1. Anasayfa
 2. Nedir

En İyi ve Etkin Dinlemenin Yolları Nelerdir? 7 Adıma Dikkat!


3

Erkeklerin sağlıkları hakkında konuşmadıkları yaygın bir klişedir. Bu yüzden bazı insanlar erkeklerin sağlıklarını umursamadığına inanıyor olabilir. Ama belki de çoğu erkeğin sağlıkları hakkında konuşmamasının nedeni, birbirlerini nasıl dinleyeceklerini bilmemeleridir.

Dinleme becerileriniz söz konusu olduğunda kendinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Ahmet, çoğunlukla tek çocuk olarak büyüyen ve İç Anadolu’da çiftçilikle uğraşan bir ailenin oğludur. Yetiştirilme tarzının ve kültürünün, diğer insanlarla zor şeyler hakkında konuşmaktan ve açılmaktan çok rahatsız olmasına neden olduğunu hissediyor. Çok iyi bir dinleyici olduğunu düşünmüyor ve dinlemek yerine sürekli olarak diğer insanların sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Mehmet ise oldukça iyi bir dinleyici gibi görünüyor ama eskiden öyle değildi. Acil servis doktoru olarak, zorunluluktan nasıl dinleneceğini öğrenmek, işinde yılların deneyimini aldı.

Daha İyi Bir Dinleyici Olmanın 7 Yolu

İster spor, ister akıl sağlığı ya da aradaki herhangi bir şey hakkında konuşuyor olun, herhangi bir konuşmada yararlı olan bir dizi temel beceri vardır. Konu ne kadar hafif veya ağır olursa olsun, nasıl dinleyeceğinizi anlamak için bir temel oluşturmak önemlidir. İşte daha iyi bir dinleyici olmanın yedi temel bileşeni.

Rahat, Sakin Bir Ortamda Muhabbet Edin

Başka biriyle anlamlı bir tartışma yapmanın ilk adımı, bu tartışmayı ikinizin de rahat edebileceği bir yerde yapma fırsatı yaratmaktır.

Hayatınızdaki birinin ihtiyacı olduğunu ve açılmaya çalıştığını düşünüyorsanız, onlara konuşma fırsatı sunun. Onları bir şeyler içmeye davet edin. Öğle yemeği yemeyi teklif et. Bir maça git. Teklif ederek, konuşmak isterlerse dinlemeye hazır olmanıza izin verdiniz ve rahatlatıcı bir ortam seçerek konuşmanın üzerinde daha az baskı ve stres olacak.

Ve en önemlisi: Konuşma fırsatı verdikten sonra gerçekten gidin ve yapın. Kaçmak, sürekli ertelemek size bir şey kazandırmayacaktır. 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye’de E Harfiyle Başlayan Kaç İl Var? İller Hakkında Kısa Bilgiler

Daha Az Konuşun, Daha Çok Dinleyin

Dinlemenin en önemli kısımlarından biri konuşmada hazır olmaktır. Zihninizin dağılmasına izin vermeyin. O ana odaklanın. Ne anlattıklarını dinleyin ve etkileşimde bulunmaya istekli olun.

Birçoğumuz için bir sohbette hazır kalmak zordur, ancak bunun farkında olmayabiliriz. Mevcut olmanın en yaygın zorluklarından biri, insanların daha sonra ne söyleyeceklerini düşünmeye devam etmeleridir. Kişinin paylaştığı şeyin ilk kısmını dinleyeceksiniz, sonra aklınız geri kalanı bittiğinde ne söylemeniz gerektiğini düşünmekle meşgul olacak. Veya sizinle kişisel bir sorunu paylaşırlar ve hemen bir çözüm düşünmeye başlarsınız. Bu uygun değil, bu dinlemek değil.

Bir konuşma sırasında söylediklerinizin ve katkılarınızın en önemli şey olduğunu varsaymak kolaydır, ancak durum böyle değildir. Bazen bir konuşmanın en anlamlı kısmı, diğer kişinin paylaşmasına ve duyulmasına izin vermektir. Unutma, bu seninle ilgili değil.

Sessizlik Konusunda İyi Olun

Sessizlikler garip gelebilir ama öyle olmak zorunda değiller. Sıklıkla sessizlikten kaynaklanan rahatsızlığı konuşarak doldurmaya çalışırız, ancak bu durum nihayetinde konuşmanın daha derin veya daha anlamlı olmasını engeller.

Sessizlik, insanların tartışılan her şey hakkında düşünmelerini ve teşvik kazanmalarını sağlar. Bize yeni bilgileri sindirmek ve bize nasıl hissettirdiğini düşünmek için bir an verir. Aynı zamanda, daha sonra ne söyleyeceğimizi ve sorulacak soruları düşünmemiz için bir şans verir. Hissetmemizi ve savunmasız olmamızı sağlar.

Bir araştırması, hastalara soru soracağını ve ardından hastanın yanıt vermesini beklerken dakikalarca sessizce oturacağını açıklıyor. Kendisi ve konuştuğu insanlar arasında daha derin bir anlayışa yol açıyor. Dinleyicilere, hayattaki en anlamlı konuşmalardan bazılarının çok fazla konuşmamak olduğunu hatırlatıyor.

Mantıklı Sorular Sorun

Zor bir şey paylaşan birini dinlerken, o kişinin ne dediğini anlamanıza yardımcı olacak sorular sorduğunuzdan emin olun. Onaylanmış hissetmenin en büyük parçalarından biri, bir kişinin duyulduğunu ve anlaşıldığını bilmesidir.

Söylediklerini bir soru ile yansıtarak dinlediğinizi ve anlamaya çalıştığınızı gösterin. Örneğin, hmm, burada bahsetmek istediğin konu bu muydu? ya da Yani bunu söylüyorsun. Doğru mu anlamışım? Bu, söylediklerini dinlediğinizi ve daha da önemlisi onları anladığınızdan emin olmak için adımlar attığınızı gösteren basit bir sorudur.

İlginizi Çekebilir;  N Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Çok az veya hiç deneyiminizin olmadığı bir durumu tartışıyorlarsa, anlamadığınız kısımlar hakkında sorular sormalısınız. Örneğin, İşin aslı anlattıklarını anlamakta güçlük çektim. Bana bu konuyla ilgili daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Bunların ikisi de aktif dinleme türüdür. Bu beceri, diğer kişiye, söylenenleri duyduğunuzu, size açılmaya karar veren kişiyi anladığınızı ve onayladığınızı yansıtan bir şey söylediğini gösterir.

Kişisel Deneyiminizi Paylaşırken Dikkatli Olun

Kendi deneyiminizi paylaşmak bazen zorlu bir konuşmada yardımcı olabilir. Bir deneyimi paylaşarak daha güçlü bir ilişki kurmaya yardımcı olabilir. Mücadeleleriniz konusunda savunmasız olmak, kişinin sorunlarıyla yalnız olmadığını doğrulamaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda hikâyeniz alternatif yollar ve kendi durumlarını nasıl iyileştirebilecekleri konusunda potansiyel örnekler bile sağlayabilir.

Ancak, çözüm sunmamak önemlidir. Diğer kişinin sorunlarını nasıl düzeltmesi gerektiğini belirtmek için kendi zayıflığınızı kullanmayın. Ben de buna benzer bir şey yaşadım. İşte yaptığım şey şu… Sen de bunu yapmalısın gibi bir şey söyleme. Sizin için işe yarayan bir şeryin onlar için de işe yarayacağını varsaymayın. Her insan ve her durum farklıdır. Sizin için işe yarayan onlar için çalışmayabilir. Senin işin dinlemek, onların sorunlarını çözmek değil.

Ayrıca paylaşım yaparken, sizinle ilgili konuşma yapmaktan da kaçındığınızdan emin olun. Kendi hikâyenizi paylaşmak bazı durumlarda gerçekten yardımcı olabilir, ancak konuşmayı devralırsanız onlara yardım etmiyorsunuz demektir.

Doğruları Söylerken Strese Girmeyin

Çoğu zaman, zorlu bir konuşmanın son olacağını varsayıyoruz. Sohbeti diğer kişi için anlamlı kılmak için yalnızca bir şansımız olduğunu varsayıyoruz. Doğru şeyi, doğru zamanda, doğru şekilde söyleyemezsek, kötü bir şey olabilir.

Bu doğru değil. Aslında, her şeyi mükemmel söylemenin altını çizmek sizi o andan uzaklaştıracak ve kötü bir dinleyici yapacaktır. Hazır olun, dinleyin ve dürüstçe konuşmaya katılın.

Konuşmanın kahramanı olmak zorunda değilsin. Duyulmak ve onaylanmak, diğer kişiye verebileceğiniz her türlü tavsiyeden daha fazla fayda sağlar. Ayrıca, her zaman daha sonra konuşabilirsin.

Araştırmacı, Her zaman başka bir fırsatınız olacak diyor. Hayatta düzenli sonuçlar yoktur, aynı şey konuşmalar için de geçerlidir. Bunların çoğu, çok daha zengin, süregelen bir diyalog ve daha derin bir ilişkinin sadece ilk adımıdır.

İlginizi Çekebilir;  Peygamberimiz (sav) İslam'a Davetin İlk Yıllarında Hangi Zorluklarla Karşılaşmıştır?

Savunmasız Olduklarını Doğrulayın

Başkasına açılmak zordur. Başka birine karşı savunmasız olmak çok zaman alır. Duygularınızı paylaşmak zayıflık değildir, bir insanın yapabileceği en cesur şeylerden biridir. Bu yüzden diğer kişinin bunu bilmesini sağlayın.

Açtıkları için onlara teşekkür edin. Kişinin size güvenini takdir edin.

Diğer kişinin savunmasızlığını kabul etmeye yönelik bu küçük eylem, gelecekteki konuşmalara kapı açabilir. Onlara Nasıl gidiyor? diye sormanız için bir fırsat ve zenginleştirici başka bir görüşme için olanak sağlar.

Tek bir tartışmada asla birinin sorunlarına çözüm bulamazsınız. Her zor konuşmayı, desteğin ilk adımı olarak kabul edin.

Zor Soruları Sormak

Bir arkadaşınızda veya sevdiğiniz bir kişide depresyon veya intihar belirtileri görürseniz, bunun hakkında konuşmak zor olabilir. Bir kişi krizde olduğunda, cesur olmak ve iyi bir dinleyici olmak her zamankinden daha önemlidir.

Duygusal konuyu saptırmak yerine nasıl hissettiklerini anlamaya çalışan sorular sorun. Bu sorular sizin için son derece rahatsız edici olabilir, ancak dâhil olmanız ve ihtiyaç duydukları desteği almalarına yardımcı olmanız için bir fırsat sağlar.

Örneğin, Nasıl hissettiğiniz hakkında daha fazla bilgi verin. İntihara meyilli hissediyor musunuz? Hayatınızı sonlandırmayı düşündünüz mü? gibi şeyler sorun.

Sormak korkutucu görünebilir, ancak diğer kişinin içinde bulunduğu durumu anlayıp anlamayacağınızı ve nasıl yardımcı olabileceğinizi tam olarak nasıl değerlendireceğinizi sormak önemlidir.

Unutmayın, onların depresif veya intihar düşüncelerinin çözümü siz değilsiniz, ancak krizdeyken onları onaylayabilir ve destekleyebilirsiniz. Sadece düşünceleri sormak kişiyi intihara sürüklemez. Araştırmacı, intihar fikrini sadece sorarak tanıtmadığınızı gösteren çok sayıda çalışma olduğunu söylüyor. Bir kişi intihara meyilliyse, bunu zaten düşünmüştür.

Söylenecek en önemli şeylerden biri, Senin için gerçekten endişeleniyorum. Nasıl yardımcı olabilirim? Bu, sadece bir destek kaynağı dışında, gereksinim duydukları profesyonel desteği almalarına yardımcı olabilecek destekleyici bir şahsiyet olmanıza olanak tanıyacak kapıyı aralayacaktır.

Siz veya hayatınızdaki biri intihar hakkında düşünüyorsa, 112 numaralı telefondan ambulansı arayabilirsiniz. Burası sadece sağlıklı insanlar için değil, sevdikleri birinin intihar etmiş olabileceğinden endişelenen insanlar için. Profesyonelleri, sevdiklerinize kavuşmanıza yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar konusunda size rehberlik edecek.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü