1. Anasayfa
 2. Nedir

Gebelik Sürecinde Annenin Göbek Deliğine Bakara Cinsiyet Nasıl Tahmin Edilir?


0

Hamilelikte Cinsiyet Öğrenme

Kesin olarak cinsiyet tahmini için ultrason görüntüsü şarttır. Hamileliğin 11-12 haftasında bir tahmin yapmak mümkün olsa da 16.hafta en doğru sonuç öğrenilebilir. Ultrason olmadığı zamanlarda insanlar farklı yollar denemeye başlamıştır. Eski gebelerin durumuna bakarak, çeşitli testlerle belirli kanıya varmışlardır. Bazen göbeğe bakarak da duruş şekline göre, göbek çizgisine göre cinsiyet tahmini yapılıyordu.  

Gebelik Sürecinde Annenin Göbek Deliğine Bakara Cinsiyet Nasıl Tahmin Edilir?
Gebelik Sürecinde Annenin Göbek Deliğine Bakara Cinsiyet Nasıl Tahmin Edilir?

Göbek Şekline Bakara Gebelikte Cinsiyet Belirleme

Bebeğin erkek mi yoksa kız mı olduğunu anlamak için annenin göbek şekline bakılır. Erkek bebekler genelde karnın orta noktasında durur, anneyi fazla kilolu göstermez, sanki kıyafetin altına top konmuş gibi bir görüntü olur. Kızlarda ise yayvan bir göbek şekli görülür. Bu durum da kesin sonuç vermese de büyük oranda gerçeği yansıtmaktadır. 

Hamilelikte Göbek Çizgisine göre Cinsiyet Tahmini

Hamile annelerin göbekteki çizgisine bakarak da bir tahmin yapmak mümkündür, tabii bunun da bilimsel bir yönü yoktur. Göbek çizgisine verilen ad lineanigra’dır. Eğer ki bu çizgi, delikten başlayıp göğüs yönünde ilerliyorsa erkek, kasık bölgesine ilerliyorsa da kız bebek tahmini yapılır. 

Anne Adayının Kilosuna Bakarak Cinsiyet Belirleme

Bebeğin cinsiyet tahmini için annenin hangi bölgelerine kilo aldığına da bakılabilir. Sadece göbek alanında şişkinlik var, genel olarak fit bir yapı varsa erkek bebek inancı hâkimdir. Basen, kalçada genişleme varsa da kız bebek beklentisi hâkimdir. 

İlginizi Çekebilir;  Instagram Hikâye Boyutu Ölçüleri

Göbek Deliğine Bakarak Gebelikte Cinsiyet Tespit Etmek

Göbek çizgisinden sonra bir de delik şekline bakara da cinsiyet tespiti yapılabilir ama yine bilimsel dayanağı yoktur. Gebelik sürecinde, göbek deliğinin yönü yukarıdaysa erkek, aşağı tarafa doğru yönelmişse de kız bebek tahmini yapılmaktadır. 

Eğer gebe kişinin daha önce bir çocuğu varsa onun göbeğine göre de cinsiyet belirleme mümkün olabilir. İlk bebeğin göbek deliği üste doğruysa erkek aşağıysa kız olma ihtimali var demektir. 

Gebelik Sırasında Bebeğin Hareketine ve Ağırlığına Göre Cinsiyet Tahmini

Erkeklerin kızlara göre daha yaramaz, hareketli olduğu her zaman söylenir. Aslında bu durumun anne karnında başladığına da inanılır. Eğer gebelik sürecinde bebeğiniz devamlı hareket ediyorsa erkek, biraz daha sakinse kız olduğuna inanılır. 

Göbek Şekline Göre En Kolay Cinsiyet Belirleme Yöntemi

Erkek bebeklerin anne karnında durma şekli aşağı yöndedir. Kızlarda ise karın biraz üstte durur. Bilimsel veri olmasa da birçok gebe kişide benzer durumlar görülebilir. 

Hamilelikte Kalp Atışına Göre Erkek ve Kız Bebek Tahmini

Hamilelikte bir diğer cinsiyet tahmini kalp atış hızıdır. Cinsiyet kesinleşmeden kalp atımlarını duymak mümkündür. Bu belirleme yöntemi de kesin değildir. Doktorunuza kalp atış hızını sorun, 140’dan fazlaysa kız, düşükse de erkek bebek beklentisi yüksektir. 

Cinsiyet tahmini için başka bir inanç da saç uzama durumudur. Eğer bebek kız olacaksa hamile kişinin saçlarının daha ağır şekilde uzayacağına inanılır. 

Eğer canınız çok fazla ekşi şeyler yemek istiyorsa erkek, tatlı aşerme durumunuz fazlaysa da kız bebek inancı hâkimdir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü