1. Anasayfa
 2. Nedir

Hanif Nedir? Hanif Kime Denir? Hanif Özellikleri Nelerdir?


0

Hanif Nedir

Eski dönemlerde kullanılan bir kelime olan Hanif kelimesi temiz ve pak anlamına gelen bir kelimedir. Arapça bir kelime olup Hazreti İbrahim peygamberin vasıflarını anlatmak için kullanılan bir kelime iken zamanla onun yolundan gelenleri ifade eden bir kelime olarak kabul edilmektedir.

Hanif
Hanif Nedir? Hanif Kime Denir? Hanif Özellikleri Nelerdir?

Hanif kelimesi Kuran-ı Kerim’de yer alan bir kelime olup Hazreti İbrahim peygamber ile anılan bir kelimedir. Çoğu kişi hanifliği bir din olarak kabul etse de Hanif kelimesi Hazreti İbrahim peygamberin kendi zamanında Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerini kabul etmediği gibi çok tanrılı dinleri de kabul etmeden Tevhid inancına sahip olmasını ifade etmektedir.

Hazreti İbrahim peygamberin soyundan gelen Hazreti Muhammed (sav) de böylelikle hanif soyundan gelen bir peygamberdir.

Hanif olmak kısacası sadece Allah’ı yaratıcı kabul etmek Kuran-ı Kerim’de ve hadislerde de övülen bir özellik olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle haniflik bir mezhep olarak değil de Tevhid inancını betimleyen bir özellik olarak bilinmektedir. Hanif aynı zamanda Allah’ın varlığını ve tekliğini kabul etmek olduğu gibi kendisinden sonra gelen hak peygamberlerinde sahip olduğu bir vasıf olarak kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  NBA’de şimdiye kadar forma giyen en uzun basketbolcu ile en kısa basketbolcu arasındaki boy farkı kaç santimetredir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 1
  k_t_
  Kötü