1. Anasayfa
 2. Nedir

Fetanet Kelime Anlamı Nedir?


0

Fetanet kelimesinin anlamı

Fetanet kelimesinin anlamı sıklıkla merak ediliyor. Peygamberlerin özellikleri arasında olmasından dolayı anlamı büyük önem kazanıyor.

Fetanet
Fetanet Kelime Anlamı Nedir?

Fetanet demek; zekânın fazla olması, zihnin berraklığı, duyduğunu, gördüğünü hemen anlama kabiliyetine denir. Bu yüzden Peygamberlerde bu sıfat bulunmaktadır.

İslam’da Fetanet nedir?

Fetanet terimi, akıl ile aklı aşabilmedir. Peygamber mantığı ismi de verilir. Ruhunu, kalbini, hissiyatını ve latiflerini birleştirip irdeleme yapmaktır.

Burada bahsedilen mantık, herkes tarafından bilinen düz bir mantık değildir. Dahiyane bir akıldan bile üstün seviyede anlama yeteneğidir. Hem kalp hem de akıl bir arada kullanılır, her şeyin iç yüzünün hemen farkına varmaktır. Dünya üzerine Rabbimiz tarafından gönderilen Peygamberler, kendilerine verilen görevleri tam ve en iyi şekilde yapabilmesi için fetanetli olmaları gerekir. Bu kadar büyük bir dahi olmadan, kendilerine anlatılan onca şeyi başkalarına en şekilde aktaran, onlara inandıran olmak çok zor olurdu.

Peygamberlerin 5 tane sıfatları vardır. Sıdk, doğru olmak anlamı taşır, emanet ise güvenilir olmaktır. Tebliğ: Rabbinin buyruklarını ve yapmasını istemediği şeyleri kullara aktarmak, ismet yani günahsız olmak ve son olarak da açıkladığımız fetanet kelimesidir.

Peygamberler Rabbimiz tarafından özel olarak seçilmişlerdir ve en ahlaklı kişilerdir. İnsanların doğası gereği hiç sevmediği şeyler Onlarda bulunmaz. Rabbimiz onları seçerken asil soya dikkat etmiştir. Dünyaya gönderilen Peygamberlere baktığınız zaman zekası kıt, kötü ahlaka sahip, insanlara kötü davranana, adabı muaşerete uymayan özelliklere sahip değillerdir.

İlginizi Çekebilir;  Temizlik İmandan Gelir Ne Demek?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü