heterojen olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Yüksek Basınç ve Alçak Basınç Alanlarının Özellikleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?