1. Anasayfa
 2. Nedir

Hacim ve birimi nedir? Hacim ölçmek için ne kullanılır?


0

Hacim kelimesini sıklıkla duymuş olabilirsiniz. Tam olarak ne anlama gelir? Birimi nedir? Ölçümü için ne kullanılır? Gibi merak edilen sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Hacim
Hacim ve birimi nedir? Hacim ölçmek için ne kullanılır?

Hacim nedir?

Hacim, herhangi bir üç boyutlu katının kapladığı alan miktarı olarak tanımlanır. Bu katılar bir küp, bir küboid, bir koni, bir silindir veya bir küre olabilir. Hacim, bir cismin sahip olduğu kapasitenin ölçüsüdür. Örneğin, bir bardak ağzına kadar 100 ml su alabiliyorsa, hacmine 100 ml denir. Hacim, 3 boyutlu bir nesnenin kapladığı alan miktarı olarak da tanımlanabilir. Küp veya küboid gibi bir katının hacmi, içerdiği birim küplerin sayısı sayılarak ölçülür. Hacmi görselleştirmenin en iyi yolu, hacmi herhangi bir 3 boyutlu nesne veya katı şekil tarafından çevrelenen/kaplanan alan açısından düşünmektir.

Hacim birimi nedir?

Bir katının hacmi kübik birimlerle ölçülür. Örneğin, boyutlar metre cinsinden verilirse, hacim metreküp cinsinden olacaktır. Bu, Uluslararası Birimler Sistemindeki (SI) standart hacim birimidir. Benzer şekilde, diğer hacim birimleri santimetre küp, fit küp, inç küp vb.

Hacim ne ile ölçülür?

Gazlar kaplarını doldurdukları için hacimleri kabın iç hacmine eşittir. Sıvılar genellikle hacmin işaretlendiği veya kabın iç şeklinin belirtildiği kaplar kullanılarak ölçülür. Sıvı hacmini ölçmek için kullanılan aletlere örnek olarak ölçü kapları, dereceli silindirler, şişeler ve beherler dâhildir.

Günlük hayatta hacim kelimesini de kullanırız. Bu buzdolabının hacmi bize yetecek mi? Bagajın hacmi bebek arabasını alacak kadar geniş mi? Aslında meyve satın alırken bile hacim önemlidir, biz her ne kadar büyük – küçük olarak adlandırsak da aslında bir nevi hacimden bahsediyoruzdur.

İlginizi Çekebilir;  Batman İl Olmadan Önce Hangi İle Bağlıydı?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü