1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Hazreti Muhammed’in Hicret Yolculuğunu Aldığı Tedbirler Açısından Değerlendirme


0

Hazreti Muhammed’in hicret yolculuğunu aldığı tedbirler açısından değerlendirmek ve Hazreti Peygamberin tevekkülü hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Hazreti Muhammed’in (sav) hicret yolculuğunda Mekke’den Medine’ye giden kuzey yolunu değil; tam tersi  istikamette olan güney yolunu tercih etmesi ve güneyden ilerlemesi ile Sevr mağarasına sığınması peşine takılan ve onu öldürmeyi düşünen müşriklerden uzaklaşmasını sağlamıştır. 

Hazreti Peygamber Mekke’yi terk eden en son hicret eden kişiler arasında bulunmaktadır. Müslümanların birçoğu daha önce Mekke’den Medine’ye hicret etmişler bu nedenle daha savunmasız kalan Hazreti Peygamberi müşrikler bunu fırsat bilerek öldürmek istemişlerdir. 

Hazreti Muhammed’in Hicret Yolculuğunu Aldığı Tedbirler Açısından Değerlendirme
Hazreti Muhammed’in Hicret Yolculuğunu Aldığı Tedbirler Açısından Değerlendirme

Mekke’den Medine ye göç esnasında Peygamberimizin uyguladığı strateji müşriklerin hiç beklemediği bir şekilde ilerlemek ve onların düşüncesinden aksi bir yöne ilerlemek ile mümkün olmuştur. Müşrikler Sevr mağarasına kadar geldiklerinde mağaranın önünü kaplayan bir örümcek ağına bakarak burada olmadıklarına kanaat getirerek oradan uzaklaşmışlardır. Allahu Tealanın yardımı ile müşriklerin Hazreti Peygamberi ve onun yanında olan Hazreti Ebubekir’i görmeleri engellenmiştir. 

Müşrikler Hazreti Peygamberi bulamadıklarına tüm Mekke içerisindeki mağaralarda ve Medine yolunda aramaya koyuldular. Fakat onu bulamadılar. 

Müşriklerin mağaralara tek tek bakması ve Hazreti Peygamberin ve Hazreti Ebubekir’i bulmalarına çok az kala bu durumdan endişelenen Hazreti Ebubekir’i peygamberimizin teskin edişi ve Allah’a sığındıklarını korkmaması gerektiğini söylemesi ile mağaranın hemen dış kısmında bir mucize şeklinde örümceğin ağ oluşturup müşrikleri şaşırtması da hicret esnasının önemli olaylarındandır. Tam da bu sırada  Hz. Muhammed Aleyhisselâm Efendimiz, hiç sükunetini bozmamış ve şu ayeti söylemiştir. 

: لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا “Üzülme! Şüphesiz Allah bizimle beraberdir” (Tevbe: 40)

Bu ayet aynı zamanda Müslümanlar için zora ve dara düştüklerinde söylemeleri gereken bir dua ve ayet olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü Ne Anlama Gelir?

Allahu Teala Hazreti Peygamberin bu hicret yolculuğu üzerine Tevbe: 40’ı indirmiştir. Bu ayette Hz.Ebû Bekir’den de “arkadaşı” vasfıyla bahis geçmektedir. Hicret esnasında yaşanan olaylar ve Hazreti Ebubekir’in vasıfları  hicret hadisesi neden diğer Müslümanların da bu olaydan ibret almaları gerektiğini göstermektedir. 

Hicret olayında Hazreti Peygamber kendisini öldürmeye gelen müşrikler karşısında sükûnetini koruyarak mantıklı bir şekilde hareket etmiş ve önlem alarak Allah’a tevekkülün en güzel örneklerinden birini göstermiştir. Böylece sayıca kalabalık olan müşriklerin onu bulmaları imkansız hale gelmiştir. 

Allah’u Teala Tövbe suresinde şöyle buyurmaktadır. 

“Eğer siz ona yardım etmezseniz, Allah ona yardım etmişti. Hani kâfirler onu (Mekke’den) çıkardıklarında o, (Ebû Bekir’le beraber) ikinin ikincisinden ibaretti. O zaman onlar mağaradaydılar. O esnada arkadaşına: ‘Tasalanma, hiç şüphesiz Allah bizimle beraberdir’ diyordu. Allah ona sekînetini (huzur ve güven duygusunu) indirmiş, onu göremediğiniz ordularla desteklemiş, kâfirlerin sözünü alçaltmıştı. Allah’ın kelimesi ise; O, en yüce olandır. Allah mutlak galiptir, yegâne hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe: 40)

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?