1. Anasayfa
 2. Nedir

Erkeklerde Genital Bölgedeki Kıllar için Epilasyon, Tüy Dökücü ve Makine Nasıl Kullanılır?


0

Erkeklerde Cinsel Bölgedeki Kılları Nasıl Kesilir, Alınır, Temizlenir?

Kızlar ve erkekler, yetişkinliğe adım atmaya başladıklarında genital alanlarda kıllar çoğalmaya başlar. Yumurtalıklarda, kasıklarda, makatta kıllanmalar baş gösterir. Zamanla çok uzadıkları için temizlenmesi, kesilmesi gerekir. Genelde tıraş bıçağı kullanılsa da tek yol bu değildir. Kıllar kesilmezse ne olur? Terleme, mantar, bakteri gibi birçok sağlık sorunu yaşanabilir. Kokular öyle bir hale gelir ki dışarıya kadar çıkmaya başlar, sürekli kaşınma hissi de cabasıdır. Kızarmalar sonrası sürekli kaşınırsa da yara oluşumu görülebilir. 

Erkeklerde
Erkeklerde Genital Bölgedeki Kıllar için Epilasyon, Tüy Dökücü ve Makine Nasıl Kullanılır?

Tıraş Bıçağı ile Genital Bölge Temizliği

Tıraş bıçağı genital bölge temizliği için en çok tercih edilen yoldur. Kolay olmasının yanı sıra ekonomiktir. Tıraş bıçağı kullanımında dikkatli olmak gerekir. Bunun için özel tasarlanmış olanları kullanın. Yüz için kullanılanlar cinsel bölgeler için riskli olabilir. Dezavantajıysa daha hızlı ve kalın çıkmasıdır. 

Tıraş bıçağı ile kılları her aldığınızda temizlemeniz lazım. Biriken kıllar bıçağın kesmemeye başlamasına neden olur. 

Genelde önce cinsel bölge temizliği yapılır ardından da duş alınır. Ama o bölgenin yıkanmasından sonra tıraş yapılırsa kıllar yumuşamaya başlayacağı için daha rahat kesilir. Bazı kişiler için tıraş bıçağı iyi yöntem değildir, derinin hassasiyeti nedeniyle tahriş yaşanabilir. Alternatif yollar denenmelidir. 

Cinsel Bölge için Tüy Dökücü Krem Deneyin

Tüy dökücüler genelde kadınlar için düşünülse de erkeklere özel ürünler de vardır. Sadece genital bölgeler değil, istenmeyen bütün tüyler için de krem sürülebilir. Daha rahat yapılması açısından sprey olanları da deneyebilirsiniz. 

 • Kremi satın aldıktan sonra genital alana sürmeye başlayın.
 • Kutu üstünde yazan süre boyunca bekleyin ve ardından kremle beraber verilen aletle kılları temizleyin. 
 • Krem uygulanırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Tüylerin olduğu her noktanın kremlenmesi önemlidir. 
 • Kutuda krem için bekleme süresine mutlaka uyun. 5-6 dakikadan fazla tutmak cilde zarar verebilir. 
 • Süre sonunda cinsel bölgelerin iyice yıkanması önemlidir, hiçbir kıl, krem tortusu kalmaması gerekir. 
 • Temizlenen bölgenin nemini havluyla alın. 
İlginizi Çekebilir;  Eflak ve Boğdan Beylikleri Günümüzde Hangi Ülke?

Epilasyon Aletiyle İstenmeyen Tüylerden Kurtulun

Erkeklerin cinsel bölgelerdeki tüyleri temizlemek için epilasyon da denenebilir. Online satış platformlarından temin edebilirsiniz. 

Epilasyon cihazında yer alan başlıkların küçük olanı kullanılmalıdır. Diğer başlıklarda acı artabilir. Eğer cildiniz hassassa o bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Cihazı ilk kullandığınız zaman köklerin biraz şiştiğini ve kızarmaya başladığını görebilirsiniz. Genel olarak 24 saat sonra düzelmesi beklenir. 

Tıraş Makinesi ile Kılları Temizleme Yöntemi

Genital, özel bölgeler için üretilen tıraş makineleri farklıdır. Başlıkları hassas bölgelere uygun tasarlanmıştır. Genelde cildi yıpratması beklenmez. Çünkü bıçaklar tene değmez. Yine aldığınız markanın kalitesi ve kullanım şekliniz de belirleyici olacaktır. 

Makasla Cinsel Bölge Temizliği

Makas Türkiye’de çok tercih edilmese de bazı yerlerde kullanılır. Makasla kılları sıfır temizlemek mümkün olmasa da epey bir kısalmasına yardımcıdır. Genital bölgedeki kılların kesilmesi sonrası makas güzel dezenfekte edilmelidir. 

Erkeklerde Ağda ile Genital Bölge Temizliği

Ağda kullanımı erkeklerde bir garip gelse de aslında kökten çözüm de diyebiliriz. Vücudun birçok bölgesine ağda uygulanabilir ama cinsel bölgelerde dikkatli olmak gerekir. Yeni nesil ağdalar eskiye nazaran daha az acılıdır, o yüzden genital bölge için de kullanılanları vardır. Ağda yapmadan evvel krem kullanımına önem gösterin. Emla isimli krem, bir nevi narkoz etkisi yaratır, ağda çekildiği an çok az acı hissedilir. Ama ağda yapmadan bir ya da iki saat önce uygulanması önemlidir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü