1. Anasayfa
 2. Nedir

Helal Rızık İle İlgili Ayetler Hangileri?


0

Ayetler

Müslümanların en önem verdiği hususlardan birisi helal lokmadır. Rızkı veren her zaman Allah(c.c)’dür. Ancak kişi kendi rızkını her zaman helal yollarla kazanmaya niyet etmeli, davranışlarını da buna göre şekillendirmelidir. Harama el uzatmak Allah’a karşı kurallarını hiçe saymaktan başka bir şey değildir. Helal ve haram arasındaki ayrım gerek Kuran-ı Kerim’de gerekse örnek insan peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in hadis-i şeriflerinde sıkça vurgulanmaktadır. 

Helal
Helal Rızık İle İlgili Ayetler Hangileri?

Kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’de de helal rızık ile ilgili ayetler bunu açıkça ortaya koyuyor. Eğer iyi bir Müslüman olmak, Allah’ın mükafatlarına erişmek, peygamber efendimiz(sav)’in şefaatine nail olmak istiyorsanız helal rızık en önem verdiğiniz konulardan birisi olmalıdır. Aşağıda Kuran’da helal rızık ile ilgili cümleler içeren ayetleri okuyabilirsiniz. Yüce Allah(c.c) bizlere doğru yolu göstermiş ve bize yalnızca bu yolda yürümek kalmış. 

 • Bakara Suresi 168.Ayet

Ey inananlar, size verdiğim nimetleri yeryüzünde yerken her zaman temiz olana yönelin. Helal yemek size yakışandır. Şeytana uyup helal rızıktan vazgeçmeyin. Sizin en büyük düşmanınız size yakın olan şeytandır. 

 • Maide Suresi 88.Ayet

İnanıp ibadet ettiğiniz Allah’tan sakınmaktan, onun gazabından korkmaktan asla vazgeçmeyin. Nimetlerin helallerini seçin. Temiz olanları yemeyi tercih edin. Unutmayın ki size helal rızkı veren Allah’tır. 

 • Enfal Suresi 69.Ayet

Ganimetlerden yerken bile helal olanları seçin. Temiz olanları alın. Helal rızık yemekten vazgeçmeyin. Tıpkı Allah’tan korkmaktan vazgeçmediğiniz gibi. Şüpheniz olmasın ki Allah en çok merhamet gösteren, en çok bağışlayandır. 

 • Nahl Suresi 114.Ayet

Allah’ın rızık verdiğini unutmayarak helal rızık yiyin. Temiz yemekten asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki Allah’a kul iseniz o size her zaman nimetlerinden sunar. Hiçbir zaman rızıksız bırakmaz ve size her zaman helal rızık yeme şerefine nail eder. 

İlginizi Çekebilir;  Müşteri Güneş Sistemindeki Hangi Gezegenin İkinci Adıdır?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü