1. Ana Sayfa
  2. Sorgulama

Doblo İçin Kar Lastiği Zorunlu mu? 2023 Güncel Mevzuat


Kamyonet olarak tescil edilmiş fakat hususi olarak kullanılan “Doblo” türü araçlarda Kış Lastiği mecburi değildir.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun ya da olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her senenin 1 Aralık ile takip eden senenin 1 Nisan tarihleri içinde kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı yaklaşık mahalli sıcaklıklar dikkate alınarak alakalı valiliklerce belirlenir ve lüzumlu duyurular yapılır.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonra 1’er ay arttırabilir.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üstündeki bütün lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin bütün lastiklerinin; ilaveten seyir sırasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.

Araçta patinaj zinciri bulunması ya da kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve araba türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den azca olamaz. Diş derinliği lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülür.

Bu kapsamda yük ve yolcu taşımacılığında kullanılmayan doblo araçlar için kar lastiği mecburi değildir. Ancak, bu araçların kullanması sırasında kar lastiği kullanması yüksek derecede önerilmektedir. Bunun nedeni, kar lastiğinin araçların yol tutuşunu ve frenleme mesafesini müspet yönde etkilemesidir. Bu sayede, kar lastiği kullanması vasıta sürücülerinin güvenliğini de artırmaktadır. Özellikle, aşırı kar yağışı, yoğun buzlu yol koşulları ve öteki zor koşullar altında kar lastiği kullanması vasıta sürücülerinin güvenliğini müspet yönde etkilemektedir. Bu sayede, araçların yol tutuşu ve frenleme mesafesi daha iyi olacaktır ve vasıta sürücülerinin güvenliği de artırılmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Dominos Pizza Paket Servis Saatleri 2023

Örneğin Denizli Emniyet Müdürlüğünce 2022 Aralık Ayı ve 2023 yılı Nisan ayı içinde programa dair şu bilgiler paylaşılmıştır.

  • İl sınırları içinde yük ve yolcu nakli yapan araçların tamamı 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında KIŞ LASTİĞİ takacaktır
  • Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üstündeki bütün lastiklerinin; Yolcu ve yük taşımacılığı yapan kamyonet, minibüs ve otomobillerin bütün lastiklerinin; ilaveten seyir sırasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.
  • Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.
  • Araçta patinaj zinciri bulunması ya da kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.
  • Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve araba türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den azca olamaz.
  • Kamyonet olarak tescil edilmiş fakat hususi olarak kullanılan “Doblo” türü araçlarda Kış Lastiği mecburi değildir.
  • Hava sıcaklığın +7 °C nin dibine düşmüş olduğu durumlarda yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından öteki araçlar için mecburi olmamakla birlikte Kış Lastiği kullanması öneri edilir.

AYRINTILI BİLGİ:

KIŞ LASTİĞİ KULLANMA ZORUNLULUĞU İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170401-14.htm

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?