1. Anasayfa
 2. Nedir

Gebeliğin 5.Haftasında Progesteron Kaç Olmalı?


0

Gebeliğin 5.Haftası

Kadınların hamilelik süresince salgıladıkları bir hormon olan Progesteron gebelik oluşumundan önce ve gebelik esnasında salgılanır. Böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar ve plasenta doğal bir biçimde Progesteron salgılamaya başlar. Hormonun asli görevi rahmi gebeliğe hazırlamaktır. Ki bu yüzden gebelik hormonu olarak da bilinir.

Gebeliğin
Gebeliğin 5.Haftasında Progesteron Kaç Olmalı?

Kadınlara özgü hormonlardan birisidir ve östrojen gibi düşünülebilir. Aynı zamanda bu hormon gebelik esnasında salgılanması ile beraber yeni yumurta üretilmesine engel olur. Ki döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisine yerleşerek gelişim evresine geçmesi mümkün olsun.

Dolayısıyla hamilelik süresince yüksek olan Progesteron hormonu yapılan testlerde düzenli olarak kontrol edilir. Hamile olan anne adaylarının ise en merak ettiği konulardan birisi Progesteron miktarı kaç olmalıdır şeklindedir. Hormonun asli görevi gebelik olmakla beraber adet döngüsünü de düzenleyen hormonlar arasındadır.

Hamileliğin 5.Haftasında Progesteron Referans Değerleri

Progesteron hormonu tıpkı diğer hormon seviyelerinde olduğu gibi kan testi ile ölçümlenir. Hamilelik fizyolojik anlamda çok büyük değişikliklerle karşılaşılan bir süreçtir. Örneğin rahim büyür, döllenmiş yumurta rahim içerisine yerleşir ve burada gelişimini sürdürür. Dolayısıyla rahmin büyümesi için Progesteron hormonuna ihtiyaç vardır.

Anne karnında gelişim sürecine geçecek olan bebeğin orada kalabilmesini sağlayan hormondur aynı zamanda. Keza Progesteron hormonu olası rahim kasılmalarının önüne geçer. Böylece kasılma olmadan hamilelik süreci tamamlanır ve akabinde doğum gerçekleşir. Hamilelik dönemi boyunca pek çok açıdan önemli aşamaların mimarıdır.

Bir annenin memesinden süt gelmesini sağlayan hormon Progesterondur. Yine ciğerleri hamilelik aşamasında daha da büyüterek hacmi arttırır. Bebeğin oksijen ihtiyacını karşılar. Progesteron seviyesi referans değerleri ise şu şekildedir.

 • Normal gebeliklerde erken dönemde 15 ve üzeri olmalıdır
 • Gebeliğin 5.haftası itibariyle progesteron seviyesi 15 ile 90 mg/ml arasında olmalıdır
İlginizi Çekebilir;  M Hafri ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 

Hamilelik öncesi ve hamilelik sonrası dönemde de en önemli hormonların başında gelen Progesteron seviyesi için Op. Dr. Yeşim Yerçok ‘’Gerekli tahlillerin yapılması ve Progesteron seviyesi düşük ise doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmeliyim’’ diyor.

Gebeliğin 5.Haftasında Bebek Gelişiminin Evresi

Her anne adayının heyecan duyduğu bu süreç aslında adım adım gelişimle devam eder. Gebeliğin 5.haftası itibariyle ise gelişimden ziyade oluşum evresi devam ediyordur. Zira bebeğin boyutları 3 milimetre seviyesine ulaşmış olacaktır. Her ne kadar boyutları bir susam tanesiyle eşdeğer olsa da aslında 5.hafta gebelikte bebek gelişimi açısından son derece önemlidir. Çünkü kalp ve beyin olmak üzere en önemli organların oluşum süreçleri başlamış olacaktır.

Gebeliğin 5.Haftasında Hamile Kadın Neler Yaşar?

Gebeliğin ilk dönemleri olarak ele alınabilecek olan 5.hafta ile beraber artık 2.aya girilmiş oluyor. Dolayısıyla anne adaylarının da yaşadıkları süreç ağırlaşabilir.

 • Yorgunluk Hali

Yorgunluk hamileliğin ilk evrelerinde fazlaca yaşanır. Çünkü bebeğin oluşum ve gelişim aşaması esnasında anne vücudunun tüm enerjisi bunun için kullanılır.

 • Mide Bulantıları

Mide bulantısının hamilelik ile doğrudan alakalı bir semptom olduğu aşikâr. Özellikle de ilk 4 ay son derece yoğun geçebilir. Ancak asıl önemli olan süreç ilk 3 aydır. Üçüncü aydan sonra mide bulantısı kademeli bir biçimde azalarak biter.

 • Kramp

Bu dönemlerde anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı bir diğer durum ise rahim üzerinde hissedilen kramplardır. Her ne kadar endişe verici olsa da bu kramplar şiddetli değildir ve aslında iyiye işarettir. Çünkü implantasyon yani bebeğin rahme tutunduğunun göstergesidir.

 • İdrar Sıklığı

Hormon dengesinde yaşanan değişim sebebiyle hem böbrekler hem de pelvik bölgesi son derece yoğun bir kan akışına maruz kalır. Dolayısıyla idrar üretimi artar, idrara çıkma süresi sıklaşır.

 • Göğüs Hassasiyeti
İlginizi Çekebilir;  İtilaf ve İttifak Devletleri Hangileridir? Dünya Savaşı Sonuçları

Göğüslerin şişkinlik göstermesi ve dokunmaya karşı hassas olması gebeliğin 5.haftası itibariyle gayet olağan bir durumdur.

 • Duygusal Süreç

Duygu durum değişiklikleri için en önemli süreçlerin başında ilk 3 ay gelmektedir. Bu süreç içerisinde hormonlardan kaynaklı olarak sürekli değişken bir ruh hali gözlemlenebilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü