1. Anasayfa
 2. Nedir

Göz Görmeyince Gönül Katlanır Ne Demek?


0

Göz Görmeyince Gönül Katlanır

Göz görmeyince gönül katlanır sözünü daha önce defalarca duymuş olabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak ise ‘’gözden ırak olan gönülden de ırak olur’’ şeklindedir. Burada ‘’ırak’’ kelime anlamı olarak uzak demektir. Yani gözün görmediğini gönül unutur şeklinde yorumlanabilir. 

Göz
Göz Görmeyince Gönül Katlanır Ne Demek?

Göz görmeyince gönül katlanır ise daha duygusal bir takım tanımlamalara sahne olabilir. Örneğin birbirini unutamayan iki sevgili birbirini görmediği için gönül acısını hissetmeyeceği gibi yorumlandığına şahit olabilirsiniz. Aynı şekilde pek çok kaynakta gözümüzle görmediğimiz bir şeyi bilsek bile bizi o kadar etkilemez şeklinde de anlamlandırıldığını görebiliyoruz. 

İnsanların genel olarak diğer insanlarla olan tüm bağlantısı iletişim ve etkileşime dayalıdır. Bu bağlamda iletişimi kopmuş, görüşmeyen ya da görüşemeyen insanların bir süre sonra aralarına mesafeler girer. Bu fiziksel anlamda mesafeden ziyade paylaşılabilecek bir ortak payda kalmamasının verdiği mesafedir. Zamanla öncelikler farklılaşır, birbirlerine vakit ayırma gereksinimleri olmaz ve sonucunda da aradaki iletişim tamamıyla ya da kısmi olarak kopar. 

Teknik olarak göz görmeyince gönül katlanır sözünü analiz ettiğimizde ise varacağımız sonuçlar şu şekilde olacaktır. 

 • Bir insanın dış dünyayla olan iletişiminde göz önemli bir etkendir.
 • İnsanın beğenisi, sevgisi, nefreti ya da diğer hisleri görmesiyle mümkün olur.
 • Görmedi bir şeye karar vermek insan için oldukça zordur. Bu yüzdendir ki görmediğinde karar vermek yerine mecburi olanı yapmaya meyillidir.
 • Ayrıca insan illa ki sevmeye, beğenmeye, nefret etmeye de ihtiyaç duymaz. Görmediği müddetçe gerekliliği olan mecburiyeti uygulayacaktır. 
 • Mutfağı pis olan arkadaşınızın evde yaptığı yemeği yemeyebilirsiniz. Ancak dışarıdaki restorandan söylediğiniz yemek daha pis bir mutfakta yapılmış olabilir. Fakat siz restoranın mutfağını görmediğiniz için o yemeği afiyetle yiyebilirsiniz. 
 • Görmemek alışmanın en önemli niteliğini taşır. İnsan bu şekilde bir şeyin yokluğuna adapte olabilir.
 • Sevgilinizi her saat her dakika görmek istemeniz doğaldır. Örneğin o başka bir şehirdeyse bu durumu katlanılabilir kılmak için yol çok uzak bahanesinin ardına sığınabilirsiniz. 
 • Diğer bir bakış açısıyla da ‘’Göz bakar, gönül görür’’ atasözü aslında net anlamını ifade edebiliyor. 
İlginizi Çekebilir;  Birleşik Fiillere Örnek Cümleler 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü