1. Anasayfa
 2. Nedir

Dudakta Oluşan Beyaz Noktalar Neden Olur? Nasıl Geçer?


0

Dudakta Oluşan Beyaz Noktalar

Dudaklar, hem kadın hem de erkekte yüzün güzelliğini ortaya çıkarmada etkilidir. Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle bazen dudak iç kısmında beyaz kabarcıklar, noktalar görülebilir. Aynaya baktığınızda kendinizi kötü hissedersiniz, yemek yemekte zorlanırsınız, psikolojik olarak da olumsuz etkilere neden olabilir. Beyaz noktaların nedeni, tedavisi hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık.

Dudakta
Dudakta Oluşan Beyaz Noktalar

Dudaktaki Beyaz Nokta, Leke, Kabarcıkların Nedenleri ve Tedavisi

Fordyce hastalığı olabilir

Fordyce, ismi korkutucu gelse de aslında zararlı değillerdir. Oluşturduğu lekeler beyaz tonlardadır ve şişmeler görülebilir. Derimizde yer alan yağ bezeleri hava alamadığı zaman meydana gelir. Lazer sayesinde kolayca geçer.

Dudak kanseri ender de olsa görülebilir

Dudaktaki beyaz noktalar, her ne yaparsanız yapın geçiyorsa o zaman bu kanser işareti olabilir. Çok ender görülse de yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir. Kanser türlerinde bazen kanamalar da görülebilir. Sürekli dudak enfeksiyonu yaşayan kişilerde görülme ihtimali daha fazladır. Genetik yapı etkili olduğu gibi çevresel nedenlerden de olabilir.

Tedavisi için bir hekim kontrolü sonrası cerrahi operasyon ya da radyasyon verilebilir. Kanser tedavileriyle benzer yöntemler vardır.

Uçuk kaynaklı beyaz noktalar

Herpes virüsünü artık duymayan kalmadı. Uçuk çıkmasına sebep olan virüsün adıdır. Bazı zamanlar sadece beyaz bir lekeden ibaret olsa da bazen çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Uçuk içerisinde sıvılar vardır ve dudakta şişliğe yol açabilir. Normalde kendiliğinden geçer ama uzun süren ve ağrılı olanlar için tedavi olmak gerekir. Özel kremler, haplar, temizliğe ve yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat etmek gibi tedavi yöntemleri vardır.

İlginizi Çekebilir;  Altyapı Nasıl Yazılır?

Güneşten kaynaklanan beyaz kabarcıklar

Güneş, hem bize hem de doğaya fayda sağlayan, canlıların var olmasını sağlayan bir enerjidir. Lakin bazı mevsimlerde, saatlerde güneş fayda sağlamak yerine bize arar verebilir. Normalde kahverengi lekelere neden olsa da bazen dudaklarda beyaz kabarcıkların oluşmasına da yol açabilir. Genelde cilt yapısı hassas kişilerde daha çok görülür. O yüzden çok fazla güneşte kalmayın.

Güneşten kaynaklı beyaz lekeler için E vitamini içeren jel sürülmesi gerekir. Ayrıca günlük 2-3 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Alerji nedenli beyaz lekeler

Her bünye her ürüne farklı reaksiyon gösterir. Özellikle kadınlar, dudaklarının güzel görünmesi için farklı kozmetik ürünler kullanır. Bu ürünlerden bazıları da alerjiye neden olabilir. Alerji dışında, kremlerin içerdiği maddelerden kaynaklı enfeksiyon görülebilir. Eğer sizde de alerji varsa dudaklarınızdaki derilerin atmaya başladığını, sıcaklı hissi, beyaz lekeler görebilirsiniz. Hayvanlara alerjiniz varsa yine benzer durumlar yaşanabilir. Baharda polen alerjisi de beyaz kabarcıklara sebep olabilir.

Tedavi öncesi ilk yapmanız gereken, dudakta beyaz noktalara neden olan kozmetik ürünlerini bir kenara bırakın, başka markalar deneyin. Hatta geçene kadar bir süre kullanmayın. Eğer enfeksiyon varsa mutlaka doktorunuzun uygun ilaçlar reçete etmesi gerekir.

Bakteri kaynaklı enfeksiyona bağlı dudakta beyaz noktalar

Bakteri kaynaklı enfeksiyonların ana nedeni dudak ve cilt için uygulanan kozmetik bakım ürünleri ve kişinin cilt temizliğine özen göstermemesinde kaynaklanır. Belirtileri arasında; dudakta sıcaklık hissi, iltihap görülmesi ve acı yaşanır. Kısa bir süre sonra geçer.

Tedavi etmek için doğal içerikli nemlendirici kullanmak gerekir. Doktorunuzun da onayı ile bakteri karşıtı merhem sürülebilir. Eğer çok fazla acı çekiyorsanız yine uygun ağrı kesici yazılır.

Dudakta Çıkan Beyaz Noktaların Diğer Sebepleri ve Tedavisi

 • Liken planus
 • Vitiligo
 • Pigment bozukluğu
 • Dudakta bezlerin hipertrofisi
 • Dudaktaki yağ bezeleri
İlginizi Çekebilir;  PH Cetveli Nedir?

Dudaktaki beyaz noktalar, lekeler ve kabarcıklar için gecikmeden bir cildiye doktoruna muayene olmak gerekir. Çünkü enfeksiyon kaynaklı olanlar tehlikeli olabilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü