1. Ana Sayfa
  2. İsim Anlamları

Gül İsminin Anlamı Nedir?


0

Gül

Anne ve baba adayları için doğacak çocuklarına isim bulmak, tatlı telaşların arasında en heyecan verici olanıdır. Bu noktada anne ve baba adayları birçok isim hakkında araştırma yapmaktadır. Bu isimlerden bir tanesi olan Gül ismi ülkemizde sıklıkla kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Gül ismi kolay söylenişi ve kulağa hoş gelen tınısı nedeni ile ebeveynler tarafından Gül isminin anlamı, ismin analizi ve ismin caiz olup olmadığı ile alakalı olarak araştırmalar gerçekleştirilmektedirler.

Gül İsminin Anlamı Nedir?
Gül İsminin Anlamı Nedir?

Gül isminin anlamı, süs bitkisi, gülgillerden bir bitki ve çiçeği, Allah’ın birliğinin simgesi şeklindedir.

Gül ismi kız çocuklarına verilen Farsça kökenli bir isimdir. İsmin rengi pembedir. Gül ismi 3 harflidir. Gül isminin özellikleri arasında çekici ve gösterişli ifadeleri yer almaktadır. Gül isminin TDK’deki anlamı ise gülgillerin örnek bitkisi, bu bitkinin kokulu çiçeği şeklindedir.

Ebeveynler Gül ismi hakkında araştırma gerçekleştirirken Gül ismi caiz mi? Sorusuna da cevap aramaktadırlar. Gül ismi Kur-anı Kerim’de yer alan isimler arasında değildir. İslam dininde çocuklara verilecek olan isimlerin anlamlarının güzel olması oldukça önemlidir. Gül ismi de anlam olarak ve kelime olarak güzel isimler arasında yer almaktadır. Bu neden ile bu ismin çocuklara verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Anne ve baba adayları Gül isminin anlamı çerçevesinde ismin analizi ve kişilik analizleri hakkında da bilgi almaktadırlar. İsmin analizi ile kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olacağı belirlenmeye çalışılır. İsmin sayı analizi ile de kişisel ve profesyonel gelişim anlaşılmaya çalışılır.

Gül isminin analizi isimlerde yer alan harfler kullanılarak yapılmaktadır.

  • G harfi; inatçı azimli ve hedefleri olan bir kişiliktir. Güç onun için önemlidir ve güce ulaşana kadar her şeyi yapar.
  • Ü harfi; işlerini sağlam adımlar atarak halleder. Aceleci değildir. Sessiz ama derinden ilerlemeyi tercih eder.
  • L harfi; birçok alanda yetenek sahibidir. Sanatsal yön kuvvetlidir. Yeteneklerini kullanmaktan çekilmez.
İlginizi Çekebilir;  Berika İsminin Anlamı ve Özellikleri

Gül isminin sayı analizi yapıldığında, ismin numerolojik değeri 49 dur. Sayısal analiz soy isim ile beraber gerçekleştirilmektedir. Gül isminin anlamı da göz önünde bulundurulmalıdır.

İsimlerin kişiler üzerinde etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bu neden ile anne ve baba adayları Gül ismin kişilik analizi hakkında da bilgi almaktadırlar. İsmin kişilik analizi yapıldığında hayal dünyası oldukça gelişmiş, yenilikçi, oldukça aktif ve entelektüel bir karakter ile karşılaşılmaktadır. Gül ismine sahip olan kişiler uçlarda yaşamayı seven, sezgileri kuvvetli, amaçları olan ve karizmatik insanlardır.  Gül ismine sahip bireyler özgürlüklerine düşkündür. Seyahat etmeyi severler. Partnerini özgür bırakır ancak kendi özgürlüğüne de karışılmasını istemez.  Dürüsttürler, iyilik yapmayı severler ve hoşgörülüdürler.

Anne ve baba adayları gül ismi hakkında bilgi alırken Gül ismine benzer isimler ile de karşılaşmaktadırlar. Bu isimler Gülay, Güler, Gülcan, Gülten, Gülben, Güler, Gülsüm, Ergül, Gültekin, Gülistan, Songül, İlkgül, Fatma Gül, Ayşe Gül ve Gonca Gül şeklindedir.

Gül ismi karakterinin en önemli özelliği Lider olmasıdır. Gül ismine sahip olan kişiler insanları kontrol etmekten son derece hoşlanır. Bu isme sahip olan kişiler Gül isminin anlamı ile paralel olarak güzel ve ilgi çekici bir kişiliğe sahiptir.

Gül ismine sahip ünlüler hakkında yapılan değerlendirmelerde bu isme sahip olan ünlüler şu şekildedir.

  • Gülriz Suriri; ünlü tiyatrocu ve dizi oyuncusudur.
  • Gülden Mutlu; söz yazarı ve sanatçıdır.
  • Güllü; ünlü arabesk ve ses sanatçısıdır.
  • Gülgün Feyman; ünlü haber spikeridir.
  • Gülben Ergen; ünlü ses sanatçısıdır.
  • Gülşen; ünlü pop sanatçısı ve söz yazarıdır.

Anne ve baba adayları Gül isminin anlamı çerçevesinde yapmış oldukları araştırmalarda ismi tüm yönleri ile değerlendirerek çocuklarına verme konusunda karar vermektedirler. Gül ismi de çocuklara verilebilecek güzel isimler arasında yerini almaktadır.   

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?