1. Anasayfa
 2. Nedir

Hangisi Barış Manço’nun Sunduğu 7’den 77’ye Programının Bölümlerinden Değildir Sorusu ve Cevabı?


0

Bir döneme damga vuran ve aynı zamanda hepimizin çocukluk rüyalarını süsleyen 7’den 77’ye programı

Bir döneme damga vuran ve aynı zamanda hepimizin çocukluk rüyalarını süsleyen 7’den 77’ye programı acı kaybımız Barış Manço tarafından sunuluyordu. Hem çocukların hem de yetişkinlerin sevdiği bir isim olması ile özdeşleşmiş olan bu program ismi pek çok farklı formatı da içeriğinde barındırıyordu. 

Hangisi
Hangisi Barış Manço’nun Sunduğu 7’den 77’ye Programının Bölümlerinden Değildir Sorusu ve Cevabı?

Yarışmalarda da sıklıkla sorulan sorulardan birisi olan bu kalıba göre aşağıdakilerden hangisi Barış Manço’nun sunuculuğunu yaptığı 7’den 77’ye programında var olan bir bölüm değildir? 

 • Adam Olacak Çocuk
 • İkinci Kahvaltı
 • Dere Tepe Türkiye
 • Gülpembe

Sorunun doğru cevabı Gülpembe olacak. Zira adam olacak çocuk, ikinci kahvaltı, dere tepe Türkiye bölümleri programın sevilerek izlenen formatları arasındaydı. Fakat Gülpembe yine Barış Manço tarafından seslendirilen enfes bir şarkının ismidir. Dolayısıyla 7’den 77’ye programında Gülpembe isimli bir bölüm bulunmamaktadır. 

7’den 77’ye Programında Hangi Bölümler Vardı?

Herkesin çocukluğunun kahramanına dönüşen Barış Manço, TRT1 ekranlarında gösterilen 7’den 77’ye programıyla bizleri ekran başına bağlıyordu. Barış Manço programı Erkmen Sağlam ile beraber hazırlıyor ve bizzat kendisi sunuyordu. Format olarak ise çocuk programından ziyade aile ve eğlence programı olarak sınıflandırılıyordu. 

Toplam 378 bölüm yayınlanan program 1990’lı yılların en çok izlenen çocuk programı olmayı başarmıştır. Hatta Hürriyet Altın Kelebek ödüllerinde en iyi çocuk programı ödülüne tam 5 kez layık görülmüştür. 1990 yılında başlayan yayın hayatı en son 6 Aralık 1998 tarihinde yayınlanan 378.bölüm ile son bulmuştur. 

Barış Manço ile 7’den 77’ye programının formatında yer alan bölümler ise şu şekildeydi. 

 • Adam Olacak Çocuk
İlginizi Çekebilir;  Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Atasözü Ne Anlama Geliyor?

Yarışmaya katılan çocukların şarkı söylediği, performanslarına göre de birbirlerine puan verdikleri formattır. Ayrıca şarkı söylendikten sonra Barış Manço çocuklarla iyi ve kötü üzerine sohbet eder, aileleriyle beraber hoş bir ortam oluşturmayı başarırdı. 

 • Adam Olmuş Çocuk

Programın oldukça beğenilen bir formatı olan adam olacak çocuk için geliştirilen alternatif formattır. Mesleğinde ve hayatında başarılı olmuş olan konukları programa davet eden Barış Manço onlarla sohbet eder. Adam Olmuş Çocuk formatı ilk konuğu olan Mustafa Sandal ile başlamış ve ara ara sürdürülmüştür. 

 • İkinci Kahvaltı

Tıpkı Adam Olacak Çocuk gibi ana formatlar arasında yer alan ikinci kahvaltı formatından da söz etmek gerekiyor. İkinci kahvaltı formatında 70’ini geride bırakmış konuklar programa dahil ediliyordu. Ki akıllara kazınan anlardan birisi 1992 yılında program çekimlerinin ardından vefat eden Hasan Hüseyin Kılıç’tır. Sonrasında Barış Manço programda da Hasan Hüseyin Kılıç’ı anmıştır. 

 • Dere Tepe Türkiye 

Güzel ülkemizin hem tarihi zenginliklerinin hem de turistik bölgelerinin tanıtımlarının yapıldığı bir formattır. Böylece ekran başından Türkiye’nin güzelliklerine doyduğumuz anlar yaşamamız mümkün oluyordu. 

 • Dönence Dünya Turu 

Barış Manço bizzat dünyanın görülmeye değer yerlerine giderek tanıtımlar yapar. Bu bağlamda yöresel müziklerine, yörenin yemeklerine, yöresel kıyafetlere dayalı bir tanıtımla kültürel açıdan doygunluk sağlanır. Üstelik farklı kültürleri ve coğrafyaları Barış Manço’nun anlatımıyla çok yönlü olarak tanımış oluyorduk. 

 • Manço Klip ve Yabancı Klip

Programda mutlaka Barış Manço kliplerinden birisi yayınlanırdı. Aynı zamanda dünya vatandaşı olarak anılan barış elçisi Barış Manço kendi klibinin ardından mutlaka dünya müzik listelerinden de bir klip yayınlayarak programa devam ederdi. 

 • Yabancı Konuk

Programın ilk yılında başlayan formatta yabancı bir başarılı konuk alınıyordu. İlk konuk ise Pierre Cardin olmuştu ve 1990 yılında yayınlanan format ilgi görmüştü. 

İlginizi Çekebilir;  Saman altından su yürütmek deyimi ne demek? Hikâyesi nedir?

Barış Manço, hepimizin çok sevdiği, değerli bir sanatçıydı ve 1 Şubat 1999 tarihinde hayata veda etti.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü