1. Anasayfa
 2. Sözler

Gönül Sözleri


0

Gönül Sözleri Kalbinizden gelen samimiyetinizi öne çıkaracak sözler sizlerle bir araya geliyor. Gönlünüzün temizliği ortaya çıkarak sözleri hemen okuyabilirsiniz.

Gönül sözleri duygularımızı en güzel şekilde ifade etmemizi sağlar. Kalbinizin güzelliğini gönül sözleri ile sonuna kadar açabilirsiniz. Gerçek dostlukların ve arkadaşlıkların yolu gönül sözlerinden geçiyor. Derin anlamlar içeren gönül cümleleri insanları birbirine daha fazla bağlıyor. Gönül sözleri insanların kulağına değil gönlüne hitap ediyor. Burada konuşulan üslup sizi önemli bir duruma getiriyor. Duyguları en güzel şekilde yansıtan gönül kelimeleri düşüncelerinizin mükemmel bir şekilde açığa çıkmasını sağlıyor. Gönül sözleri derin ve anlamlı cümleleri içerisinde bulundurur. İçsel dünyanıza yeni bir soluk getirir.

İnsanlar gönülden konuşmayınca birçok sorun ortaya çıkmaya başlar. İnsanların diline hakim olamaması sorunun daha da büyümesine neden olur. Gerçek düşüncelerinizden uzak sözler kendinizi ifade etmenizi engeller. Dili en doğru şekilde kullanmak için gönül sözlerinden yararlanabilirsiniz. Gönlünüzün ferahlamasını sağlayacak bu sözler dostlarınızla olan bağında güçlenmesine neden olacaktır. Gönül zenginliğinizi öne çıkaracak bu sözleri internet adresimizde bulabilirsiniz. Düşüncelerinizi en güzel şekilde yansıtan gönül sözleriyle anlamlı muhabbetlerin kapısını aralayabilirsiniz.

Huzursuz sohbetlerin en büyük nedeni gönülden konuşmamaktır. Sizi refaha erdirecek sözlerin mutlaka kalpten geçmesi gerekir. Huzurlu bir hayat için gönlünüzden kopan kelimeleri sevdiklerinize aktarabilirsiniz. Mükemmel olmanın yolu gönülden konuşmakla geçiyor. Kalbinizin güzelliğini yansıtan bu sözlerle kendinizi çok daha iyi bir şekilde ifade edebilirsiniz. Gönül sözleri herkes tarafından kullanılmalıdır. Bu sözler kendiniz için yaşamadığınızı ve sevdiklerinizin ne kadar önemli olduğunu gösterecektir. Dostlarınızın gönüllerini incitmeden onların daha fazla sevgisini kazanacaksınız. Sevdiklerinize duygularınızı en güzel gönül kelimeleri ile aktarabilirsiniz. Sevmek en güzel duygulardan bir tanesidir. Bu duygularınızı gönül sözleri ile taçlandırabilirsiniz. Sevdiğiniz insanın değerli hissetmesini sağlayacak gönül kelimeleri samimiyeti içerisinde bulundurur.

Hisseden bir yürek kelimelerle öne çıkıyor. Gönül sözleri güzel kalpli inşaların tercihidir. Sevdiklerinize en güzel sözleri aktararak onları ne kadar önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Gönül dilinin notalarını öne çıkaracak en özel sözlerle dilediğiniz zaman tanışabilirsiniz. Gönlünüzden çıkacak bütün söz ve ifadeler sevdikleriniz üzerinde kalıcı bir etki bırakacaktır. İç dünyanızın aydınlatılmasını sağlayacak bu sözlerden çok memnun kalacaksınız. Güçlü bir sevgi bağı kurmak için bu sözlere çok ihtiyacınız olacaktır. Gönül gözü açılmış insanların kullandığı bu sözler hayatınıza yepyeni bir yön verebilir. Gönül gözüyle hareket edenler asla yarı yolda kalmayacaktır. Gönül diliyle konuşanlar her zaman sevilecektir. Ruh ve gönülden harekete geçenler aradıkları huzur bulabilecektir. Gönlünüzden geçenleri kelimelere yansıtmak isterseniz kalpten cümleler kullanabilirsiniz. Doğru bir iletişim kalpten geçen sözlerle özel hale geliyor. manevi duygularında öne çıkmasını sağlayacak gönül sözleri sevdiklerinizi de mutlu ediyor. Sevenler arasında kullanılacak en doğru enstrüman gönül dilidir.

Gönül sözleriyle sohbete başlamak sevginizin anlamını daha da değerli hale getiriyor. Gönül gözüyle görmek ve hissetmek için doğru sözlerin kullanılması gerekiyor. İnternet adresimiz bu konuda sizlere yol gösterici en özel sözlerini paylaşıyor. Bu sözleri kullanarak neler hissettiğinizi en özel şekilde gösterebilirsiniz. Gönlünüzü açacak bu özel sözleri dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.  Kalpteki sevgiyi öne çıkaran gönül sözleridir. Sevdiğinizi en güzel şekilde söylemek ve hissettirmek isterseniz gönül sözlerini kullanabilirsiniz. En anlamlı sözlerle neler hissettiğinizi kolayca aktarabilirsiniz. Her türden en anlamlı gönül sözlerine internet üzerinden erişebilirsiniz. Gönül güzelliğinizi ortaya çıkaracak sözleri sizler için hazırladık. Bu güzel anlamlı gönül sözlerini dilediğiniz yerde özgürce paylaşabilirsiniz. Gönül sözleriyle sevdiklerinize ne kadar özel olduğu hissettirebilirsiniz.

Gönülden Sözler

Dünyada en güzel ve en iyi şeyleri ne görmek, ne de onlara temas etmek mümkündür. Onları sadece gönlünüzle hissedebilirsiniz. Helen Keller
Öyle çok sözcüklere gerek yok, sessizliğimin sesi, dualarımın aminleri ol yeter.
Yürek zariftir. Zorbalık değil, zerafetle fethedilir.
Zekanın ışığına her zaman ulaşabiliriz; ama gönül zenginliğini bize kimse veremez. Goethe
Suç benim değil ki. Şiir kokuyordu bakışların. Yazmamak gözlerine aldatmak olurdu.
Eğer dua için temiz bir nefesin yoksa temiz gönüllü bir dost bul da ondan dua iste. – Mevlana
Öyle bir seveceksin ki, yüreğinden kimse bölemeyecek. Ve öyle birini seveceksin ki, seni gözleriyle dahi aldatmayacak.
Yürek sevgiliyi bulmuşsa, kuru dal bile çiçek açar. Mevlana
Gönlü, gönül vermekten başka bir şeyle elde edemezsin. – Mevlana
Özlem nedir biliyor musun? Yarinin yanında olmadığı bir dakika da bile içinin acımasıdır.
Paslı bir yalnızlıktı avuçlarımda, ardımda bir gönül yükü rüzgâr. Ne zaman sevmeye koyulsam, doğrulup arttı ayrılıklar.
Sen geleceğimizin mutluluğu geçmişimizin unutulmaz insanı olarak kalacaksın sevgilim seninle ben.
Senin için o kim dediler? “Hayattaki Gülen Yüzüm” söyledim.
Yüreğimi sana emanet etsem korur musun? Dilimin ucundaki cennet sevdamın sonundaki yaşamım olur musun?
Yürek acısını, bir dost eli geçirebilir. Helvetius
Razıyım sorgusuz tutuklanmaya eğer ki beni seveceksen kalbinde bir yaşam müebbet yatmaya.
Kalbimi kırmak suya yazı yazmak kadar zordur. Kalbimi toparlamak ise gece doğan güneşe dokunmaya benzer. Sen o suya yazı yazdın. Şu an güneşin doğmasını bekle.
Senin en hoş yanın ne biliyor musun? Benim yanım.

Gönül Sözleri Kısa

Gönül Sözleri
Saadete alamet beştir: Yumuşak kalp, çok ağlamak, dünyaya gönül vermeden zahit yaşamak, az ümitli olmak ve haya sahibi olmak. – Şakik-ül Belhi
Kalbi kırılan bir erkek bir daha kimseleri sevemez! O saatten sonra dünyanın en iyisi gelse düşman gözüyle bakar. Kırmayın yani azizim! Seven insanı kırmayın…
Yürek bir âyinedir, ciddilik külfeti onu paslandırır. O pası latîfeden başka bir şey silmez. Abdurrahman Cami
Yürek dediğin değirmen ufalanır, irileşir. Karacaoğlan
Yürek han değil dergahtır. Paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır. Mevlana
Seni sevmek güzel şey, ümitli şey, dünyanın en güzel sesinden, en güzel müziği dinlemek gibi bir şey ama artık ben müzik dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum.
Senin için yazdığım şiirlerin birinde bir mısrada saklanan bir sözcük olsam ve sen şiiri okurken beni söylediğinde tatlı dudaklarına konan öpücük olsam.
Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları asla gönül kapınızdan içeri sokmayın. – Mevlana
Ellerimde sevginin ısısı, gözlerimde hep hayalin kalbime vurur sevdası, her gece yıldızlarda bulurum gözlerinin parıltısını, seviyorum seni hayatımın anlamı.
En iyi düşünceler, gönülden gelenlerdir. Luc Vauvenarques
En iyi fikirler, gönülden gelenlerdir. Luc Vauvenarques
Sevgimiz yavaş yavaş süzülen çisil yağmur gibi ama ırmakları taşıran türden.
Sıkıldı gönül, her saçı zincire vurulmaz. M. Ş. Sabri Çelebi
Gamzelendi gönül yine, devası ah’dır. Gönlü mahzun olanın, sırdaşı Allah’tır. Şems-i Tebrizi
Gerçek zenginlik, gönül zenginliğidir. Hz.Muhammed a.s
Gidemem sensiz yarınlara, adımlarım kesilir senin olmadığın ömür yolumda, benim için hayat sensin ne olur anla, sensiz nefes almak acı verir bana

İlginizi Çekebilir;  Kalu Bela Ne Demektir? Kalu Beladan Beri Müslüman Olmak Ne Anlama Gelir?

Güzel Gönül Sözleri


Sonbahar yağmuru gibi gözlerim sen gittiğinden beri, gülmez oldu yüzüm ellerimde sensizliğim, şu an karanlık odanda yalarım yalnız başıma, haram gelir aldığım her nefes adınla.
Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil. – Fuzuli
Söz bilincidir ki onun denizi gönüldür ve gönül, bütün anlamları kendisinde birleştirir. Ali Şir Nevai
Yürek bir binadır ki, mimarı muhabbettir. A.Hamid Tarhan
Giremediğin gönül senin değildir, gönül yalnız gönül vermekle alınır, gönül istiyorsan, önce gönlünü vereceksin. – Hz. Ali (r.a.)
Tek bir sözle tuzla buz ettiğin kalbimi şimdi hangi özürler toplayabilir ki!
Uslandı gönül, her saçı zincire vurulmaz. M. Ş. Sabri Çelebi
Eşya mıyız biz arkadaş! İlla “Kırılır” tabelası mı asmak lazım!
Kalbimi kırdın diye suçlamayacağım seni. Neticede hak etmediğin yerden çıkmaya çabalıyordun sen de…
Kalp bir yokluktan (eksiklikten) dolayı ağlasa, can (ruh) Hak Teâla’yı bulmaktan güler. Süleyman Dâranî
Utanırım, anlatamam yasadığım yalnızlığı, kelimeler yetmiyor ki, bu mu sevda dedikleri.
Gönlüm ne dertlidir, ne de bahtiyar; ne kendisine yâr, ne kimseye yâr, bir rüya uğrunda ben diyâr diyâr, gölgemin peşinden yürür giderim… – Necip Fazıl Kısakürek
Gönlümüz bize daima aklımızdan daha yakındır. Goethe
Sabahın tam üçündesin. Dertlerin en gücündesin. Hâlâ onun peşindesin. Gitme dedim gittin gönül. – Fikret Kızılok
İnsan ne kadar yükselirse, gönlü o kadar alçalmalıdır. M. T. Cicero
Sözleriniz yürekten gelmedikçe, hiçbir zaman iki kalbi birleştiremezsiniz. Wolfgang Van Goethe
Şimdi desen ki “sana geldim” duyabileceğin tek ses kalbimin kırıkları olacak.
Gönlümüz bize her zaman aklımızdan daha yakındır. Goethe
Gönlün beğendiği, kendine güzeldir. Kafkas Özdeyişi
Gönlünde kelimelere ihtiyaç duymayan bir ses var. Dinle! Mevlana
Kalbimi kazanmak yerine kırmayı tercih ettiğin için sana da teşekkür ederim ey sevgili! Kime güvenmemem gerektiğini bana çok acı bir şekilde öğrettin.
Kalp dünyanda Allah’ı bulduysan, ölüm de güzeldir, ömür de.
Ey gönül sana aşk nedir diye mi soruyorlar? De ki: kim ki sorar anlamaz, kim ki anlar zaten bu soruyu sormaz. – Mevlana

Kalbi okşayan sözler

Kalbi okşayan sözler
Vedalar gözüyle sevenler içindir. Çünkü kalpten sevenler ayrılmaz. Mevlana
Yarı gönül vermemeli sevgili sonunda sevmeyecekse, hele yarı dudak hiç doyasıya öpmeyecekse.
Yorgun gönlüm bir seni ister bu hayatta, azat et gel hadi düşlerimi kırma gül bebeğim.
Ey gönül! Aşkı arama inanki ararken kaybolursun. Bulduğunda ya veli ya da deli olursun. – Mevlana
Ey gönül! Bu dünya denilen metanet hiç kimseye yar olmadı, sana da olması muhtemel değil. Sükunete bürün, bürün ki yar-ı Baki’ye visal bulasın.
Ey gönül! Cehennem, insanın yüreğindeki sevginin bittiği yerdedir.
Benim suçum da bu işte! Herkesi adam yerine koymak! Acı da olsa öğrendim seni adam yerine koymak yerini yadırgamana sebep oldu!
Beraber olabileceğin değil, onsuz nefes alamayağın biriyle ol! Geldiğinde boşluk dolduranlardan değil, gittiğinde yeri dolmayanlardan olsun!
Bir insanın idealleri olmalı, ebedi olmak gibi. Bir insanın hasreti olmalı, özlemle açan çiçekler gibi. Bir insanın bir tanesi olmalı, o da senin gibi.
Bir kitap, yürekten gelmişse, ancak o zaman başka yüreklere ulaşabilir. Thomas Cariyle
Gönül; insanın kıblesidir. Kırmayın! – Yunus Emre
Gönüller silahla değil, sevgi ve yüksek gönüllülükle kaybederler. B. Spinoza
Gönül sevgiliyi bulmuşsa, kuru dal bile çiçek açar. Mevlana
Birinin gönlünü bir kere kırdın mı, sonra yüz çeşitli iyilik etsen de, o bir tek kırgınlığın kininden sakın. Şeyh Sâdi Şirazi
İnanmayan bir yürek, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. Abdülkadir Geylani
İnsan ne kadar yükselirse, gönlü o kadar inmelidir. M. T. Cicero
Kırılan kalpler çok konuşmuyor genelde. Dikkat edin etrafınıza, kime “ne oldu?” deseniz cevap basit “hiç”
Keşke şöyle yapsaydım belki severdi deme. O senin için ne yaptı da sevdin sanki? Akıl işi değil, gönül sevdi mi gerisi bahane. – Cemal Süreya

Dosta gönül koyma Sözleri


Kırdığın yerden toplamanın bir mümkünü var mı sence? Dalından kopardığın her çiçek solmaya mahkûm değil mi bu hayatta?
Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme. – Yunus Emre
Bir gönle şiir olmak niyetimiz. Şiir yazınca değil, gönle kazınınca şair olur insan. – Cahit Erdem
Bir gönül yapmak gelmiyorsa elinden, bari bir kalp yıkılmasın dilinden. Mevlana
Birinin gönlünü bir kere kırdın mı, sonra yüz türlü iyilik etsen de, o bir tek kırgınlığın öcünden sakın. Şeyh Sâdi Şirazi
Biz kalbi kırılmasın diye en kızgın anlarımızda bile kelimeleri seçen insanlardık. Kimlere çattık da böyle saniyesinde tuzla buz ettiler bizi.
Ey gönül! Kopan her ip istenirse bağlanır, ama bağlanan yerde düğüm kalır. – Mevlana
Bedenin yükünü ayaklar götürür, ruhun yükünü yürekler..
Gönlümün imtihan edilmesinden, Allah’a sığınırım… – Hz. Muhammed (sav)
Kibirle yürüyerek, yolu incitme gönül. – Yunus Emre
İnsan gözdür görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa kıymeti o kadardır. Mevlana
Biz sevdiğine postane kuyruklarında telefon etmeyi bekleyen nesillerdik. Şimdi bakıyorum da herkes birbirini kırmak için yarışıyor.
Kırdığın yerden kanıyor şimdi kalbim. Bu saatten sonra o kırıkları tamir etsen bile en küçük bir sallantıda yeniden gönlüme batmayacak mı parçalar!
Eğer çalamazsan gönül sazını, ne perdeye dokun ne teli incit.
Kendini tanıtmak istiyorsan, başkalarının davranışlarına dikkat et. Başkalarını anlamak istiyorsan, kendi yüreğine bak. Friedrich Von Schiller
Kolu kırılan çalışmış da gönlü kırılan çalışamamış. – İbrahim Tenekeci
Gönlünde sözcüklere ihtiyaç duymayan bir ses var. Dinle! Mevlana
Gönlünü sunmadıkça, gönül bulamazsın. Mevlana

Gönül telinden sözler


Kendine değer ver ve yüreğini olgunlaştır. Çünkü sen, vücudunla değil, ruhunla insansın. İmâmı Gazali
Koy başını dizimin üstüne, sen düşlerine dal, ben cennet güzelliğine.
Mağlubiyetimi zaferlerin en güzeli belledim. Bildim ki, ilginin getirdiği acı, kalbimi saran katılıkları kıracak ve onun içindeki gönül ortaya çıkacaktır.
Minareden düşenin parçası bulunur da; gönülden düşenin parçası bulunmaz. Mevlana
Kendini tanıtmak istiyorsan, başkalarının pekguzelsozler.com davranışlarına dikkat et. Başkalarını anlamak istiyorsan, kendi gönlüne bak. Friedrich Von Schiller
Seni düşünür, seni özlerim, sevgilerin hasretlerin derinliğinde ne olur kır şeytanın bacağını bir kez beni an, bir sonbahar serinliğinde.
Gönlünü vermedikçe, gönül bulamazsın. Mevlana
Gönül acısını, bir dost eli geçirebilir. Helvetius
Gönül bir binadır ki, mimarı muhabbettir. A.Hamid Tarhan
Gönül gözünü görmeyen can gözünü neylesin; dünyada dönmeyen dil mahşerde ne söylesin.
Kim bilir hangi akşam güneşle birlikte bende söneceğim kim bilir hangi ellerden son suyumu içeceğim belki göremeden öleceğim fakat yine de seni ‘sonsuz seveceğim’.
Kalp öyle bir varlıktır ki, ona bu yedi gök gibi, yedi yüz tanesini koysan kaybolup gider. Mevlâna
Kalp taşla kırılmaz, dedi derviş. Ya ses tonuyla kırılır ya da söz tonuyla.
Kalpleri konuşturabilseydik, diller bu kadar mesai yapmazdı. Ben Jonson
Gönül almayı bilmeyene, yaşam emanet edilmez. Mevlana
Gönül bir âyinedir, ciddilik külfeti onu paslandırır. O pası latîfeden başka bir şey silmez. Abdurrahman Cami
Gönlün beğendiği, kendine hoştur. Kafkas Özdeyişi

İlginizi Çekebilir;  Yol Sözleri

Dini gönül Sözleri

Dini gönül Sözleri
Cam kırıklarına benziyor ezip geçtiğin her yer. Ne konuşabiliyorum ne susabiliyorum!
Ey gönül! Sen sen ol, herkesin kalbini yıkma. Dikenin ucuna çık da edep çizgisinden çıkma. Mevlana
Gönül gözü kör olmuş / Akıl nerde kime ne? / Gönlüm güle vurulmuş / Dikeninden bana ne. – Mevlana
Dünyada en güzel ve en iyi şeyleri ne görmek, ne de onlara dokunmak mümkündür. Onları sadece yüreğinizde hissedebilirsiniz. Helen Keller
Gönül kalem kırdı gülüm, ferman senindir. Gönül kalem yıkıldı, bak zafer senindir.
Gönül bir yokluktan (eksiklikten) dolayı ağlasa, can (ruh) Hak Teâla’yı bulmaktan güler. Süleyman Dâranî
Çıkarcı insanın menfaati bitince yolu da bitermiş. Ne kadar doğru bir söz! İşin bittiği için hiç çekinmeden yerle bir edebildin kalbimi…
Kalp kırmak bu kadar kolay iken tamiri neden zor biliyor musun? Biri tüm hayatını altüst eder diğer dudağında yarım bir gülüş bırakır.
Kalp kime söz vermişse, aşk onda muhteşemdir.
Çok gülerim ben, fazlasıyla… Bazen ben bile inanırım bu gülüşlere…Gerçek gibi gelir ama sonra kalp fısıldar “sen kırıldın, unuttun mu?”
Dudaklarını alkole mi bandırıyorsun; gülüşün sarhoş yapıyor beni!
Gönül kalesi gülle ile değil, gülle zapt edilir. Yalnız Adam
Gönül han değil dergahtır. Paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır. Mevlana
Gönül kendine benzeyen gönüle akar. Hz. Ali
Gönül kimin elinden tutarsa, o kimse kirli hayallerin çamuruna düşmez. Mevlana
Gönül kendine benzeyen gönüle gider. Hz. Ali
Gönül yan, senin yanışın nice işler halleder, Gece yarısı bir dua nice yüz belayı defeder. – Sadi-i Şirazi
Gönül yorgun düştüğünde, kalp dilsiz kalır.
Gönül yorgun düştüğünde, yürek dilsiz kalır.
Dil harap, Gönül yorgun! Ya Rab! Hüznüme dua sürdüm, sabır taneleri ile. Olur mu ki akıbetim hayır diye!
Gönül kapısı herkese açılır mı, iki laf eden adam sayılır mı? Bakma insanoğlunun uyruğuna, tanıyamazsın basmadıkça kuyruğuna.
Gönül kimin elinden tutarsa, o kimse kirli arzuların çamuruna düşmez. Mevlana
Gönül, sonsuz arzu denizinde, yelken açmış dümensiz bir gemidir. R.Necdet Kestelli
Gönül taşla kırılmaz, dedi derviş. Ya ses tonuyla kırılır ya da söz tonuyla.
Gönül öyle bir varlıktır ki, ona bu yedi gök gibi, yedi yüz tanesini koysan kaybolup gider. Mevlâna
Mutlu olduğunu görmek çok güzel sevgilim sen hep mutlu ol ben işte o zaman acı yaşamımda ufakta olsa mutluluklar yaşarım sevgilim.
Gönül dediğin değirmen ufalanır, irileşir. Karacaoğlan
Gönüller silahla değil, sevgi ve yüksek gönüllülükle yenilirler. B. Spinoza
Gönülleri konuşturabilseydik, diller bu kadar mesai yapmazdı. Ben Jonson
Görücü usulü bir aşk istiyorum. Gördükçe göresim gelsin, görmeyince ecelim.
Gönül yarasından sakınmak gerek ki yoktur cihânda onun merhemi, elinden gelirse gönül yıkma ki, yıkık gönlün âhı yıkar âlemi. – Sadi-i Şirazi
Günahlara kefarettir gönüldeki keder. Niyetler halis olunca, ameller olmaz heder. Biraz sabreyle Allah ihmal etmez imtihan eder.
İnsan parmak uçlarına kadar kırılır mı? Kırdılar, kırmaya da devam ettiler. Bu saatten sonra dünyaları serseler önüne ne hevesim ne sevesim var.

Gönül kapısı Sözleri


Gönül zariftir. Zorbalık değil, zerafetle fethedilir.
Gönül kimi severse aşk onda güzeldir. – Neşet Ertaş
Gönül, engin arzu denizinde, yelken açmış dümensiz bir gemidir. R.Necdet Kestelli
Dediler ki: Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Dedim ki: Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur. – Mevlana
Gönül kime söz vermişse, aşk onda muhteşemdir.
Gözlerin nehir, kirpiklerin köprü olsa. Ben üzerinden giderken ipler kopsa ve düştüğüm alan dudakların olsa.
Gurur faydasızdır, o insanları kendinden soğutur. Alçak gönüllülük ise insanı yükseltir.
Gamzelendi gönül yine, devası ah’dır. Gönlü mahzun olanın, dostu Allah’tır. Şems-i Tebrizi
Güçlü olacağız derken tuzla buz olduk. Kırdığınız yetmedi bir de kırıkların üzerinde tepindiniz!
Bu kadar kolaydıysa silip atmak, ne diye çıktın yoluma? Ne diye hayallerimi yıkıp kalbimi parçaladın?
İnsan, gönlünü çıkarıp avucuna koyarak, başkaları önünde mahcup olmadan dolaşabilmelidir. Yusuf Has Hacib
Gönül uzaklığı vermesin Rabb’im. Yol dediğin elbet yürünür… – Bekir Develi
Kalp kalesi gülle ile değil, gülle zapt edilir. Yalnız Adam
Gül bahçesinde geçse de yaşamım, inan üstüne gül koklamam gülüm, seni koklamak olsa da ecel, uğrunda ölmeye değer gülüm.
Gün bir gün, sevdalanmış geceye gecede yakamoz düşürmüş deryaya o günden bugüne geceyle gündüz bölünmez olmuş ta ki güneş tutulup gölge düşürene dek sevdalara.
Hadi yaramı sarmaya merhemin bulunmuyor, yalandan da olsa gönül alamaz mısın? Mevlana
Hakiki zenginlik, gönül zenginliğidir. Hz.Muhammed
Gül dediğin nedir ki, solar gider, ateş dediğin nedir ki, kül olur gider, gün dediğin nedir ki, geçer gider, ama sana olan sevgim ebedi, sadece mezarda biter!
Güller hep ellerinde açsın, ama dikenleri batmasın. Sevda hep seni bulsun, ama seni incitmesin.
Her anımda seni düşünürüm, seni düşündükçe yalnızlığımı unuturum, düşün sırdaş olur bana karanlık odamda ve ismine türküler yazarım seviyorum seni aşığım sana.
Her şey geçicidir. Ancak Allah bâkidir. Geçici şeylere gönül bağlamak aptallıktır. Sen de geçeceksin sevdiklerin de geçecek. Kalıcı bir şeye gönül bağlamak lazım. O da Allah’tır, Allah sevgisidir.
Her şey gelip geçici ey gönül. Bak az önce aldığın nefes bile geldi geçti. Sen baki olana razı ol. – Mevlana
Mutlu olmak istiyorsan gururu bırak. Gönüller almaya bak. Mevlana
Ne diyordu arif; giden ayaklarsa eğer geri gelir. Fakat giden yürekse işte o bir daha geri gelmez.
Hadi yaramı sarmaya merhemin yok, yalandan da olsa gönül alamaz mısın? Mevlana
Ne zaman usanırsan kalk ve pencereni aç ben o tatlı sessizlikte seninleyim sevgilim.
Güzellik baktığın şeyde değil, bakışında olmalı. Yüz gözünün gördüğü değil, gönül gözüyle gördüğündür güzel olan. – Mevlana
Hadi yaramı sarmaya merhemin bulunmuyor, yalandan da olsa gönül alamaz mısın? Mevlana
İnsan, gönlünü çıkarıp avucuna koyarak, herkesin önünde mahcup olmadan dolaşabilmelidir. Yusuf Has Hacib
Ne kişiler tanıdım yıldızlar gibiydiler. Hepsi göklerdeydi, parlıyordu. Ama ben seni, güneşi seçtim. Bir güneş için bin yıldızdan caydım.
Ne ölmek nefessiz kalmaktır, ne de hayat nefes almaktır. Yaşamak; sevilmeyi hak eden birine yaşamını tüketmektir.
İnsanın hiç kalbi kırılır mı? Kolu kırılır, bacağı kırılır yeri gelir kafası kırılır da kalp kırılır mı?
İnsanoğlun da hak tecellilerinde açık olan zirve; gönüldür.B.Said-i Nursî
Her ne derdin varsa, korkma. Bir kaç yıl daha çekeceksin. Sonrası ölüm. Mecbur bitecek. Allah hayırlı dertler düşürsün gönlümüze… – Bekir Develi
Kalbi kırık bir insan yarı ölüm halindedir. O saatten sonra dünya tersine dönse tamiri mümkün olmaz kırıkların…
Ey gönül! Sen sen ol, kimsenin gönlünü yıkma. Dikenin ucuna çık da edep çizgisinden çıkma. Mevlana
Herkesin bir yüreği olduğuna inanıyorum, yüreklere ulaşabilirseniz, pek çok şeyi değiştirebilirsiniz. Uli Derickson
Hıçkırıklara boğdun ya beni bu saatten sonra “ölüyorum” desen bir adım gelmez sana ayaklarım…
Her şeyi içimize atıyoruz diye kırılmayız sandılar. Oysa bilmiyorlardı ki her gece o kırıkları tek başına toplayan bendim.
Dün bir şarkı çıktı radyoda, yarısına ben eşlik ettim yarısına gözlerim. Anlatmak çok acıtıyor ama ben seni çok özledim.
Hiç acımadın. Bütün yaralarımı bildiğin için nereden vurman gerektiğini de çok iyi bildin!
İmtihan bu ya; balığın gönlü, çöle vurulur… – Şems-i Tebrizi
İnsanoğlun da hak tecellilerinde zahir olan zirve; gönüldür. B.Said-i Nursî
Sözden ağırı yoktur. Beden çok yükü taşır da, gönül her sözü taşıyamaz.
Kalpte kemik yok ama onu bile kırmayı becerebilen insanlar var şu hayatta!
Ağaçtan düşen yaprak nasıl ki kurumaya mahkumsa, gönülden düşen de unutulmaya mahkumdur. – Necip Fazıl Kısakürek
İçin ağlasa da kim duyar seni? Kim kavrar dışarıdan olup biteni? Leyla’nın yüzünü görenler bilir: Mecnun’un gönlüne batan dikeni!
Aşkın madeni gönüldür. Allah’ın tecelligahı mahzarı da gönüldür. – Mevlana
Bazen gün içerisinde cömertçe sunabilecek kadar gönüllere ılık bir meltem, tatlı bir su olup aktığın, bazen de bir kerecik duyabilmek ve söyleyebilmek için seni kavuran yalnızlığa hüzünlerle daldığın: Merhaba.
Kasr-ı Gülşen’sin evet, lakin gönüller şen değil! Durduğum, mazine hürmet, yoksa neşvemde değil. Var mı loş sinende canandan kalan nur izleri? Ey yeşil yurt, istenen senden odur, sinen değil.
üzüyor. Bulanık gölde kendini bilmeyen kuldan ne fayda.
İnanmayan bir gönül, içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer. Abdülkadir Geylani
Akıllarını iyi bilenlerin hepsi, gönüllerinden haberdar değildirler. François de La Rochefaucauld
Katilim bir zamanlar gözlerimin içine aşkla bakıyordu. Şimdi kırılan kalbimin mezarına bile uğramıyor.
Kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır. Çünkü sen, bedeninle değil, ruhunla insansın. İmâmı Gazali
Minareden düşenin parçası bulunur da; yürekten düşenin parçası bulunmaz. Mevlana
Mutlu olmak istiyorsan gururu terk et. Gönüller almaya bak. Mevlana
Ne anlamı var sanıyorsun sensiz ömrün? Ne kadar boş gelir bana sensiz nefes almamın? Bırakıyorum kendimi acıların içine, sensizlik zulüm olur ağlarım ismin nefesimde hece hece.
İki kırık kalp buluşursa tamiri mümkün olur sandığım acılarım vardı benim. Şimdi bakıyorum da bırak tamir etmeyi hiç üşenmeden yenilerini açmışsın.
Aşıkların gönüllerinin yanışıyla gözyaşları olmasaydı, dünyada su da olmazdı, ateş de. – Mevlana
Nefis, çok övülmesi yüzünden firavunlaştı. Alçak gönüllü, hor, hakir ol; ululuk taslama.
O kadar kırılacak dökülecek eşya varken gelip kalbimi kırman!
İlim öğrenmişiz sadece dilde kelam sarf edilir. Servet gönülde nefisler
Ey gönül! Sen, aşkı ve sevdayı onda bunda mı sanırsın? Oysa o, senin bağrında hala anlamaz mısın? – Mevlana
Herkesin bir gönlü olduğuna inanıyorum, gönle ulaşabilirseniz, pek çok şeyi değiştirebilirsiniz. Uli Derickson
Adını gökyüzüne yazdım her sabah sende doğsun diye, gönlünü yüreğime yazdım canın yandığında benimle yansın diye, ismini canım koydum sen öldüğünde bende öleyim diye.
Ömrün olmak istiyorum seninle başlayıp seninle tükenen.
O kadar kırdınız ki şu kalbimi yalnızlık bile daha keyifli geliyor artık…
Senden hiç ummazdım ben bunu. Zaten insanoğlunun en büyük hatası da bu değil mi? Kırmaz dediklerimizin kırması, satmaz dediklerimizin satması!
Ne diyordu arif; giden ayaklarsa eğer geri gelir. Fakat giden gönülse işte o bir daha geri gelmez.
Asıl zenginlik, mal-mülk çokluğundan değildir. Gerçek zenginlik ancak gönül zenginliğidir.
Öyle bir çık ki karşıma, her baktığımda ilk defa Yürekten Sözler görüyormuşum gibi, az kalsın nefessiz gibi hissedeyim seni.
Seni bulmaktan çok aramak isterim! Seni sevmeden önce kavramak isterim! Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de sana hep yeniden başlamak isterim.
Otunu, suyunu bilmediğin gönüllerde koyun gütme. Yoksa “kaçıracağın keçilere” çobanlık yapamazsın. – Şemsi Tebrizi
Söz bilincidir ki onun denizi gönüldür ve gönül, bütün anlamları kendisinde toplar. Ali Şir Nevai
Sözleriniz gönülden gelmedikçe, hiçbir zaman iki kalbi birleştiremezsiniz. Wolfgang Van Goethe
Akıllarını mükemmel bilenlerin hepsi, gönüllerinden haberdar değildirler. François de La Rochefaucauld
Yorgun gönlüm bir seni ister bu hayatta, azat et gel hadi düşlerimi kırma gül bebeğim.
Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek arzum, yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza kadar öyle kalmak. Franz Kafka
Zekanın ışığına her zaman ulaşabiliriz; ama yürek zenginliğini bize kimse veremez. Goethe
Zira benim gökyüzümde senden başka bulut bulunmuyor.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü