1. Anasayfa
 2. Nedir

Gurme Nedir? Gurme Yemek, Mutfak ve Şef Ne Demek?


0

Gurme

Kaliteli, iyi hazırlanmış yiyeceklerden hoşlanan, herkesten farklı bir damak tadına sahip kişiler diyebiliriz. Kaliteli yiyecek ve içeceklerin üretilmesi ve tadına varılmasıyla ilgili her şeye haklı olarak “gurme” denilebilir. Herhangi bir yiyecek veya içeceğe gurme kelimesini eklemek, onu lüks ve genellikle daha çekici hale getirir.

Gurme Nedir? Gurme Yemek, Mutfak ve Şef Ne Demek?
Gurme Nedir? Gurme Yemek, Mutfak ve Şef Ne Demek?
 • İyi yemek ve içecek konusunda uzman olan kimse.
 • En yüksek kalite – lezzette, özenle hazırlanmış ve ustaca sunulan yiyecekler.
 • Yemeklerin en yüksek kalite standartlarında hazırlanıp servis edildiği bir restoran ve şeflerine denebilir.
 • Gurme yemekleri hazırlamak için gereken yüksek kaliteli, benzersiz veya bulunması zor malzemeleri stoklayan veya satan bir mağaza olabilir.
 • Profesyonel kalitede cihazlar, özel ürünler ve ekipmanlar için depolama alanları ile iyi bir şekilde donatılmış bir mutfak da olabilir.

Gurme Nedir?

Bir gurme, yemeği bir amaç olarak görmez. Bir gurme için yemek sanattır. Gurmeler yemek yeme, yemek yapma veya sunumdan zevk alırlar. Hatta bazıları yedikleri yiyeceklerin tarihini ve antropolojisini araştırır. Bir gurmeye yemek hazırlamak için zaman ve özen gereklidir,  onlar genellikle yemeği yavaş yer. Yıllar önce gurme olarak adlandırdığınız kişiye bugün “yemek meraklısı” denebilir. TDK’de tatbilir olarak geçmektedir.

Gurme Yemek Nedir?

Gurme yemekler demek ekstra yiyecek ve içecekleri ifade eder. Gurme yiyecekler genellikle belirli yerlerde bulunur veya yapılır, içerikleri olağandışı olabilir. Normal marketlerde bulmak kolay olmayabilir, sadece belirli sayıda bulunabilir. Bu yiyecekler genellikle lezzet veya bileşenleri açısından benzersizdir. Bazı zincir marketlerde gurme isimli gıdalara rastlamanız mümkündür.

Gurme yemek için, otları ve baharatları ilginç bir şekilde karıştırabilir veya genellikle aromalı olmayan yiyeceklere lezzet katabilir. Örneğin mantıyı her yerde yiyebilirsiniz, etli ekmeği de… Ama mantıyı Kayseri’den, etli ekmeği Konya’dan alarak satışa sunarsanız gurme yemek sunmuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir;  Hücre Organelleri Nelerdir? Görevleri Nedir?

Bir gurme mağazası, normalde bölgede kolayca bulunamayan gıdaları ithal etmeye yardımcı olan özel bağlantılar sayesinde, genellikle dünyanın dört bir yanından en yüksek kalitede malzemeleri stoklar. İstek üzerine malzemeleri almak için mağazayla birlikte çalışabilirsiniz. Ek olarak, bu tür mağazalar genellikle gurme yemekleri hazırlamak için gereken ekipmanı depolar.

Gurme Restoran ve Şef Nedir?

Gurme restoranları, en kaliteli malzemelerle kusursuz bir teknikle yemekler hazırlar. Damak tadına meydan okuyan veya geleneksel bir yemekten farklı bir tat veren yiyecekler sunabilirler.

Bir gurme şef, yemek hazırlama ve en iyi malzemeleri iyi bir şekilde kullanma konusunda çok yüksek bir beceriye sahiptir. Şef, yeni yemekler yaratmada ve yenilikçi teknikler kullanmada yetenekli olabilir. Yemeklerin tabakta sunumundaki beceri aynı zamanda bir gurme şefi tanımlar.

Gurme Mutfağı Nedir?

Bir gurme mutfağında, genellikle yiyecek hazırlama kolaylığı için uygun şekilde düzenlenmiş profesyonel kalitede cihazlar ve demirbaşlar bulunur. Örneğin, altı brülörlü bir gazlı ocak ve ikili fırınların yanı sıra, güçlü bir havalandırma başlığı ve bir tencere doldurma musluğu ile bir ısıtma çekmecesine sahip olabilir. Dolap, aletler ve fazla eşyalar için uygun depolama imkanı sağlayabilir. Bir gurme mutfağında ayrıca yemek hazırlama görevleri için yeterli tezgah alanı bulunur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü