1. Anasayfa
 2. Nedir

Hazreti Ömer Kimdir? Nasıl Müslüman Olmuştur?


0

Dört halifeden biri olan Hazreti Ömer kimdir?

Dört halifeden biri olan Hazreti Ömer kimdir? Hazreti Ömer nasıl Müslüman olmuştur ve Hazreti Ömer’in özellikleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.

Hazreti Ömer Kimdir? Nasıl Müslüman Olmuştur?
Hazreti Ömer Kimdir? Nasıl Müslüman Olmuştur?

Hazreti Ömer (r.a) 581 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Babası Hattat Bin Hufeyl, annesi Fatıma Bin Haşamdır. Hazreti Ebubekir’den sonra halife olan ikinci halife olmaktadır. Hazreti Ömer halifeliği döneminde adaleti ile ünlenmiş ve kendisine faruki lakabı ünvanı verilmiştir. Faruk hak ile batılı ayıran anlamına gelmektedir.

Hazreti Ömer Müslüman olmadan önce hazreti Peygamberi öldürmekle görevlendirilmiş daha sonra Kuran-ı Kerim’i dinledikten sonra Müslüman olmuştur. Kendisi her konuda Hazreti Peygambere itaat etmiş ve Hazreti Peygamberi her zaman savunmuştur.

Ömer bin Hattab döneminde Bizans ile yapılan Yarmuk, Halep, Ecnadin, Demirköprü, Dathin, Firaz ve Qarteen muharebeleri ile Mısır, Suriye, Lübnan ve Filistin; Sasaniler ile yapılan Köprü, Nihavend, Kadisiye muharebeleri ile de Irak’ın tamamı ve İran’ın büyük bir kısmı feth edilmiştir.

Hazreti Ömer halifelik döneminde devlet hazinesinden hiçbir ücret almamış ve halifelik döneminde hak sahibi olan herkesin hakkını ulaştırmıştır. Adaleti ve cesareti ile o dönemden başlayarak günümüze kadar Müslümanlara örnek olmuştur. Hazreti Ömer’in halifelik döneminde adaleti sağlaması ve kendisinin de adil olması birçok kıssada anlatılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  O ve Ö Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü