1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Emülsiyon Nedir? Çeşitler ve Örnekleri Nelerdir?


0

Emülsiyonlar, birbirine dağılmış, küçük veya hatta ultramikroskopik boyutta, biri damlacıklar gibi olan iki veya daha fazla sıvı türünden oluşan karışımlardır.  Genellikle bunlar, sıvı bileşenlerden ya doğal formda ya da sık olarak karıştırılan bu sıvıların hiçbir türden karşılıklı çözünürlüğe sahip olmaması koşuluyla, çalkalama gibi mekanizmalar kullanılarak oluşturulur.

Yaygın emülsiyonlardan birkaçı süt (yağ moleküllerinin veya damlacıkların dağılımının sulu solüsyonda gerçekleştiği yer) ve tereyağıdır (yağda bulunan sulu bir solüsyonun partiküllerinin damlacıklarının dağılımı).

Bir emülsiyon, tipik olarak karıştırılamaz ve karıştırılamaz olan bir veya daha fazla sıvının bir karışımıdır.  Kimyada kullanılan bir terimdir.  Bu, bir emülsiyonda dağılan bölümün ve dağılım ortamının her birinin sıvı olduğu anlamına gelir.  İki ana emülsiyon türü vardır: su içinde yağ ve yağ içinde su.  Yağ ve su karışmaz.

Bir bardak su ve bir bardak yağı karıştırarak üçüncü bir bardak yapın.  İki sıvının birlikte karışması yerine, yağ suyun üstünde yüzer.  Birbirlerine karıştıklarını farz etsek bile, yağ ve su hızla tekrar ayrılır.  Ardından bir yumurtayı çırpın, yağ ve su ile karıştırın.  Şimdi yağ ve su ayrı değil.  Bu neden?  Bu nasıl olabilir?  Bir emülsiyon, harmanlanan malzemelerin birbirleriyle çözünmediği bir kombinasyondur.  Malzemeler artık bir emülgatör yardımı olmadan her farkla karışmayacak veya karıştırılmayacaktır.  Su ve yağ emülsiyonunun içinde yumurta emülgatördür.

Emülsiyon Nedir?

Bir emülsiyon, iki veya daha fazla homojen olmayan sıvı türünden oluşan bir kolloiddir, burada bu tür sıvılardan biri farklı sıvı formlarının dağılımını içerir.

Emülsiyonlar konusunda anlaşılması gereken çok önemli ifadeler hidrofobik ve hidrofiliktir.  Hidrofobik bir madde suda karışmaz veya çözünmez.  Hidrofilik, suyla karışan veya suda çözünen bir maddedir.  Dolayısıyla hidrofobik bir malzeme sudan korkan ve onunla karışmayan bir malzemedir, hidrofilik bir kumaş ise suyu sever ve mümkün olduğu kadar onunla karışmak ister.  İlk durumda, yağ hidrofobik bir maddedir.  Örneğin şeker, su ile karıştırıldığında tamamen çözüleceği için hidrofilik bir maddedir.

İlginizi Çekebilir;  Whatsapp Profil Fotoğrafını Bazı Kişilere Gösterme

Hidrofobik ve hidrofilik maddeler karıştırılırken, artık birbirleriyle karışmadıkları için hızla ayrılabilirler.  Ancak bazen bu iki malzemenin karıştırılarak 3. bir malzeme elde edilmesini istiyoruz.  Bir emülgatör, hidrofobik ve hidrofilik bir kumaş karışımına toplu olarak yardımcı olabilen bir kumaştır.

Hem hidrofilik hem de hidrofobik özelliklere sahip olduğundan, bir emülgatör çalışır.  Hem hidrofobik hem de hidrofilik konutlara sahiptir, her biri ile karışır ve her ikisiyle de karıştırarak her birini farklı biriyle karıştırmaya zorlar.

Emülsiyon Örnekleri

Emülsiyonlar, birbiriyle karışmayan iki sıvının dağılmasından oluşur.  Sıvılardan biri dispersiyon ortamı olarak hareket ederken, diğeri dispersiyon fazı olarak hareket edecektir.  Diğer bir deyişle, emülsiyonlar, hem dispersiyon ortamının hem de dağılmış fazın sıvı olduğu kolloidlerdir.  Yağ ve su karışımları birlikte çalkalandıklarında oluşan emülsiyonlardır.  Daha sonra yağ formları düşer ve su boyunca dağılır.

Emülsiyon terimi, çözeltiler, süspansiyonlar veya jeller olarak adlandırılan bir grup karışık sisteme de uygulanabilir.  Örneğin, fotografik emülsiyon tipi, içinde dağılmış küçük kristallerden oluşan bir jelatin jeldir.  Diğer birkaç emülsiyon örneği, tereyağı, lesitin içeren yumurta sarısı ve yağda su emülsiyonunu içerir.

  • Yağ ve su karışımları birlikte çalkalanırken emülsiyonlardır.  Yağ, su sırasında damlalar oluşturacak ve dağılacaktır.
  • Emülsifiye edici ajan lesitin, bir emülsiyon oluşturan yumurta sarısında bulunur.
  • Mayonez, yumurta sarısında lesitin kullanılarak stabilize edilen bir su içinde yağ emülsiyonudur.

Emülsiyon Çeşitleri

Dağılım ortamının ve dağılmış fazın özelliklerine göre emülsiyonlar iki tipte sınıflandırılabilir. 

    Yağ içinde su emülsiyonu: Suyun dağılmış bölümü oluşturduğu ve yağın dispersiyon ortamı olarak işlev gördüğü emülsiyon, bir yağ içinde su emülsiyonu olarak adlandırılır. Bu emülsiyonlara ayrıca yağ emülsiyonları da denir. Tereyağı ve soğuk krema, bu tür emülsiyonların geleneksel örnekleridir.

İlginizi Çekebilir;  Naziat Suresi Kuran'ın Kaçıncı Cüz Kaçıncı Sayfasında?

    Su içinde yağ emülsiyonu: Dağılmış kısım ve dispersiyon ortamı sürekli segmenti olarak su nedeniyle yağın mevcut olduğu emülsiyon, bir su içinde yağ emülsiyonu olarak adlandırılır. Süt, su içinde yağ emülsiyonunun bir örneğidir. Diğer örnekler, krema ve benzerleridir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?