1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Epidural ile Normal ve Sezaryen Doğum Yapan Annelerin Yorumları


0

Epidural ile Normal ve Sezaryen Doğum Yapan Anneler

Normal yolla doğum yapan kadınlar, epidural uygulamasını ilk defa duyuyor olabilir. Sezaryen için gerekli olsa da günümüzde 2 yöntem için de kullanılır. Doğum sırasında aşırı acı çekeceğinden korkan kişiler epidural sayesinde çok rahat bir doğum geçirebilirler, zaten halk arasında prenses doğum adıyla anılmaktadır.  Epidural tam bir anestezi durumu değildir, vücudun bel altı kısmına anestezi yapılır, lokal anestezi de denir. Bu sayeden anneler hiçbir şey hissetmeden bebeklerini kucaklarına alabilirler. Epidural uygulamasının sezaryen ve normal doğumda kullanan annelerin yorumlarını sizler için derledik. 

Epidural ile Normal ve Sezaryen Doğum Yapan Annelerin Yorumları
Epidural ile Normal ve Sezaryen Doğum Yapan Annelerin Yorumları

Epidural Yöntemiyle Hem Normal Hem de Sezaryen Doğum Yapanların Yorumları

Doğum öncesi acı çekmekten çok korkuyordum. Epidurali öğrendim ve doğumun nasıl geçtiğini anlamadım. Hatta muhabbet edecek kadar iyiydim. Olumsuz bir yanını görmedim, bittikten sonra eski halime hemen geri dönebildim. 

Epidural için uygulanan iğne beni çok endişelendiriyordu. Yanlış yaparlarsa sakat kalır mıyım düşüncesi hâkimdi. Böyle bir şey olmadı ama 2 hafta boyunca beynim zonkluyordu, ağrım dinmek bilmedi. Eğer zorunlu değilse bence uygulamayın. 

Oğlum dünyaya geldiğinde hiçbir şey istemedim, biraz acı çekerim, geçer gider dedim. Ama düşündüğümden de zor oldu. İkinci çocuğum kız olacaktı, epidural yapılmasını istedim. Normal doğumda bu uygulamayı bilmiyordum ama iyi ki yaptırmışım. 5-6 günde kendime geldim, şiddetle öneririm. 

Biraz keyfe keder sezaryen seçtim ve epidural istedim. Normali daha sağlıklı, keşke öyle yapsaydım. Çok rahattı, hiç ağrım olmadı, çabuk toparladım ama normal olsaydı süt konusunda sıkıntı yaşamazdım. 

Epidural sezaryen ile evladımı kucağım aldım. Geçen birkaç günde de zararını görmedim. Karnı 9 kat yarıyorlar, onu resmen hissettim, acıyı algılamak mümkün değil ama vücudunuzda bir şey olduğunu hissediyorsunuz. Önce tedirgin olsam da sonradan rahatladım. Bebek sahibi olmak dünyanın en güzel şeylerinden, inşallah ikinci de sağ salim gelir. 

İlginizi Çekebilir;  Göze Almak Deyiminin Anlamı Nedir?

Epidural için hiç iyi yorum yapamayacağım. Benim bünyemle mi alakalı yoksa hastanenin iş bilmezliği mi bilmiyorum. 3 sene belimdeki ağrı sürdü, inanılmaz. Kısa süre acı çekmemek için bu yöntemi seçtim senelerim helak oldu. 3 sene ağrı kesicilerle yaşamımı sürdürmek zorunda kaldım. 

Epidural adeta mucizevi bir yöntem. Normal doğum için de uygulanması çok iyi oldu. Ama uygulayan kişinin uzman olması gerekiyor. Doğum yaptım mı yapmadım mı hiç anlamadım. Bende olumsuz bir etki yaratmadı. Acısız doğum için herkese tavsiye ederim. 

Ben doğum için epidural yöntemini seçtim. Hiçbir yararını göremedim. Sürekli iğne yaptılar ama bütün acıları yaşadım. 

Sezaryen doğum benim için zorunluydu ve epidurali tercih ettim. Bir müddet hiç ağrı hissetmiyorsunuz ve bebeğinizi anında görme şansınız oluyor. İğneyi acemi birinin yapmaması önemli, o zaman yan etkiler olabiliyor diye duydum. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?