1. Anasayfa
 2. Nedir

Göbek Deliği Kokusunun Yaygın Sebepleri Nelerdir? Oluşan Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?


0

Göbek Deliği Kokusu

Göbek temizliği konusunda hemen herkes ihmalkâr davranabilir. Bunun en büyük sebebi göbek deliği temizliğinin akla gelmiyor olmasıdır. Böylesine ihmal edilen bir konuda iç rahatlatan açıklama uzmanlardan geldi. Bu açıklamaya göre düzenli yapılan banyo göbek deliğinin temizlenmesi için yeterli geliyor. Ancak buna rağmen göbek deliğinin fazla hava almayan ve karanlık bir yapıda olması nedeniyle bu bölgede enfeksiyon oluşma riski diğer bölgelere oranla daha fazla görülüyor.

Göbek Deliği Kokusunun Yaygın Sebepleri Nelerdir? Oluşan Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?
Göbek Deliği Kokusunun Yaygın Sebepleri Nelerdir? Oluşan Göbek Deliği Kokusu Nasıl Geçer?

Göbek deliğinde koku oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi de bölgede oluşan ter, biriken kir ve giyilen kıyafetlerden kopan tüy ve ip parçacıklarının göbek deliğinde birikiyor olmasıdır. Yeni doğan bebeklerde ise bu durum yetişkinlerden farklı olarak göbek kordonunun iyileşme aşamasında oluşan organizmalara bağlı kokulardır. İster bebek olsun ister yetişkin olsun göbek deliği için gerekli bir durum olmadıkça düzenli banyo yapmak dışında herhangi bir bakım şart değildir.

Göbek Deliği Kokularının Oluşum Sebepleri Nelerdir?

 • Göbek deliğinde meydana gelen mantara bağlı enfeksiyonlar.
 • Fistül adı verilen kanal ya da tüp benzeri yapıların varlığı.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan enfeksiyonlar.
 • Göbek de ya da çevresinde oluşan kist yapıları.
 • Genetik faktörlerin var oluşu.

Göbek Deliği Kokusunun Çözümleri – Doktorlar Yanıtlıyor

Soru: Göbek deliğim küçük yaşlardan beri kokmaya devam ediyor. Göbek temizliğini düzenli olarak yapıp dikkat etmeme rağmen koku bir türlü geçmiyor. Çözüm için ne yapabilirim?

 • YANIT- Cildiye Mütehassısı Prof. Dr. Nuran ATAMANOĞLU: Kokunun sürekli var olması fistül kaynaklı olabilir. Bu sebeple de vakit kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim.
İlginizi Çekebilir;  Kırgızistan Başkenti Neresidir?

Soru: Göbek deliğimde var olan koku nedeni ile sağlık ocağında hekime muayene oldum. Kendisi çözüm yöntemi olarak günde 3 kez olacak şekilde tentürdiyot ile temizlik önerdi. Sizce etkili olur mu?

 • YANIT- Cildiye Uzmanı Dr. Berna AKSOY: Göbek deliği çevresi mikrop kaptığında enfeksiyon oluşur. Bu da kötü kokuya neden olur. Eğer sizdeki kokunun sebebi bu ise etkili olur. Anca bunun dışında başka bir sorun olma ihtimaline karşı genel cerrah tarafından muayene olmanızı tavsiye ederim.

Soru: Yaklaşık olarak bir ay kadar süredir göbek deliğimden kötü koku geliyor. Bunun dışında beyaz iltihap da gelmeye başladı. Bunun sebebi nedir? ve çözüm öneriniz var mıdır?

 • YANIT- Dahiliye Doktoru Uzman Dr. Egemen CEBECİ: Şikâyetiniz incelendiğinde göbek deliği iltihabı yani omfalit belirtileri görülüyor. Lokal antibiyotik içerikli kremlerin bölgeye uygulanması genel olarak şikayetleri azaltır. Bunun dışında duş sonrası göbek deliği temiz bir bez yardımı ile kurulanmalı ve nemli kalmamalıdır.

Soru: Göbek deliğimden özellikle sıcak havalarda terlediğimde kötü bir koku oluşumu oluyor. Bunun dışında herhangi bir ağrı söz konusu değil. Sizce bu enfeksiyon göstergesi olabilir mi?

 • YANIT: Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kenan KESKİN: Bu durum büyük ihtimalle enfeksiyon kaynaklıdır. Ancak koku oluşumuna sebebiyet veren mikroorganizmanın tespiti için genel cerrahi uzmanı ile görüşmelisiniz.

Göbek Ve Göbek Kokusu Nasıl Giderilir?

 • Aşama 1

Doktora, Maryland Üniversitesi’nde Uzman. Margaret Steam, bir çorba kaşığı tuzu ılık suya karıştırmanızı, parmak uçlarınızı bu suya batırmanızı, göbek  ve göbek bölgesine nazikçe masaj yapmanızı ve ardından yumuşak bir bezle kurutmanızı önerir.

 • Aşama 2

Banyodan sonra göbeğinizi bir havlu veya pamukla kurulayın. Göbeğinizin içi çok nemliyse, kurutmak için saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

 • Aşama 3
İlginizi Çekebilir;  İstanbul’dan Sonra Nüfus Yoğunluğu En Yüksek İl Hangisidir?

Doktorunuz anti bakteriyel krem kullanmanızı önermedikçe, göbek deliğinize losyon veya krem gibi ürünler uygulamaktan kaçının. Aşırı su, bölgede enfeksiyonlara ve uzun süreli kokulara neden olabilecek mantar büyümesine neden olabilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü