1. Anasayfa
 2. Nedir

Doğumun Kolay Olması için Rahim Açılması Nasıl Yapılır? Kolay Doğum için Okunacak Dua


0

Kolay Doğum için Okunacak Dua

Hamilelik sırasında doğumun daha rahat yapılması için rahim açılması gerekir. Ayrıca doğum sırasında dua okuyarak da kolay geçmesini sağlayabilirsiniz. 

Doğumun
Doğumun Kolay Olması için Rahim Açılması Nasıl Yapılır? Kolay Doğum için Okunacak Dua

Sezaryen günümüzde çok yaygınlaşsa da acil durumlar dışında uygulanması sağlıklı değildir. Normal şekilde doğum yapmak anne için de bebek için de çok faydalıdır. Psikolojik olarak annenin de rahat olması gerekir. Gebeliğin son aşamasında rahim açılması, doğumu rahatlatan bazı yolları sizler için paylaşacağız. 

Doğumu Kolaylaştıran Duanın Okunma Şekli

Seadeti Ebediyye kitabında yazana göre: Bebeğin rahat şekilde tevellüd edebilmesi için Bostân-ül-ârifîn son kısmında şöyle yazar: Abdüllah ibni Abbâs (ra): Bir kap içerisine, Bismillâhillezî lâ ilâhe illâ huv El-Halîm-ül Kerîm. Sübhâne Rabbil’ Arş-il’azîm Elhamdülillahi Rabbil’ âlemin ardından Naziat suresinin son ayeti, Ke-ennehüm’den itibaren Ahkaf suresinin son ayeti orijinal şekilde yazıldıktan sonra eritilecek ve anneye içirilecektir. 

Normal Doğumun Kolay Olması için Yapılması Gerekenler

Hurma Tüketmeyi Deneyin

Hurma, protein barındıran meyvelerdendir. Yüksek besin değerlerinin yanı sıra oksitosin hormonu sayesinde gebeliğin son haftalarında düzenli olarak 7 tane hurma tüketmek yararlıdır. Oksitosin isimli hormon, rahimdeki kasılmaları uyararak normal doğumun birçok kişiye göre rahat olmasını destekler. 

İlginizi Çekebilir;  Abbasi Halifesi, Yıldırım Bayezid’e niçin Rum Diyarının Sultanı unvanını vermiştir?

Bilimsel araşıtarmalar gösterdi ki gebelerin hurma yedikten sonra doğuma alındığında rahim açıklığı 35 milim olurken yemeyen kadınlar 20 milim açıklık görülmüştür. Hurma verilen 100 kadından 96’sının yapay sancı gerekmeksizin doğumu gerçekleşirken yemeyenlerde ise oran 100 kadında 76’ya düşmektedir. Hurma yiyen 100 kadından 28 kişi yapay sancı ilaçları alırken yemeyenlerden 47 kişi ilaç içmek zorunda kalmıştır. 

Zeytinyağı ve Sıcak Kompres Uygulayabilirsiniz

En sağlık ve yararlı yollardan biri de zeytinyağı – sıcak kompres uygulamasıdır. Doğuma birkaç gün kala sancılar giderek arttığında rahim dış noktasına, bebeğin geleceği alana zeytinyağı sürülmelidir. Doğum saatler kala, hastanedeki hemşirelere rica ederseniz zeytinyağı – Hindistan cevizi yağını karıştırarak yine aynı alan uygulayarak sıcak kompres yapmalarını isterseniz doğumunuz birçok kadına nazaran kolaylaşacaktır. 

Doğumun Kolaylaşması için Gebelikte Yürüyüşü İhmal Etmeyin

Eğer gebeliğinizde bir risk yoksa, doktorunuz aksini söylemediyse gebelikte düzenli ve hafif tempo yürüyüş yapmanız doğumun rahat geçmesini destekler. 

Son Haftalar Merdiven Çıkabilirsiniz

Merdiven çıkmak, riskli hamileliklerde önerilmez. Sağlık sorununuz yoksa çok da dik olmayan merdivenleri, doğuma birkaç hafta kala çıkarak rahim ağzı genişlemesini sağlayarak doğumun rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Bacak aralığınız geniş olsun, çok yavaş hareketlerle çıkın. Tabii bacakları aşırı da açmayın, doktora sormadan kesinlikle uygulamayın. 

Meme Uçlarına Masaj Deneyin

Oksitosin hormonunun üretilmesine yardımcı olan diğer bir yol da meme başlarına masaj uygulamasıdır. Sütleri çıkarırken nasıl dokunuyorsanız aynı o şekilde yapabilirsiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir alan geçin. Ilık bir havlu ya da benzeri bir ürünü meme başına tutun, memenizin tamamına doğru o sıcaklığı fark edene kadar havlu dursun. 8-10 dk meme uçlarını ovun. Süt sağmak için kullanılan pompalar da benzer yararı gösterecektir. 

İlginizi Çekebilir;  Deizm, Deist Nedir? Dua Eder mi?

Kegel Egzersizlerini Deneyin

Kegel egzersizleri, sadece doğumda, gebelikte değil, normal zamanda da yapılmalıdır. Pelvik taban egzersizi olarak da bilinir. Rahim – vajina ve bu bölgedeki kaslar güçlendirmeye yarar. Gebeliğin sonlarına doğru üç sefer 15 dakikalık periyotlarla yapılırsa doğumu rahatlatır. Çişiniz geldiğinde tutmak zorunda olduğunuz kendinizi kasarsınız, işte pelvik taban kasları bunlardır. Bu egzersiz için mekan sorunu yoktur. 

Kegel Egzersizi Uygulanışı

Kegel egzersizi, sandığınız gibi ağır değildir. Tuvalet geldiğinde kendinizi nasıl tutuyorsanız aynı şekilde uygulamanız gerekir. Sinemada otururken bile yapılan bu egzersizi evde yaparken kendinizi en rahat hissettiğiniz yere giderek sırt üstü yatın. İdrar yapma sırasında kendinizi nasıl kasıyorsanız aynı şekilde kasın, sadece beş saniye tutmanız ve bırakmanız yeterlidir. Beş saniye sonra yeniden başlayın. 15 dakika devam edin ve gün üç kere uygulayın. Vücudunuzun diğer bölgelerinin kasılmadığından emin olun. 

Bol su içmeyi ihmal etmeyin

Her 10 bardak su içmek, sadece gebelikte değil, sağlıklı olmak için herkesin yapması gereken bir durumdur. Hamilelikte önemi katbekat artar, çünkü bebeğinizin suyunun tükenmesini istemezsiniz. Yeteri kadar su içmeyen anne adayları erken doğum sonu karşılaşabilirler. 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. 

Pilates Topuyla Doğumu Rahatlatmak

Pilates topunu gebelikte kullanmadan önce doktor onayı alın. Bu topu daha önce kullanmadıysanız, bilmiyorsanız uygulamayın. Top üstündeki çömelme durumu sayesinde bebek kanala doğru gitmeye başlar ve sancılar azalır. 

Doğum için Normal Zamanı Bekleyin

Erkenden doğurayım da artık sancı çekmeyeyim düşüncesine kapılmayın. Suni sancılara başvurarak erken doğurmaya çalışmayın. 38.hafta itibariyle bebeğiniz geldiyse normal sürede doğum yapmı. Sayılırsınız. Gebelik süresi kırk hafta olarak geçse de herkesin bu haftalarda doğum yapmadığını bilin. Doktor önerisi dışında, canım öyle istedi diyerek yapay sancılara başvurmayın. 

İlginizi Çekebilir;  Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mıdır?

Hastaneye Yatmadan Evvel Ilık Duş Alın

Çok sıcak duş tehlikelidir, sevseniz de yapmayın. Hastaneye yatmadan önce ılık duş doğumun kolay geçmesine yardımcıdır. Çünkü kan dolaşımı hızlanmaya başlar. 

Bitki Çaylarıyla Kolay Doğum

Bitki çayları, gebelik sürecinde tavsiye edilmez. Yine hekim onayıyla son haftalarda papatya ve böğürtlen çayı tüketirseniz rahim ağzının genişlemesini desteklersiniz. Bu tür çayları her yerden almayın, doğal ve taze olduğundan emin olduğunuz yerden satın alın. Tüketim miktarı abartılırsa vaktinden önce doğurmanız gerekebilir. Alerjiniz varsa kesinlikle içmemeniz gerekir. 

Akupunktur Deneyin

Rahim ağzının, normalinden daha geniş açılması için baskı noktalarını bilmekte yarar var. Ayak bilekleri, işaret – baş parmak birleşimi arasında kalan alandır. Bu bölgelere akupunktur uygulaması hamile kişilerin rahatlamasını sağlayacaktır. Hatta bu bölgelere kendiniz masaj yaptığınız zaman kasılmalarınız, ağrılarınız da azalabilir. Akupunktur uygulaması için erken davranmayın. 37.hafta itibariyle uygulayın, aksi taktirde erken doğum ihtimali ortaya çıkabilir. 

Eşinizden Masaj Yapmasını İsteyin 

Masaj, stresli günlerde hepimizin ihtiyacı olan şeydir. Özellikle bitkisel yağlarla yapılanlar çok etkilidir. Eşinize, annenize rica edin ve masaja başlayın. Çok bastırmadan, hafif hareketlerle, bebeğinizin olduğu noktaya ve sırta yapılan masaj doğumun daha rahat geçmesini sağlayacaktır. 

Cinsel İlişkiye Girmek

Normal şartlarda, gebeliğin ilk 3 ve son 3 ayı cinsel ilişki tavsiye edilmez. Bunun için de yine doktor tavsiyesi gerekir. Gebeliğin bitmesine yakın zaman yaşanan cinsel birliktelik rahim ağzı genişlemesi sağladığı gibi rahatlamanıza da yardımcı olur. Oksitosin hormonu salgılanması için de cinsel ilişki gereklidir. Oksitosin hormonu, hipofizde salgılanır, rahmin kasılması ve sütün çıkışını sağlar. Doğum planladığı gibi olmazsa zaten hamilelere oksitosin hormonu verilerek suni sancı sağlanır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü