1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Hadisi Şerif Nedir?


0

Hadisi Şerif

 Hz.Muhammed (s.a.v) ‘in sözleri olarak biline hadisler sözlü olarak ifade ettiklerinin tamamı olarak kabul edilmektedir.

Hazreti Peygamberin söylediği sözlerin önemi ve kıymeti âyetlerde de bildirilmekte ve onun sözlerinin Allah’ın izni ile olduğu ve uygulanması ve itibar edilmesinin öneminden bahsedilmektedir. 

Hadisi Şerifler aynı zamanda İslamiyet’in kaynakları arasında yer alan ve onlar rivayet eden raviler ile ilgili yapılan hassas çalışmalar ile günümüze kadar ulaşan sözlerdir. 

Hadisi şerifler içerisinde onu rivayet eden ravilerin isimleri ve hadisi şerifin metinlerinin yer aldığı iki kısım bulunmaktadır. 

Hadisi Şerif Nedir?
Hadisi Şerif Nedir?

İslamiyet açısından Hadisi Şeriflerin kaynak olmasının nedeni olarak hadislerin bir olay veya durum sonucunda Allah tarafından Hz. Muhammed’e aktarılmış olduğunu yani vahiy edildiği yönündeki anlayıştan kaynaklanmaktadır. İslam alimleri bu konuda Kur’an ayetlerini delil olarak gösterirler. (bkz. En-Necm, 54/3-4) Bu ayetlerde Hz. Peygamber’in sözünün kendi sözü olmadığı, onların vahiy olduğu açıkça ifade edilmiştir.

Hadisi Şerifler Hazreti Peygamberin günlük hayatın içinden de olabildiği gibi önemli meseleler hakkında ümmeti uyarmak ve bilgi vermek amacıyla da söylenmiştir. Hadisi şeriflere hürmet etmek ve hadisi şerifleri anlamaya yönelik çalışmalar yapmak bu anlamda Hazreti Peygamberi anlamaya çalışmak olduğu için oldukça önemli bir ibadet olarak kabul edilebilmektedir. 

Hadisi Şeriflerin öğrenilmesi ve bunlara uygun davranışların yapılması İslami olarak berekete nail olmak anlamına gelmekte ve bu hadislerin uygulanması ise aynı zamanda sünnete uyum, sünnete itibar etmek olduğu için daha da kıymetli hale gelmektedir. 

Hadisi şerifleri öğrenmek ve öğretmenin faziletleri ve bereketli hakkında da birçok Hadisi Şerif bulunmakta ve insanlığın bu hadisler yoluyla daha hızlı aşamalar elde etmeleri ve İslam’a uyarak ancak kalplerinin mutmain yani tamamlanmış olacağı alimlerce bildirilmektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Yutkunma Sırasında Boğazın Sol Noktasında Ağrı Neden Olur? Nasıl Geçer?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?