1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Gün doğmadan neler doğar atasözü bize ne anlatıyor? Örnekle anlatım


0

Gün doğmadan neler doğar atasözü ne demek? TDK’de ne anlama geliyor? Merak edilen bu atasözünü örnek bir hikaye ile anlatacağız.

Gün doğmadan neler doğar atasözü bize ne anlatıyor? Örnekle anlatım
Gün doğmadan neler doğar atasözü bize ne anlatıyor? Örnekle anlatım

Gün doğmadan neler doğar atasözü, hiçbir imkânı olmadığı düşünülen bir olayın mucizevi bir şekilde gerçekleşebileceği anlamına gelir.

Hayat sürprizlerle doludur. Birkaç saniye sonra bile ne olacağını bilmediğimiz bir yaşamın içindeyiz. Bazen öyle çıkmaza giriyoruz ki ümidimizi yitiriyoruz, hâlbuki gün doğmadan neler doğar demişler, beklenmedik iyi şeyler her an bizi bulabilir. Hangi durumda olursak olalım kendimizi her daim motive etmeliyiz. Bunu ister bir inançla isterseniz felsefi bir yaklaşımla yapabilirsiniz. Bir olay daha gerçekleşmeden, kötüyle sonuçlanmadan hemen morali bozup pes etmek olmaz. Bunu Nasreddin Hoca’nın bir hikâyesiyle anlatmak isterim.

Nasreddin Hoca için eşeği çok değerli, her yere onunla gidip geliyor ve onun varlığı birçok kişiden bile önemlidir. Bir gün eşeğini kaybediyor, köylülerden yardım istiyor ve beraber aramaya başlıyorlar. Hoca, en sevdiği varlıklardan birini kaybetmiş ama yine de çok mutluymuş. Eşeği ararken sürekli türküler söyleyip eğleniyormuş. Köylüler bu duruma şaşkın şekilde Hocaya sormuş: Hayırdır Hocam, eşeğini çok seversin, kaybettin ama çok mutlusun, neden?

Hoca da demiş ki: Her yeri aradık, bakmadığımız bir şu dağın ardı kaldı, orada da bulamazsak siz o zaman görün benim feryadımı… Evet, burada anlamamız gereken, hiçbir zaman umudumuzu yitirmemiz gerekiyor.

Gün doğmadan neler doğar atasözüne örnek olarak çivi hikâyesini anlatmak istiyorum. Vakti zamanında, ülkenin birinde herkese zulmeden bir Kral varmış. Bu keyfi olarak bile birilerini idam ediyormuş. Bir gün demirci adamın birini yanına getirtmiş, sana sabaha kadar müddet, bin tane çivi üretemezsen seni asacağım demiş. Demirci yıllardır bu işi yapıyor, bu kadar sürede bin çivinin üretilmeyeceğinin elbette farkında, ama o yan gelip yatmıyor.

İlginizi Çekebilir;  Kutadgu Bilig Özeti ve Karakterleri

Bu haberi alan eşi, dostu, akrabası feryat figan bağırıyor. Gitti dağ gibi adam, biz şimdi ne yapacağız… Ağıtların ardı arkası kesilmiyor. Tabii, demirci yapılamayacağını biliyor ama çivileri üretmeye devam ediyor. Gün doğmadan neler doğar hesabıyla işini sürdürüyor. Sabah vakti gelince demirciye doğru bir adam geliyor, asmak için götürecekler zannedince akrabaları ağlamaya başlıyor. Ama adam sürpriz bir şekilde: “Ne kadar çivi ürettiysen hemen getir, Kral öldü” diyor. İşte bu hikaye gün doğmadan neler doğar atasözünü en güzel anlatan örneklerden biridir.

Gün doğmadan neler doğar TDK anlamı nedir

Beklenmedik bir sırada umut verici durumlarla da karşılaşma imkânı vardır” anlamında kullanılan bir sözdür

Değişiveren şartlar karşısında gün doğmadan neler doğar diye düşündüğü çok olmuştu.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?