1. Anasayfa
 2. Nedir

Güzel Ahlakla İlgili Bir Hadis


0

İslam dininde en çok değer verilen vasıflardan biri de güzel ahlaktır. Güzel ahlaklı olmak ve güzel ahlak üzere yaşamak hakkında pek çok hadisi şerif bulunmaktadır. Hazreti Peygamberin güzel ahlak üzere söylemiş olduğu Hadisi Şeriflerden bazılarını sizler için hazırladık.

Hazreti Peygamber (sav) güzel ahlaka çok önem verir ve her Müslümanın güzel ahlaklı olmak için uğraşmasını ve çevresindekilere de bu erdemden bahsetmesini ve insanlara güzel ahlakın önemini öğretmenin gerekliliğini göstermiştir. Güzel ahlak sahibi olmak dini hayatı tamamlayan ve güzelleştiren bir özellik olduğu için tavsiye edilmiştir. Güzel ahlakı tavsiye eden ve güzel ahlaklı olmayı öven Hadisi Şeriflerden bazıları şunlardır;

Güzel
Güzel Ahlakla İlgili Bir Hadis

Güzel ahlak ile ilgili hadisler şu şekildedir:

Ebu Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Kendisini (doğrudan) ilgilendirmeyen şeyi terketmesi, kişinin iyi Müslüman oluşundandır. (Tirmizî, Zühd 11. Ayrıca bk. İbni Mace, Fiten 12)

Allah’a takva ve güzel ahlak. (En ziyade neyin insanları cennete sokacağını soruyorlar.) (Tirmizi, Birr 62, kutub-ı sıtte, 16. Cilt , sf. 329)

(Şaka sırasında da olsa) haktan başka birşey söylemem. (Musned-i Ahmed, 2,340 : Tirmizi, Birr 57 Kütüb-i Sitte, 16. Cilt)

 Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır [Hakim] diğeri de Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır [Tirmizi].

İlginizi Çekebilir;  Yazın Başı Pişenin Kışın Aşı Pişer Ne Demektir? Ne Anlama Gelir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü