1. Anasayfa
 2. Nedir

Ekvator Üzerindeki K ve L Noktaları Arasında 120 Dakika Yerel Saat Farkı Vardır Sorusu ve Cevabı?


0

Ekvator

Özellikle soruların yanıtlarını merak edenler için son dönemlerin popüler sorusu olan yerel saat farkı problemine çözüm getireceğiz. İnternette sık sık karşımıza çıkan beyin yakan sorulardan birisi olarak aslında gayet basit bir matematikle çözüme ulaşabiliyoruz. 

Ekvator
Ekvator Üzerindeki K ve L Noktaları Arasında 120 Dakika Yerel Saat Farkı Vardır Sorusu ve Cevabı?

Soru: Ekvator üzerinde bulunan K noktası ile L noktasının arasında yerel saat farkı 120 dakikadır. Harita üzerinde K ve L noktası arasındaki mesafenin uzaklığı 30 santimetre olarak gösterilmiştir. Buna göre haritanın ölçeği kaçtır? 

Sorunun yanıtını bilmek için ihtiyacımız olan bazı teknik bilgiler var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ekvator üzerinde yer alan meridyenlerin her birisinin arası 111 kilometredir 
 • Her iki meridyenin arasında toplamda 4 dakika yerel saat farkı oluşur 

Bu iki bilgiye sahip olduktan sonra denklemi oturtmak son derece kolaylaşıyor. Keza 120 dakikalık bir yerel zaman farkı olduğundan dolayı K ve L noktalarının arasındaki meridyen aralığını bulmak adına 4’e bölmek gerekiyor. Her meridyen arasında 4 dakikalık bir fark söz konusu olduğu için 120/4 işlemiyle 30 sonucuna ulaşıyoruz. 

30 meridyen uzaklıkta olan K ve L noktalarının arasındaki gerçek mesafeyi hesaplamak için yapmamız gereken işlem ise 30*111 ile 3.330 kilometre sonucunu bulmaktır. Bu işlemden sonra artık K ve L noktalarının gerçek uzaklıklarını öğrenmiş oluyoruz. Fakat sorunun bize sorduğu bu değil. Buna göre iki noktanın uzaklığı 30 santimetre olarak gösterildiyse haritanın ölçeğinin kaç olduğu soruluyor. Harita ölçek hesaplaması için gerçek uzaklık ile verilen harita uzaklığının bölünmesi gerekiyor. Fakat bunu yapmadan önce kilometreyi diğer cinsle aynı olması için santimetreye çevirmek gerek.

3.330 kilometreyi santimetreye çevirdiğimizde 333.000.000 santimetre elde ediyoruz. Harita uzaklığı ise 30 santimetre. Doğru ölçeği gösterecek işlem ise 333.000.000/30 olacak. Sonuç olarak elde ettiğimiz 11.000.000 ise haritanın ölçeğini gösteren sayıdır. Ölçeği gösterirken tabii ki 1/11000000 şeklinde göstermek gerekiyor. Dolayısıyla şıklar arasında yer alan 1/11000000 ölçeği K ve L noktalarını bize gösteren haritanın ölçeği için doğru cevaptır. 

İlginizi Çekebilir;  Kişisel Özellikleriniz Neler?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü