1. Anasayfa
 2. Nedir

Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Doğal Yöntemi


0

Geniz Akıntısı

Bazı insanlar için kabusa dönen geniz akıntısı aslında her insan için doğal bir süreçtir. Yani hepimizin geniz akıntısı yaşaması son derece olağan bir durumdur. Fakat farklı etkenler sonucunda geniz akıntısı çok daha sık yaşanabilir. Aynı zamanda akıntı oldukça koyu renge sahip olabilir. Yaşam kalitesini düşürecek düzeyde bir geniz akıntısına sahip olmak işte bu yüzden sorun olarak algılanır. Çözümü ise doğal yöntemlere de sağlanabilir.

Geniz
Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Doğal Yöntemi

Geniz Akıntısına İyi Gelen 8 Doğal Tarif

Geniz akıntısı problemini çözmenin birbirinden farklı yollarından söz edeceğiz. Doğal ve etkisiyle geniz akıntısı sorununuzu çözecek olan bu metotları evde de deneyebilirsiniz.

 • Geniz Akıntısı İçin Soğan Kürü

Soğan oldukça güçlü bir doğal antibiyotiktir. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde de pek çok enfeksiyon kökenli hastalığın tedavisi için tavsiye edilir. Öncelikli olarak soğan kürü ortalama olarak 15 gün kadar kullanılması tavsiye edilen bir doğal yöntemdir. Bir soğanı alarak dört parçaya bölüp bir tencerenin içerisine atmanız gerekir. Tencereyi 2 bardak suyla doldurduktan sonra altını açarak kaynatmaya başlayabilirsiniz. Daha sonrasında soğuması için kenarı alacağınız soğan kürünü öğlen yemeğinden yarım saat önce bir bardak içebilirsiniz. Aynı şekilde akşam yemeğinden yarım saat önce de bir bardak içerek kürü bitirebilirsiniz. Her gün taze olarak yapmanız önerilir.

Aynı zamanda soğan buğusu yine geniz akıntılarına karşı kullanılabilecek bir metot olarak sükse yapmıştır. Bir soğanı kestikten sonra kaynamakta olan tencerenin içerisine atmalısınız. 1 dakika kadar iyice kaynattıktan sonra altını kapatabilirsiniz. Yüzünüzün üzerine bir tülbent kapattıktan sonra tencereye eğilip soğanın buğusunu derin nefesler çekerek içinize alın. Geniz akıntısı için en etkili metotların başında gelir.

 • Yeşil Çay Kürü
İlginizi Çekebilir;  Bilgisayar Teknik Servisçisi Ne İş Yapar? Sorumlulukları Nelerdir

Antioksidan olarak bilinen yeşil çay geniz akıntısına da iyi gelen doğal yöntemler arasındadır. İçeceğiniz bir bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar yeşil çay ekleyerek demlenmeye bırakın. Aynı zamanda demleme aşamasının ardından içerisine limon sıkarak tadını ideal seviyeye taşıyabilirsiniz. Yine içerisine bal eklemek sizin tercihinize kalmıştır. Geniz akıntısı yaşayanların günlük bir bardak yeşil çay tüketmesi tavsiye edilebilir.

 • Papatya Çayı

Papatya hem anti-enflamatuar hem de anti-mikrobiyal olmasıyla doğal bir mucize olarak tanımlanabilir. İçeceğiniz papatya çayını standart bitki çayı gibi demleyebilirsiniz. Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kuru papatya ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2 fincan tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Ayrıca yine soğan buğusu gibi papatya buğusu da geniz akıntısına karşı iyi gelir. Papatyaları bir tencere içerisinde kaynattıktan sonra başınızı tülbent ile örterek buğusunu içinize çekebilirsiniz. 10 dakika kadar solumanız durumunda geniz akıntınızın şiddetini ciddi anlamda azaltacağını söylemek mümkündür.

 • Zencefil Çayı

Standart olarak bir bardak kaynamış suyun içerisine birkaç parça zencefil atarak demlenmesi için 10 dakika beklemeniz gerekiyor. Zencefil çayı taze tüketilmesi gereken bir bitki çayıdır. Her gün bir fincan içebilirsiniz fakat her gün taze olarak demlemeniz gerekmektedir. Geniz akıntısına iyi gelmesi zencefilin anti-enflamatuar özelliğinden kaynaklanmaktadır.

 • Bal

Anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel olmasından ötürü bal değerli besinler arasında yer alır. Sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olması herkesin ortak tercihi olmasını sağlayabiliyor. Ilık suyun içerisine karıştırarak düzenli tüketilmesi genel anlamda insan sağlığı için önem arz eder. Geniz akıntısını doğal yollarla geçirmenin en pratik yollarından birisidir.

 • Elma Sirkesi

Elma sirkesi için de hem anti-mikrobiyal hem de anti-enflamatuar olduğunu söyleyebiliriz. Bir bardak su alın ve içerisine sadece 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave edin. Güzelce karıştırdıktan sonra günlük bir fincan olmak üzere düzenli kullanılabilir. Ayrıca elma sirkesinin tat ya da koku sebebiyle cazip gelmediği durumlarda bal ekleyerek lezzetinin yanı sıra etkisini de maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

 • Zerdeçal
İlginizi Çekebilir;  Beş Heceli Kelimeler Nelerdir? Örneklerle Anlatım

Soğuk havalarda, grip gibi enfeksiyonlarda da iyileşmek için en çok önerilen alternatiflerin başında zerdeçal gelmektedir. Geniz akıntısı sorunu yaşadığınızda da anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel olmasından dolayı bir bardak sıcak sütün içerisine yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar zerdeçal ekleyerek karıştırabilirsiniz. Geniz akıntısı tamamıyla geçene kadar her gün düzenli tüketmeniz önerilebilir.

 • Vicks

Keskin koksuyla burnu açan Vicks etken madde olarak okaliptüs ile mentolü içerisinde barındırır. Anti-bakteriyel bir ürün olarak yalnızca geniz akıntısını geçirmez. Aynı zamanda geniz akıntısı ile birlikte görülen boğaz şişliği gibi etkileri de ortadan kaldırır. Boynunuza, göğsünüze ve sırtınıza Viks sürerek uygulayabilirsiniz. Bu sorunların ortadan kalkması neticesiyle beraber Vicks ile geniz akıntısı şikâyetiniz de ortadan kaybolacaktır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü