1. Anasayfa
 2. Nedir

En İyi Çeviri Siteleri


0

Çeviri Siteleri

Bazen bir ödev için, bazen ise anlamını merak ettiğimiz bir cümle için çeviri hizmetine ihtiyaç duyabiliyoruz. İnternette çeviri siteleri son derece yaygınlaşmış olsa da doğru sonuca ulaşmak her zaman önem arz ediyor. Ki buna ulaşmanın mümkün olmadığı zamanları da çokça yaşıyoruz. Öncelikle çeviri siteleri belirli kalıplarla desteklene yapay zekalar tarafından bize farklı bir dilde anlam çıkarmaktadır.

En
En İyi Çeviri Siteleri

Bu sebeple yapay zekanın algılayışı farklı olabilmektedir. Bazı çeviri siteleri kelime bazlı çevirilerde çok başarılı iken bazıları cümle çevirilerinde çok daha üst düzey sonuçlar verir. Cümleleri çok iyi çeviren bir çeviri sitesi uzun bir metni çevirdiğinde çokça hata yapabilir. Ki tam tersi de mümkündür. Yani uzun metinleri çok iyi çeviren fakat kısa cümleleri yanlış çeviren alternatifler de mevcut.

Aynı zamanda dil bazlı bir filtreleme yapmanın dahi mümkün olduğu aşikâr. Kimi çeviri siteleri İngilizce Türkçe çeviriyi mükemmel düzeyde yaparken, kimileri ise Rusça Türkçe ya da İspanyolca Türkçe çeviri sitesi olarak tercih edilebiliyor.

En Popüler Çeviri Siteleri

Global olarak en çok tercih edilen ve en başarılı çeviri siteleri liste olarak şu şekilde sıralanabilir.

 • Google Çeviri
 • Yandex Çeviri
 • Bing Çevirmen
 • DeepL Translator
 • Collins Dictionary Translator
 • Tureng
 • ImTranslator
 • Babylon Online Translation
 • Reverso Translation
 • SpanishDict

Bu çeviri siteleri arasında bir kıyas yaptığımızda ise şöyle sonuçlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor.

 • Google Çeviri

Google çeviri hali hazırda dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından bizlere sunulan ücretsiz hizmettir. Aynı zamanda buna istinaden tam 103 dilde çeviri yapma olanağı tanır. Böylesine muazzam bir yelpazeye sahip olan yapay zekası etkileyici olsa da çevirileri için aynı şeyi söylemek mümkün olmayabiliyor. Zira ara ara çok iyi olan fakat süreklilik halinde iyi çeviriler yapan bir sisteme sahip değil. Fakat metni girmek dışında bir görsel yükleyerek, bir ses dosyası yükleyerek ya da metni bir dosya içerisinde sunarak da çeviri yapmamıza olanak tanıması büyük avantajdır. Bu bağlamda .doc, .docx, .odf, .pdf, .ppt, .pptx, .ps, .rtf, .txt, .xls, .xlsx dosya formatlarını desteklemesi ödev çevirileri açısından önemli bir faktördür.

 • Yandex Çeviri
İlginizi Çekebilir;  Hadise Ne Demektir? Hadise Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Google için en önemli rakiplerin başında Yandex arama motoru geliyor. Dolayısıyla rekabetin her alanda geçerli olabilmesi için çeviri hizmeti güzel bir silaha dönüşüyor. Yandex Çeviri ise pek çok kişiye göre Google Çeviri hizmetinden daha iyi sonuçlar veriyor. Özellikle web sitelerin çevirisinde rakipsiz olarak adlandırılıyor. Görsel çeviri konusunda da son derece başarılı olduğu vurgulanıyor. Şimdilik 95 dil desteğiyle son derece zengin bir kütüphaneye sahip.

 • Bing Çevirmen

Bir diğer arama motoru olan Bing tarafından sunulan çeviri hizmetinin pazarlama ismi Bing Çevirmen. Bing için en büyük koz dünyanın en önemli teknoloji üreticilerinden birisi olan Microsoft kontrolünde olmasıdır. Özellikle cümle bazında çeviri doğruluk oranı oldukça yüksektir. Web siteleri de otomatik olarak istediğiniz dile çevirebiliyor. Dil algılama özelliği de bulunan çeviri altyapısında 65 farklı dil seçeneği mevcut.

 • Tureng

Aslında internette yer alan interaktif bir sözlük olarak öne çıkan Tureng.com bu aşamada rakip tanımıyor. Keza bir kelimenin farklı bir dilde karşılığını arıyorsanız bunun için size kelimenin anlamını farklı türleriyle beraber veriyor. İsim, sıfat ya da fiil olarak nasıl kullanıldığı, yaygın kullanımda nelere karşılık geldiği, genel, mecaz ve argo olarak kullanılıp kullanılmadığı gibi dile dair her detaya erişebiliyorsunuz. Dolayısıyla kelime bazlı çeviride rakip tanımaması bundan kaynaklanıyor. İngilizce eş anlamlı çeviri seçeneği de bir hayli ilgi görüyor.

 • ImTranslator

Aslında ImTranslator altyapı olarak Google’dan besleniyor. Fakat aynı zamanda Microsoft ve PROMPT ile ortak çalışan bir çekirdeği var. Dolayısıyla bir metnin çevirisine ihtiyaç duyduğunuzda size çeviriyi bu üç farklı varyasyon olarak sunuyor. Siz üç farklı çeviri arasındaki farkları görüp inceleyebiliyorsunuz. Bunun getirisi ise olası çeviri hatalarını minimuma indirmek olarak düşünülebilir.

 • Collins Dictionary Translator
İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyet Yönetiminin Özellikleri

Özellikle çeviri kadar dile dair bilgiler sunması tercih sebebi olabiliyor. Örneğin bir cümle ya da kelime çevirdiğinizde bu kelimenin nasıl kullanıldığını da gösteriyor. Dil çalışanlar için muazzam fırsatlar yaratması bundan kaynaklanıyor. Kelime ve cümle çevirilerinde başarı oranı bir hayli yüksek olmakla beraber 63 dil barındırıyor.

 • Reverso Translation

Dil öğrenmek isteyenlere en büyük hizmetlerden birisini Reverso Translation sunuyor. Çünkü o dile ait genel kullanımlara dair alternatif seçenekler sunabiliyor. Eğer tanışma cümleleriyle alakalı çalışıyorsanız Ben Ahmet çevirisinin ardından ‘’İsmim Ahmet’’, ‘’Benim adım Ahmet’’ şeklinde farklı önerilere de ulaşabiliyorsunuz. Tek eksiklik olarak ise dil seçeneklerinin kısıtlı olması gösterilebilir. Aralarında Türkçe olmamasına karşın yabancı dil öğrenimi için tercih edilebilir. Şu sıralar aktif olan çeviri dilleri arasında Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Portekizce, Rusça, Japonca, Çince, Arapça ve İbranice yer alıyor.

 • Babylon Online Translation

Babylon Online Translation aslında çok uzun yıllardır çeviri sektöründe hizmet veren bir programdır. Masaüstü cihazlara yükleyerek hem özgürce çeviri yapabilir hem de profesyonel çeviri hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunu artık online olarak web sitesi üzerinden de 30’dan fazla dil için sunuyor. Ki bu noktada Türkçe de aktif diller arasında yer alıyor. Dolayısıyla profesyonel çeviri hizmeti alabileceğiniz tek alternatif olarak farklılığını ortaya koyuyor.

 • DeepL Translator

Özellikle direkt olarak dosyadan çeviri yapmak isteyenlerin imdadına koşan bir alternatif olduğunu söylemeliyiz. Öğretmenler, öğrenciler, akademisyenler için bulunmaz bir nimet olarak görünmesi bundan kaynaklanıyor. Herhangi bir Word dosyasını ya da bir Power Point sunum dosyasını yükleyerek hedef dile çevrilmiş şekilde teslim alabiliyorsunuz. Dil seçenekleri arasında İngilizce, İtalyanca, Portekizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Hollandaca, Rusça ve Lehçe yer alıyor.

 • SpanishDict

İspanyolca dil yapısında özel karakterlerin bulunmasından dolayı pek çok çeviri sitesinde doğru sonuçlar almanız mümkün olmayabilir. Bu sorunun kaynağına eğilen SpanishDict ise yalnızca İngilizce İspanyolca veya İspanyolca İngilizce çeviri hizmeti sunuyor. Fakat doğruluk oranına bakıldığında İspanyolca çeviri için rakipsiz bir web servisi olduğunu vurgulamak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Arif Nihat Asya Hayatı ve Bayrak Şiiri

Ülkemizde Türkçe İngilizce ve İngilizce Türkçe çeviri yapmak diğer tüm dillerle yapılan çevirilere kıyasla daha fazla tercih ediliyor. Kullanıcıların en popüler olarak gördüğü, doğruluğuna güvendiği çeviri altyapıları ise Google ve Yandex olarak öne çıkıyor. Hepsini deneyerek en iyi çevirileri test edebilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü