1. Anasayfa
 2. Nedir

Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir? Bebeklere Domates Vermek Gaz Yapar mı?


0

Domates bebeklere ne zaman verilir? Diye merak ediyorsanız, bu konuda aceleci davranmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü domates, bebeklerde alerjiye sebep olabilen bir yiyecektir. O nedenle 9. Aydan önce bebeklere domates yedirilmemelidir.

Domates
Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir? Bebeklere Domates Vermek Gaz Yapar mı?

Antioksidan bakımından zengin olan domates, potasyum ve C vitamini açısından da güçlü bir kaynaktır. Kalorisi düşük, besin değeri son derece yüksektir. Ayrıca lif ve su oranı da fazladır.

Bir su bardağı kadar dilimlenmiş domates %95 sudan meydana gelir ve 2 gram lif barındırır. Domates bu özellikleri sayesinde kolay sindirilir, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Bebeklere Domates Ne Zaman Verilir?

Bu konuda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Dr. Özlem Altay Yücel’e kulak verelim:

’Domates ve bazı tropikal meyveler alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu nedenle bebek 9 aylık olmadan domates vermemek en doğrusudur.

9. aydan sonra azar azar domates vermeye başlayabilirsiniz. Alerjisi olduğunu gözlemlerseniz domatesi beslenme listesinden çıkarmalısınız.’

Bu açıklamalardan da anlaşıldığı üzere, ek gıdaya geçiş döneminde bebeğinize domates vermeniz uygun değildir. Bunun için 9 aylık olana kadar beklemelisniz. Ancak tabii ki her bebeğin vücut yapısı farklıdır. 9 aylık veya daha büyük olsa bile, domates bebeğiniz için yeterince güvenli bir gıda olmayabilir.

Alerji riskini doktorunuzla görüşmeli ve onun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Domatesin Zararları Nelerdir?

Domatesin yan etkileri, alerjik bünyelerde veya aşırı domates tüketenlerde ortaya çıkar. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Şişkinlik
 • Gaz
 • Mide ekşimesi
 • Mide zarında tahriş (Çünkü domates bolca su içerdiği halde asidik bir gıdadır. Midesi hassas olanlarda tahrişe sebebiyet verebilir.)

Domates İntoleransı ve Domates Alerjisi

Domates tükettikten sonra kendinizi gözlemleyin. Aşırı gaz, belirgin bir şişkinlik ve karın bölgenizde ağrı hissediyorsanız domatese karşı intoleransınız ya da alerjiniz olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Başlıca Kimya Endüstrileri Hangileridir?

Ayrıca bunlara cilt döküntüsü, ishal ve kusma gibi şikâyetler de eşlik edebilir.

Turunçgiller, çikolata, süt ve süt ürünleri de gıda intoleransına sebep olabilir.

Domatesin, sindirim sistemi bozukluğuna sahip hastalarda şişkinlik ve gaz yapma ihtimâli daha fazladır. Gastroözofageal reflü veya irritabl bağırsak sendromu buna örnektir. Asitli gıdalar da bu belirtilerin görülme riskini artırır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü