1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Er-Rahim Ne Demektir? Faziletleri Nelerdir?


0

Er-Rahim

Er-Rahim özellikle esmalar arasında olduğundan dolayı pek çok Müslüman tarafından merak edilebiliyor. Kökenine inildiğinde rahmet kelimesinden türediğini söylemek mümkündür. Rahmet ise anlamsal olarak bakıldığında Allah(c.c)’in limitsiz bir merhameti, sınırı olmayan bir şefkati olduğunu nitelemek için kullanılmaktadır.

Er-Rahim Ne Demektir? Faziletleri Nelerdir?
Er-Rahim Ne Demektir? Faziletleri Nelerdir?

Er Rahim anlamı ise Allah(c.c)’in kullarına merhamet eden anlamında kullanıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. İslam dinine göre Allah(c.c)’in cennetine kabul edeceği tüm kulları kendisine inanan, ibadet eden ve O’nun rızasını kazanmak için Salih amellere yönelenler olacağı bilinmektedir. Direkt olarak biz kullarına merhamet ederek bizi cennetine kabul edeceğinden Er-Rahim olarak anılır.

Rahim her ne kadar rahmet kelimesinden türese de anlam olarak kendisine has bir yapısı vardır. Rahim anlamı itibariyle yalnızca doğruyu benimsemiş ve doğrudan yana olan, Allah(c.c)’in yolundan ilerleyen ve bunun neticesinde ahiret hayatında sınırsız lütufla karşılaşacak olan kullar için kullanılır. Hali hazırda besmele çekerken de Er-Rahim esması ağzımızdan çıkmaktadır.

Dolayısıyla dua eden birisi, namaz kılan bir Müslüman ya da Allah’ı anmak için besmele çeken birisinin Allah(c.c)’in Er-Rahim esmasını söylemesi gerekmektedir.


Peygamber efendimiz(sav) dahil olmak üzere tüm peygamberler günahsızdır. Ancak biz kullar her zaman günah işlemeye meyilli olup günahlarımızla Allah(c.c)’in huzuruna çıkacağız. Ondan af dilemek, merhamet dilenmek ve tövbe istemek her zaman yapmamız gerekenler arasındadır. Onun merhametinin sonsuzluğuna inanarak tövbe ederken Er-Rahim esmasını zikretmek ise bizler için önemlidir.

Kuran-ı Kerim içerisinde de pek çok ayette Allah(c.c)’in sıfatları arasında Er-Rahim’e rastlayabiliyoruz. Örneğin Kuran’ın 115.ayetinde de Rahim ile beraber Gafur en çok kullanılan sıfattır. Gafur bağışlayıcı anlamında iken Rahim ise merhamet eden anlamındadır. Dolayısıyla yüce Allah(c.c)’in biz kullarına ne kadar merhamet göstereceğini, ne denli bağışlayıcı olduğunu buradan da anlamak mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Genetik ve Biyomühendis Ne İş Yapar?

Kuran’da dört ayette geçen ‘’erhamü’r-rahimin’’ kalıbı ise merhamet edenlerin en merhametlisi anlamındadır. Bu merhametinin ne kadar sınırsız, ne denli uçsuz bucaksız olduğunu kanıtlar niteliktedir.

 • Er-Rahim Ebced Değeri: 258
 • Er-Rahim Zikir Saati: Güneş
 • Er-Rahim Zikir Günü: Pazar

Er-Rahim Faziletleri Nelerdir?

Tesbih ederken kullanabileceğiniz esmalardan olan Ya Rahim aynı zamanda Ya Rahman tesbiyile aynı faziletleri kapsamaktadır. Faziletlerine baktığımızda ise bir Müslüman için ne kadar bağışlayıcı ve merhamet gösterici olduğunu anlayabiliyoruz.

 • Öfkelenilen zamanlarda Er-Rahim esması zikredilirse öfke azalır ve sinirlenme hali biter.
 • Son derece sıkıntılı ve bundan kaynaklı olarak kederli olan kimselerin Ya Rahman tesbihini zikretmesi bu sıkıntıların Allah(c.c) vasıtasıyla son bulmasını sağlar.
 • Her sıkıntı için Müslümanların zikretmesi gereken esma şerif Er-Rahim’dir. Pek çok ikramın ve lütuf kapısı böyle aralanır.
 • Hem maddi hem de manevi anlamda rızkınızı alabilmek için namaz kıldıktan sonra Ya Rahim tesbihini zikredebilirsiniz.
 • Hem kendi ahlakınızı hem de başkalarının ahlakını yükseltmek, daha iyi bir kul olmak adına Ya Rahim esması zikredilmelidir.
 • Hastalara şifa olarak Er- Rahim esması okunmalıdır.
 • Rızkı bereketlendiren esmaların başında Ya-Rahim gelmektedir.
 • Er-Rahim esması namaz sonrasında zikredilmelidir. Ahiret hayatında karşılaşacağı lütufları arttıracak bir esmadır.
 • Dünyevi hayatın dertlerinden, maddi ve manevi zorluklardan kurtulmanın yoludur.
 • Herkes tarafından takdir edilen, herkesin sevdiği ve güzel ahlakıyla örnek olmaya aday olan kulların Er Rahim zikrini gün içerisinde alışkanlık haline getirmesi gerekir.
 • Ya Rahim tesbihinin zikredilmesiyle görülecek faziletler aynı zamanda Ya Rahman tesbiyile görülecek faziletlerle aynıdır.
 • Namazların ardından her kim ki ‘’Ya Rahim Celle Celalühü’’ zikrederse gafletten arınır ve unutkanlık ondan uzak olur.
 • Sabah namazlarından sonra ’Ya Rahim Celle Celalühü’’ demek tüm yaratılanların ona karşı merhamet göstermesinin kapılarını aralar.
 • Ebcedi 258 olduğundan ’Ya Rahim Celle Celalühü’’ tam 258 kez okunmalıdır.
 • Kalbini şefkat ile doldurmak isteyenler her gün ’Ya Rahim Celle Celalühü’’ tesbihini 100 kez tekrarlamalıdır.
 • Her kim ki Er-Rahim esma şerifini yazıp bunu bir suyun içerisine koyarsa, sonrasında o suyu bir ağacın köküne dökerse o ağacın bereketlenmesi sağlanır.
 • Eğer ki Er-Rahim esma şerifi yazılıp suya atılırsa ve o su içilirse müştak olacaktır. Helal ve caiz olarak yapılan bu işlemin sonucunda kişi müştak olur ve matlup olan kişilerin anneleri için de uygulanabilir.
İlginizi Çekebilir;  19 Mayıs Resmi Tatilinde Hastaneler, Eczaneler Kapalı Mı?

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?