1. Anasayfa
 2. Nedir

Eşkinci Ocağı Nedir?


0
Eşkinci
Eşkinci Ocağı Nedir?

Eşkinci Ocağı nedir ve kim tarafından ne amaçla kurulmuştur? Eşkinci ocağının özellikleri ile ilgili soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Osmanlı devletinde özellikle son dönemlerde birçok isyana neden olan ve devletin ilerlemesiyle yenilikler yapılmasında engel haline gelen Yeniçerilerin kaldırılması politikası içinde oluşturulan Eşkinci Ocağı ikinci Mahmut tarafından kurulan bir askeri birliktir.

Eşkinci ocağının kendilerinin kaldırılması amacıyla kurulduğunu anlayan Yeniçerilerin isyan etmesiyle bu ocak kaldırılmıştır.

İkinci Mahmut devletin askeri alanda gerilediğini ve bunun Yeniçerilerden kaynaklandığını fark ederek devletin ileri gelenlerini toplayarak bir yenilik yapmanın gereğini ortaya koymuştur. Bu aşamada farklı askeri birliklerin kurularak hizmet vermesi ve yeniliklerin önünün açılması amaçlanmıştır.

Bu sebeplerden Eşkinci Ocağı kurulmuş ve içerisine Yeniçerilerden alınan bir grup askerle faaliyetlere başlamıştır. Tüm askeri özellikleri ile yeniçerilere eşdeğer olan ve tüm gerekli birimleri bulunan Eşkinci Ocağı Yeniçerilerin tekrar isyan etmesi ile kaldırılmıştır. Yeniçeriler kendileri dışında oluşan her askeri birliği kendilerine karşı bir tehdit olarak algıladıkları için yeni birliklerin oluşumunda ilk fırsatta isyan ederek yönetimi zorla kendi isteklerine uygun karar vermeye zorlamışlardır.

İlginizi Çekebilir;  B Harfiyle Başlayan Bitki, Ağaç, Çiçek ve Meyve İsimleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü