1. Anasayfa
 2. Nedir

Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Olmuştur?


0

Allah’ın Arslan’ı lakabı ile tanınan Hazreti Hamza (ra) nasıl Müslüman olmuştur ve Hazreti Peygamber ile yakınlığı nedir

Hazreti Hamza Allah’ın Arslan’ı olarak bilinen ve bu lakabı alan Müslüman olduğunda ise Müslümanların gücünü arttıran bir kişidir. Hazreti Hamza’nın babası  Abdulmuttalib, annesi Hâle’dir. Peygamber efendimize akrabalık derecesi ise onun amcası ve aynı zamanda süt birâderi olmasıdır. Hazreti Hamza’nın annesi Hâle aynı zamanda Peygamber efendimizin vâlidesi Hazreti Âmine’nin amcasının kızıdır. Hazreti Hamza’nın Peygamberimizden 2 yahut 4 sene önce doğduğu rivayet edilmektedir. Hazreti Hamza hicretten yedi yıl önce Müslüman olmuştur. 

Hazreti Hamza dış görünüşü kuvvetli ve heybetli olmasının yanında çok iyi bir savaşçı olması ile de bilinen bir kişi olduğu için Müslüman olması diğer Müslümanların sevinmesini sağlamıştır. 

Hazreti
Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Olmuştur?

Hicrete katılmış ve Bedir Savaşı’nda bulunmuştur. Aynı zamanda Bedir savaşında çarpışmalardan önce yapılan er dileme hadisesinde, karşısına çıkan müşriklerden Şeybe, Utbe ve Tuayma bin Adiyy’i öldürmüştür. Müslümanların Bedir Savaşı’nı kazanmasında Hazreti Hamza’nın büyük rolü olmuştur. Hazreti Hamza çok iyi kılıç kullanır ve iyi ok atar ve savaşta ustalıkla çarpışırdı. 

Hamza’nın öldürdüğü Utbe’nin, Hind adında bir kızı vardı. Hind, babası Utbe ve amcası Şeybe’nin Hamza tarafından öldürüldüğünü haber alınca intikam almak için Vahşi adlı Habeşli bir köleyi görevlendirdi. Hamza, Uhud Savaşı’nda, sonradan Müslüman olacak olan Vahşi tarafından savaşın en kızgın anında mızrak darbesi ile öldürüldü.

Hamza ve diğerlerinin cenâze namazları kılındı. Abdullah bin Cahş ile Hamza’nın cenâzeleri aynı kabre konuldu. Hamza, Abdullah’ın dayısı idi. Kendisine Seyyidüş-şüheda (Şehitlerin Efendisi) denildi.

Hz. Hamza (r.a.) Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) en küçük amcasıdır. Peygamberimiz ile yaş farkı çok yoktur. Süt kardeşidir. (Peygamberimizi emziren Ebû Lebeb’in câriyesi Süveybe daha önceleri Hz. Hamza’yı da emzirmiş olduğundan, Hamza Peygamberimizin süt kardeşi idi.) Çocuklukları beraber geçmiştir.

İlginizi Çekebilir;  En İyi Film İndirme Uygulamaları

Peygamberimize peygamberlik geldiği zaman akraba ve sülalesinden ona en büyük desteği amcası Ebu Talip vermiştir. Hazreti Hamza ilk başlarda Müslümanlığı kabul etmemiş olmasına rağmen Hazreti Peygamberi korumuş ve düşmanlarına karşı kollamıştır. 

Peygamberimize İslamiyeti tebliğ etmeye ve açıktan yaymaya başlayınca İslamiyete herkesi çağırmış fakat bu durum Mekke’nin ileri gelenleri tarafından hoş karşılanmadığı gibi  çeşitli nedenlerle Müslümanlara eziyet etmeye başlamışlardır. Müslümanlar bu dönemde müşriklere karşı zayıf kalmıştır. Hatta bir gün Hazreti Peygamber Kabe’de ibadet ederken Ebu Cehil gelerek Peygamberimize hakaret etmiş fakat Peygamberimiz bunun karşısında sessiz kalmıştır. Daha sonra bu olay  Hz Hamza’ya anlatıldığında Hz .Hamza Kabe’ye gider ve Ebu Cehil’i bulur ve kafasına elindeki yay ile vurur. Ebu Cehil’in kafası yarılır. Hazreti Hamza bu durumda şöyle söyler; 

Ben Muhammedin dinine girdim. Bende Müslümanım gücü yeten varsa ona söylediklerini bana söylesin. Bu olaydan sonra Kabe’den doğruca peygamberimizin yanına gider. Olan olayları anlatır ve Kelimeyi Şahadet getirip Müslüman olur.

Hz. Hamza’nın Müslüman olması ile Müslümanlar zulümler karşısında daha da rahatlamıştır. Hz. Hamza’nın desteği Müslümanlara güç vermiştir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü