1. Anasayfa
 2. Nedir

Günde Kaç Kalori Almak Gerekir? Kaç Yaşında Kaç Kaloriye İhtiyacımız Var?


0

Günlük kalori alım ihtiyacı, yaşımıza, cinsiyetimize göre farklılık gösterir. Özellikle çocuklarda dikkat etmek gerekir. Günlük almamız gereken kaloriden çok fazla alırsak ve yakmıyorsa kilo alabiliriz, aksi durumda da zayıflama görülebilir.

Günde
Günde Kaç Kalori Almak Gerekir? Kaç Yaşında Kaç Kaloriye İhtiyacımız Var?

Yaşa, Cinsiyete Göre Alınması Gereken Kalori Miktarlarının Tablosu

 • 2-3 yaş arası çocuklar 1000 kalori
 • 4-8 çocuklar 1200-1400 kalori
 • 9-13 yaş arası kızlar 1600 kalori
 • 9-13 yaş arası erkekler 1800 kalori
 • 14-18 yaş arası kızlar 1800 kalori
 • 14-18 yaş arası erkekler 2200 kalori
 • 19-30 yaş arası kadınlar 2000 kalori
 • 19-30 yaş arası erkekler 2400 kalori
 • 31-50 yaş arası kadınlar 1800 kalori
 • 31-50 yaş arası erkekler 2200 kalori
 • 51 yaş üstü kadınlar 1600 kalori
 • 51 yaş üstü erkekler 2000 kalori

Kalori besin tablosu genelleme yapılarak verilmiştir. Herkesin metabolizması, kemik ve vücut yapısı farklı olabilir. Bu yüzden buradaki değerlerde de farklılıklar görülebilir.

Örneğin: Siz bu tabloya bakara, kalori alımını azaltmanıza rağmen kilo veremiyorsanız metabolizmanız birçok insana göre yavaş olabilir. Aynı şekilde, bu listedekinde fazla kalori almanıza rağmen kilo alamıyorsanız da sizin metabolizmanız hızlı olabilir. Bu yüzden kalori ihtiyaçları değişir.

Anne adayları ve anneler bu listeden muaf tutulmalıdır. Çünkü bir can daha taşırken normalinden fazla yeme ihtiyacı doğar. Aynı şekilde emziren anneler de fazla almalı ki sütün de azalma ve kalitesinde düşüş yaşanmasın. Eğer erişkinseniz 1400 kalori altına inmemek önemlidir, zira vücudun gereksinim duyduğu vitamin – mineralleri almaya yetmeyebilir ve bu da hastalıkları beraberinde getirebilir.

İlginizi Çekebilir;  Muhatap Nasıl Yazılır? Doğru Yazılışı

1 Haftada 1 Kilo Vermek İstiyorum! Kaç Kalori Almak Gerekir?

Haftada bir kilo vermek göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Normal şartlarda 3000 kalori alıyorsanız 2000 kalori almalısınız. Yani bin kaloriden feragat etmelisiniz. Bu yöntemle bir kilo zayıflayabilirsiniz. Eğer kalori alımını kesemiyorsanız, bunun yerine egzersiz, spor yaparak günde 1000 kalori yakmayı deneyebilirsiniz. Bunu çeşitli uygulamalarla test edebilirsiniz ya da kaç kalori için ne kadar yürümek, koşmak, yüzmek gerekir araştırabilirsiniz.

Haftada 1 kilo vermek aslında çok da sağlıklı değildir. Çünkü birçok hekim, 30 gün içinde iki kilo verilmesini tavsiye ediyor. Fazlasını vermenin organlara zararı olabileceğini dile getiriyorlar.

Zayıflamak için en sağlık yöntem tempolu şekilde yürümektir. Tabii, yürüyeceğiniz saati iyi seçin. Çok fazla yemek yedikten sonra hemen yürümeyin. Yürümeyi sevmiyorsanız 30 dakika boyunca gün aşırı ya da 2 günde bir kardiyo deneyebilirsiniz. Bu yapacaklarınız düzenli hale gelirse metabolizmanız da harekete geçmeye başlar, yağ yakımı artar ve hem hızlı hem sağlıklı kilo verirsiniz.

Günlük Kaç Kalori Alırsam Zayıflamam Mümkündür?

Zayıflamak için kaç kalori almalıyım sorusu kişiye göre değişir. Yukarıdaki tablo dışında bir diyetisyene görünerek daha net bilgi alabilirsiniz. Verdiğimiz tabloya göre kadınların yaklaşım 1800 kaloriye ihtiyacı vardır. Daha az alırlarsa ve hareket ederlerse zayıflarlar. Ama 1400 altına inmemeye özen gösterin.

Kilo vermek için birçok makale okumuş olabilirsiniz. Ama günlük 800 – 1000 kalori ile kilo verme gibi şeylere pek uymamanızı öneririz. Kilo vermek için 1400 kalori almak yeterlidir. Bazı kaynaklar 100 kalori daha aşağı olabileceğini söylemektedir. Egzersizlerinizin de çok yoğun olmamasına dikkat edin, özellikle yeni başlayacaklar hafif egzersiz yapmalı. Hem yediklerinizi azaltıp hem egzersiz yaptığınızda güç kaybı ve sağlık sorunu yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  İlk Türk İslam Edebi Eserleri Nelerdir?

Kilo Almamak için Kaç Kalori Almak Uygundur?

Kilo almamak için, sizlere yukarıda vermiş olduğumuz, günlük almanız gereken kalori miktarına bakın ve bunun üzerine çıkmamaya çalışın. Kaloriden ziyade yağlı ve şekerli gıdaları da abartmayın.

Sağlıklı Şekilde Kilo Almak İstiyorum! Kaç Kalori Almam Gerekir?

Sağlıklı şekilde ideal kilonuza ulaşmak için günlük ihtiyacınızdan fazla almanız gerekir. Tabii bu miktar 500 kaloriyi geçmezse iyi olur. Ayrıca kaloriyi zararlı gıdalardan almayın. Patates kızartması, hamur işleri, şekerli gıdalar tüketilmemelidir. En iyi yöntem, bir beslenme ve diyet uzmanına görünerek kendi yapınıza uygun diyet programı yaptırmanızdır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü