1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Dilin Kısımları ve Görevleri


0

Dil

Dil konuşmamızı sağlayan en önemli organımız olması dışında bir besinin tadını almamızı, onu çiğnemeye ve yutmaya yardımcı olan organdır. Bu açıdan bakıldığında da pek çok işlevle sahip olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Dilin Kısımları ve Görevleri
Dilin Kısımları ve Görevleri

Dil üzerinde tomurcuk benzeri reseptörlere sahip olan bir yapıdadır ve yiyecekler dile temas ettiğinde tükürük içerisinde çözünür. Bu çözünme ile beraber hem ağzımıza giren lokmayı yutmamız mümkün olabiliyorken hem de o besinin tadını almış oluruz. Tabii ki aklımıza direkt olarak farklı tatların dilin hangi bölümlerinde daha yoğun hissedilebileceği ile ilgili bir soru gelebilir.

Elbette ki dilin her noktasıyla her tadı alabilmek mümkündür. Sadece dilin üzerindeki reseptörler dilin bazı kısımlarında çok daha yoğun olur ve buralar tadı daha yoğun almamızı sağlar.

  • Tatlı

Tatlılar şeker veya türevi tatlandırıcılarla en çok tükettiğimiz yiyeceklerdir. Örneğin baklava ya da muz tatlı yiyecekler arasındadır. Dilimizde tatlıyı aldığımız kısım ise hemen uç kısmıdır. Tatlıyı en yoğun alabileceğimiz dil bölgesi ön uçtur.

  • Ekşi

Ekşi tadı belirleyen unsur asit seviyesi olmakla beraber bunun ölçümünde de hidroklorik asit kullanılır. Zira hidroklorik asidin ekşilik oranı 1 olarak endekslenmiştir. Limon hepimizin bildiği ekşi bir yiyecektir ve dilimizde ekşi tadı daha net alabildiğimiz kısım dilimizin arka kısmının yanlarıdır.

  • Tuzlu

Tuzlu bir yiyecek sodyum iyonuna sahip yiyecektir. Doğada alkali metallerde de aynı tat hissedilebilir. Besinlerde tuz miktarı arttıkça dilimiz bunu algılar. Ancak tuzlu yiyecekleri en net algılayabileceğiniz dil bölümü dilin ön kısmının yanlarıdır.

  • Acı

Acı seven ve sevmeyen insanlar için ayırt edici bir tattır. Eğer bir yiyecek baharat ya da farklı içeriğinden ötürü acıysa bunu dilimizin her noktasıyla hissedebiliriz. Dilimizde acı tadı en net alabileceğimiz nokta ise arka kısmıdır.

İlginizi Çekebilir;  Konut Sözcüğünün Eş Anlamlısı Nedir?

İnsanı temel anlamda diğer canlılardan ayırarak farklı bir noktada konumlayan beş duyu organından birisi olan tat alma üzerine bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Buna bağlı olarak bir insanın tadabileceği ve dili aracılığıyla tadını alabileceği beş farklı ana tat olduğu vurgulanmaktadır.

  • Tatlı
  • Ekşi
  • Tuzlu
  • Bitter
  • Umami

Burada bitter tat olarak buruk ya da acımtırak olarak tanımlanır. Aynı zamanda beş ana tat içerisinde acı aslında sayılmamaktadır. Acı genellikle yiyeceklerde bulunan kimyasal ya da doğal bileşenler sebebiyle oluşan yanma hissine verilen isimdir. Fakat insanların sık tercih ettiği bir tat olduğundan temel tatlar arasında 6 farklı seçenek sayılarak acının dahil edildiğini görebilirsiniz.

Yine dilin üzerinde yer alan kemoreseptörler çeşitli kimyasal bileşenlerin algılanmasını sağlayarak bu tatları hissetmemizi mümkün kılar. Dolayısıyla bir tat olarak yağlı ya da metalik şeklinde tanımlayabileceğimiz onlarca farklı tat türünden söz edilebilir.

İnsanın temel duyuları arasında yer alan tat alma aynı zamanda farklı canlılarda da söz konusudur. İnsan familyasını da kapsayan kara omurgalıları dillerinde bulunan ve bilimsel olarak tat tomurcukları olarak adlandırılan yapıyla tat duyabilirler.

Tat tomurcukları yüzen hayvanlarda ise bazen yüzgeçte ya da kuyrukta olabileceği gibi genellikle dudak kısmındadır. Dilin yapısı incelendiğinde en az 50 reseptörün bir araya gelerek bir tat tomurcuğunu oluşturduğu saptanmıştır. Bu sayı bazen 150’ye kadar da çıkabilmektedir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?